کد خبر: ۲۶۳۹۶۱
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۹
28شهریورماه - یعنی تا چند روز دیگر - بعد از فراز و نشیب های بسیار و شکست تلاش های گوناگون برای تغییر در قانون نظام صنفی و ماندن برخی از اعضای هیات رییسه اتاقها بر راس تشکلهای صنفی و طرح اما و اگرهای بی شمار ، بالاخره انتخابات اتاقهای اصناف سراسر کشور برگزار خواهد شد.

بازی پدرخوانده در مهندسی انتخابات

در مقایسه رقابتهای این دوره با دوره های پیشین مهمترین ویژگی قابل توجه، باز شدن راه برای چهره های جدید و با نگاههای نو و برنامه های به روز است و این تغییر را که زمینه آن را مجلس پیشین در قانون نظام صنفی فراهم نمود و مجلس حاضر ازآن پشتیبانی و حمایت کرد را باید برای جامعه اصناف و نظام تصمیم گیری و تصمیم سازی کشور به فال نیک گرفت.
در ترکیب کاندیداهای بی شماری که در این دوره از رقابتها در اتاق اصناف تهران -به عنوان اتاق پایتخت – ثبت نام کردند، چهره های تحصیل کرده با سابقه مدیریتی قابل توجه در اصناف و تجربه های موفق در کسب و کارخصوصی دیده می شوند که با بررسی برنامه های ارایه شده از سوی برخی از آنها می توان به آینده اتاق اصناف امیدوار بود.
آنچه که بر اساس بررسی ائتلافها و لیستها و برخی محافل و گروهها قابل شناسایی و برداشت است، در کنار هم قرار گرفتن تعدادی افراد بدون هیچ برنامه مشخص گروهی و با حداقل نزدیکی فکری و انسجام عملیاتی است.
دیروز اسامی افرادی با همین ویژگی  از سوی پدرخوانده اصناف منتشر شد که هیچ کدامشان هیچ سنخیتی با هم نداشته و بعضا در تضاد فکری کاملی قرار دارند.این لیست تعجب بسیاری از کارشناسان حوزه اصناف را برانگیخت به گونه ای که می توان از آن تنها یک برداشت کرد :" یک لیست پوششی جهت  بهره گیری از پتانسیل اعضای ائتلاف  برای رای آوری افراد مدنظر "
سابقه پدر خوانده در انتخابات های پیشین این تحلیل را دور از ذهن نمی داند به خصوص آنکه به نظر می رسد جریانی درصدد مهندسی انتخابات بر مبنای منافع پایدار خود است و پدرخوانده تلاش دارد تا تیم اصلی خود را به آن جریان نزدیک کند تا توفیق مهندسی احتمالی انتخابات را توفیق خود تبلیغ کند.
روسای اتحادیه های صنفی باید هوشیارانه عمل کنند و بازی جدید را که در ادامه تلاش برای حضور پدرخوانده در اتاق اصناف با گماردن افرد خود است را بفهمند و مانع حضور تفکری شوند که در سالهای متمادی جز نابودی جایگاه اصناف هیچ نقش و ثمره ای نداشته است.
هرچند در این دوره بر خلاف دوره قبل، انتخابات دو قطبی نیست و محافل و گروههای ریز و درشت متعددی شکل گرفته اند و  این رقابت را ازمنظر برنامه ای و تعهد به اجرای آن و پاسخگویی در قبال آن ضعیف کرده است، اما باید با انتخاب افراد جوان، متخصص، متعهد، صادق و طرفدار شفافیت و پاکدستی، وضعیت اصناف را احیا کرد و کمک نمود تا تتمه اعتبار اصناف حفظ شود و جایگاه آن در نظام اداره کشور احیا شود.
باید تیمی كه تمركز، كارآمدي و متعهد به اجرای برنامه توسعه اصناف بر سر کار بیاید و اشتباه گذشته در انتخاب افرادی غیر منسجم و ناکارآمد و ضعیف تکرار نشود.
اصناف دیگر تحمل تکرار یک آزمون و خطای دوباره که چهار سال فرصت سوزی برای جامعه صنفی تهران به ارمغان بیاورد ، ندارد .گروهی که  دستاوردی جز تامین منافع شخصی نداشته است .

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری