طبق این گزارش، شهروندان معترض عراقی درحالی درصدد تظاهرات به مناسبت سالروز تظاهرات اکتبر ۲۰۱۹ هستند که تدابیر شدید امنیتی از جمعه در بغداد اتخاذ شده است.

حرکت معترضان عراقی به سمت میدان "التحریر" در سالروز تظاهرات اکتبر

در همین حال برخی منابع رسانه ای عراق نیز اعلام کردند که گروهی از معترضان با عبور از موانع نصب شده در مسیر پل "الجمهوریه" در مرکز بغداد و در تلاش برای ورود به منطقه سبز اقدام به پرتاب سنگ به سمت نیروهای امنیتی کردند.

 

حرکت معترضان عراقی به سمت میدان "التحریر" در سالروز تظاهرات اکتبر

حرکت معترضان عراقی به سمت میدان "التحریر" در سالروز تظاهرات اکتبر

 
پیش از این نیز مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق همزمان با فرا رسیدن سالروز تظاهرات اکتبر ۲۰۱۹ دستورالعمل‌هایی را برای نیروهای امنیتی و معترضان صادر کرد.

نخست‌وزیر عراق همزمان با انتشار اخباری مبنی بر آمادگی شهروندان این کشور برای برگزاری تظاهرات در سالروز تظاهرات اکتبر ۲۰۱۹ در بیانیه‌ای بر حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز طبق قانون اساسی عراق تاکید کرد.

وی از معترضان عراقی خواست که با نیروهای امنیتی عراق در راستای حفاظت از نهادهای دولتی و خصوصی همکاری کنند.

الکاظمی همچنین با اعلام دستورالعمل‌هایی از نیروهای امنیتی عراق نیز خواست که امنیت معترضان را تامین کنند.

وی همچنین بر عدم تیراندازی و راه‌های غیرقانونی دیگر برای برخورد با تظاهرات تاکید کرد.

الکاظمی در ادامه بیانیه خود از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز خواست که اخبار دروغ و کذب را که درصدد ایجاد آشوب و هرج و مرج در عراق است، منتشر و دست به دست نکنند.

منابع خبری اعلام کردند که نیروهای امنیتی در مناطق مختلف بغداد مستقر شده و در نهایت آماده باش قرار گرفته‌اند.

اعتراضات اکتبر ۲۰۱۹ عراق که "انقلاب تشرین" (ثورة تشرین) نیز نامیده می‌شود مجموعه اعتراضاتی بود که در اعتراض به فساد، بیکاری و خدمات عمومی ناکافی از ۱ اکتبر ۲۰۱۹ آغاز شد و چندین ماه ادامه یافت.