کد خبر: ۲۶۴۱۴۳
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۵
بیش از ۱۳۰۰ نفر از معترضان به سیاست‌های ولادیمیر پوتین در راه انداختن جنگ علیه اوکراین در سراسر این کشور دستگیر و بازداشت شدند.

به گزارش جماران، در پی برگزاری تظاهرات گسترده ضد جنگ در روسیه بیش از ۱۳۰۰ نفر از معترضان به سیاست‌های ولادیمیر پوتین در راه انداختن جنگ علیه اوکراین در سراسر این کشور دستگیر و بازداشت شدند.

گروه مستقل حقوق بشر OVD-Info گزارش داده ۱۳۰۷ نفر تا صبح روز پنجشنبه ۲۲ سپتامبر، در ۳۹ شهر مختلف روسیه دستگیر شده‌اند که بیشترین تعداد در مسکو با دست‌کم ۵۲۷ بازداشتی و سن‌پترزبورگ با دست‌کم ۴۸۰ بازداشتی است. این تظاهرات پس از آن تدارک دیده شد که ولادیمیر پوتین دستور فراخواندن نیروهای اضافی برای اعزام به اوکراین را صادر کرد.

پس از این اقدام پوتین قیمت پروازهای یک طرفه از روسیه به خارج از این کشور به صورت ‌کم‌سابقه‌ای افزایش یافت و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد صف‌های طولانی در مرزهای این کشور شکل گرفته است.

آقای پوتین روز چهارشنبه در یک سخنرانی ضبط شده اعلام کرد که این کشور به «عملیات ویژه‌» خود تا رسیدن به اهداف از پیش در نظر گرفته ادامه می‌دهد. سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه هم اعلام کرده که ۳۰۰ هزار نیروی اضافی برای خدمت در جنگ با اوکراین به منطقه اعزام خواهند شد.

پس از تدارک تظاهرات ضد جنگ وزارت کشور روسیه اعلام کرد که نیروهای نظامی این وزارتخانه برای «تامین نظم عمومی» وارد شده و از این به بعد هم برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی اقدامات بیشتری انجام خواهد داد.

در بیانیه منتشر شده از سوی این وزارتخانه همچنین آمده که در مناطقی از روسیه تلاش‌هایی برای اقدامات غیرمجاز صورت گرفته و تعداد بسیار کمی از افراد تلاش داشتند اقدامات غیرقانونی انجام دهند که در نهایت با برخورد نیروهای پلیس رو به رو شده و افراد متخلف برای تحقیقات لازم به واحد‌های مربوطه منتقل شده‌اند.

 

کره شمالی صادرات اسلحه به روسیه سلاح را تکذیب کرد

کره شمالی صدور تسلیحات به روسیه در بحبوحه جنگ اوکراین را رد کرد. کره شمالی گزارش‌های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر انتقال تسلیحات به روسیه در طول جنگ اوکراین را به شدت مورد انتقاد قرار داد و اعلام کرد که هیچ برنامه ای برای این کار نداشته و ندارد و این ادعاها را تلاشی برای خدشه دار کردن وجهه این کشور عنوان کرد.

در یک گزارش رسانه دولتی در روز پنجشنبه۲۲ سپتامبر ، یک مقام دفاعی کره شمالی که نامش فاش نشده، به ایالات متحده گوشزد کرده که از« اظهارات بی پروا» خودداری کند و «دهان خود را ببندد».

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اوایل ماه جاری میلادی مدعی شده بود که روسیه برای پیشبرد جنگ در اوکراین برنامه‌ای را برای خرید میلیون‌ها راکت و مهمات توپخانه از کره شمالی در دستور کار دارد.

بیانیه کره شمالی چند هفته پس از آن منتشر شد که مسکو یافته‌های اطلاعاتی آمریکا را «جعلی» عنوان کرد. صادرات تسلیحات کره شمالی به روسیه ناقض قطعنامه‌های سازمان ملل است و این کشور را از واردات یا صادرات سلاح منع می‌کند.

یک مقام کره شمالی تاکید کرد که پیونگ یانگ تحریم‌های «غیرقانونی» شورای امنیت سازمان ملل علیه این کشور را که توسط آمریکا و نیروهای دست نشانده آن ساخته شده است هرگز به رسمیت نشناخته است.

بر اساس بیانیه منتشر شده توسط خبرگزاری مرکزی رسمی کره شمالی، صادرات و واردات تجهیزات نظامی «حق قانونی مختص یک کشور مستقل» است.

این مقام که از او به عنوان معاون مدیر کل وزارت دفاع ملی کره شمالی معرفی شده، گفت: «اما ما از این فرصت استفاده می‌کنیم تا یک چیز را روشن کنیم. ما قبلا هرگز سلاح یا مهمات به روسیه صادر نکرده‌ایم و برنامه ای نیز برای صادرات آنها نخواهیم داشت.»

او در ادامه افزود: «مطمئن نیست که این شایعه که ایالات متحده در حال انتشار آن است از کجا سرچشمه گرفته است، اما یقینا هدف آن مخدوش کردن وجهه کره شمالی است».

لاوروف: آمریکا و متحدانش اوکراین را برای تحقق اهداف خود قربانی می کنند

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه آمریکا و متحدانش با ارسال تسلیحات به اوکراین در مسیر حل و فصل بحران این کشور مانع تراشی می کنند،گفت که آنها اوکراین را در راستای تحقق اهداف خود قربانی می کنند.

به گزارش الجزیره، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در حاشیه هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک در مصاحبه اختصاصی با نشریه «نیوزویک» گفت: آمریکا و متحدانش حاضرند اوکراین را در راستای تحقق اهداف ژئوپولیتیک خود قربانی کنند. آمریکا و متحدانش اوکراین را غرق در اسلحه کرده اند و با این کار بحران را طولانی و در مسیر حل و فصل بحران مانع تراشی می‌کنند.

وی ادامه داد: برقراری صلح در اوکراین برای آمریکا اهمیتی ندارد و این کشور از نزدیک شدن کی یف و مسکو به توافق در ماه مارس گذشته احساس نگرانی کرد. آمریکا و انگلیس ماه هاست که اوکراین را از برگزاری مذاکرات با روسیه منع می‌کنند.

وزیر خارجه روسیه افزود: روند مذاکرات آمریکا و روسیه به علت رفتارهای واشنگتن عملاً متوقف شده است. این در حالی است که نشانه‌هایی از جانب طرف آمریکایی و جو بایدن درباره از سرگیری مذاکرات درباره «پیمان ستارت» مشاهده می‌شود.

لاوروف تصریح کرد: ساکنان اراضی آزاد شده اوکراین حق دارند با استناد به منشور سازمان ملل سرنوشتشان را به دست خود رقم بزنند. روسیه استقلال جمهوری‌های دونباس از جمله دونتسک و لوهانسک و دو استان زاپوریژیا و خرسون را در چارچوب‌های مقرر به رسمیت شناخته است.

 

لیز تراس: تا پیروزی اوکراین در جنگ علیه روسیه آرام نخواهیم گرفت

نخست وزیر انگلیس با تأکید بر اینکه پوتین برای توجیه شکست های فاجعه بار خود تلاش می کند، گفت: ما به روند افزایش کمک های نظامی خود به کی یف متعهد هستیم.

به گزارش الجزیره، «لیز تراس» نخست وزیر انگلیس در سخنرانی در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با اشاره به تحولات اوکراین، روسیه و رئیس جمهور این کشور را مورد هجمه شدید قرار داد.

لیز تراس در این سخنرانی گفت: پوتین در اقدامی نافرجام تلاش می‌کند تا شکست‌های فاجعه بار خود را توجیه کند. او با اعزام نیروهای بیشتر به میادین جنگ بر موضع اشتباه خود تأکید می‌کند. پوتین این اقدامات را از سر ناامیدی انجام می‌دهد و تلاش می‌کند تا به دروغ ادعای دموکراسی کند، اما این اقدامات موفق نخواهد بود چرا ائتلاف بین المللی و همچنین اوکراین قوی هستند.

وی ادامه داد: اوکراینی‌ها فقط از کشور خود دفاع نمی‌کنند بلکه از ارزش‌ها و امنیت همه جهان دفاع می‌کنند؛ از این رو ما باید در دفاع از این کشور به حرکت درآییم. من به ادامه روند افزایش کمک‌های نظامی به اوکراین تعهد می‌دهم. همزمان با سخنرانی من، تسلیحات جدید انگلیس در مسیر ارسال به اوکراین است. ما آرام نخواهیم گرفت تا اوکراین پیروز شود.

نخست وزیر انگلیس اظهار داشت: ما در لحظه تعیین کننده‌ای از تاریخ خود و این سازمان و تاریخ آزادی قرار گرفته ایم. انگلیس نمی‌تواند به کشوری (روسیه) وابسته باشد که تلاش می‌کند تا از اقتصاد جهانی به عنوان سلاح استفاده می‌کند.

وی در پایان مدعی شد: انگلیس کاملاً به تعهدات خود پایبند است و کشور ما شریکی قابل اعتماد و قوی خواهد بود. ما و دوستان و متحدان مان در سراسر جهان به یاری آزادی، حاکمیت و استقلال ادامه خواهیم داد.

انگلیس: بسیج نیرو در روسیه پرزحمت خواهد بود

وزارت دفاع انگلیس در تازه‌ترین ارزیابی خود از تحولات جنگ در اوکراین اعلام کرد که طرح بسیج نیرو در روسیه پرزحمت خواهد بود.

در این بیانیه که یک نسخه آن در حساب توئیتری وزارت دفاع انگلیس منتشر شد آمده است: در ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۲، ولادیمیر پوتین "بسیج نسبی" را برای حمایت از عملیات در اوکراین اعلام کرد. وزیر دفاع روسیه بعداً تأیید کرد که این امر شامل بسیج ۳۰۰ هزار تن از نیروهای ذخیره است.

در این بیانیه آمده است که روسیه با چالش‌های لجستیکی و اداری این نیروها دست و پنجه نرم خواهد کرد و احتمالاً تلاش می‌کند تا تشکیلات جدیدی را با این نیروها به پا کند، که بعید به نظر می‌رسد ماه‌ها در جنگ موثر باشند.

این درحالیست که بر اساس ارزیابی وزارت دفاع انگلیس تصمیم رئیس جمهوری روسیه برای بسیج نیرو «در بین بخش‌هایی از جمعیت بسیار منفور خواهد بود و ولادیمیر پوتین ریسک سیاسی قابل توجهی را به امید ایجاد قدرت رزمی مورد نیاز پذیرفته است»

بر اساس این بیانیه «اقدام پوتین در واقع اعتراف به این است که روسیه منابع انسانی داوطلب را برای جنگ در اوکراین تمام کرده است.»

بن والاس وزیر دفاع انگلیس هم دیروز در اظهار نظری تصمیم مسکو را گواهی بر شکست روسیه در جنگ اوکراین ارزیابی کرد. وی ادعا کرد: پوتین و وزیر دفاعش ده‌ها هزار شهروند روس را به مسلخ فرستاده‌اند. هیچ تهدید و پروپاگاندایی نمی‌تواند این واقعیت را پنهان کند که اوکراین درحال پیروزی در جنگ است و روسیه در حال تبدیل شدن به یک عنصر منفور در جهان است.

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه دیروز (چهارشنبه) بسیج نسبی(بخشی از نیروهای روسی) در سراسر کشور را اعلام کرد و افزود که فقط شهروندانی در چارچوب بسیج نسبی قرار می‌گیرند که در درجه اول تجربه قرار داشته باشند.

تصمیم وی با واکنش‌‌های بین‌المللی گسترده‌ای همراه بوده است، ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) دیروز بسیج نیرو در روسیه را اقدامی خطرناک و بی‌پروا توصیف کرد.

مکرون: باید به اوکراین در محافظت از قلمرواش کمک کنیم

رئیس جمهور فرانسه با بیان اینکه جنگ در اوکراین فقط حول یک میز پایان خواهد یافت، تاکید کرد: ما باید خط خود را در برابر "باج‌خواهی" ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه حفظ کنیم و به اوکراین کمک کنیم تا از قلمرو خود محافظت کند.

امانوئل مکرون روز پنجشنبه در پاسخ به سوال شبکه تلویزیونی BFMTV در مسیر بازگشت هواپیمای ریاست جمهوری از نیویورک، موضع خود مبنی بر کاهش تنش بین کی‌یف و مسکو را از طریق گفت‌وگو، تکرار کرد.

وی خواستار بازگشت طرف‌های درگیر به میز گفت‌‍وگو شد.

رئیس جمهور فرانسه با بیان اینکه روسیه از نظر دیپلماتیک خود را منزوی می‌کند، تصریح کرد: آتش‌بس نباید در هر شرایطی انجام شود و ما باید به طور جمعی خود را در موقعیتی قرار دهیم که بتوانیم گفت‌وگوی جمعی را برای صلح ایجاد کنیم.

مکرون تاکید کرد: ما با روسیه در جنگ نیستیم. وظیفه ما این است که خط خود را حفظ کنیم؛ یعنی به اوکراین کمک کنیم تا از قلمرواش محافظت کند.

رئیس جمهور فرانسه در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به چالش پیش روی اروپا برای تامین انرژی، اظهار داشت: اگر همه نقش خود را ایفا کنند، می توانیم زمستان را پشت سر بگذاریم.

مکرون ادامه داد: رویکرد فرانسه در این زمستان همچنان "متانت است، نه جیره‌بندی". اگر همه نقش خود را ایفا کنند، می توانیم زمستان را پشت سر بگذاریم.

رئیس جمهور فرانسه با تاکید بر اقدام‌های انجام شده با کشورهای اروپایی در این حوزه، مدعی شد که در هفته‌های آینده قیمت‌ها کاهش خواهد یافت.

اتحادیه اروپا روسیه را تحریم می‌کند

در پاسخ به "بسیج نسبی" نیروهای روسیه، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که این اتحادیه تحریم‌های جدیدی علیه مسکو آماده خواهد کرد و حمایت نظامی خود از اوکراین را افزایش خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشستی با دیپلمات‌های ارشد این اتحادیه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت: ما به حمایت‌های نظامی خود از اوکراین و ارسال تسلیحات ادامه می‌دهیم و آن را افزایش خواهیم داد. همچنین، چگونگی اعمال اقدامات محدودکننده جدید علیه روسیه را بررسی خواهیم کرد.

پس از آنکه جمهوری‌های لوهانسک و دونتسک درباره برگزاری رفراندوم پیوستن به روسیه بیانیه‌هایی را صادر کردند و روز بعد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از "بسیج نسبی" نیروها در روسیه خبر داد، جوزپ بورل جلسه‌ای را در این راستا برگزار کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه خاطرنشان کرد: اقدامات اخیر روسیه عزم این اتحادیه را درخصوص حمایت از اوکراین تغییر نخواهد داد. ما تا زمانی که جنگ ادامه داشته باشد، از توانایی این کشور (اوکراین) برای دفاع از تمامیت ارضی و حاکمیتش حمایت می‌کنیم.

وی بدون ذکر جزئیات، توضیح داد: مقامات اتحادیه اروپا بسته تحریمی جدیدی را علیه روسیه بررسی خواهند کرد؛ بسته‌ای که قرار است بخش‌های جدیدی از اقتصاد روسیه را تحت تاثیر قرار دهد.

براساس گزارش پولیتیکو، این برنامه تحریم‌ها شامل "محدود کردن قیمت نفت روسیه و ممنوع کردن واردات کالاهای لوکس روسی" هستند.

انتظار می‌رود که سفرای اتحادیه اروپا روز جمعه درخصوص جزئیات این بسته تحریمی گفت‌وگو کنند.

از ابتدای حمله روسیه به اوکراین، اتحادیه اروپا در کل ۲.۵ میلیارد یورو کمک‌های نظامی به کی‌یف ارسال کرده است.

ولادیمیر پوتین در تاریخ ۲۴ فوریه حمله به اوکراین را با هدف "نازی زدایی" و جلوگیری از پیوستن این کشور به ناتو آغاز کرد؛ حمله‌ای که روسیه خود آن را "عملیات ویژه نظامی" نامیده است و باعث شده که غرب واکنش‌های مختلفی نسبت به این مسئله نشان دهد و "شدیدترین تحریم‌ها" را علیه روسیه اعمال کند.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری