کد خبر: ۲۶۳۷۰۸
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۷:۵۵
اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای در آخر شهریور برگزار می شود و این فرصت مناسبی است که صنایع ایران جهشی بزرگ در فعالیت های خود ایجاد کنند. توجه ویژه به این اجلاس می تواند به کشورهایی که به شکل ظالمانه ای تحت تحریم های آمریکا قرار دارند فرصتی دهد که این تحریم ها را خنثی کنند.

فرصت ویژه باشگاه تحریم شدگان آمریکا

در اجلاس آتی بر اساس برنامه های اعلام شده دستورالعمل اجرایی برای نهایی شدن عضویت ایران در این اجلاس اعلام خواهد شد که یک گام بلند در بهره مندی کشورمان از فرصت ها و مزیت های اقتصادی و سیاسی عضویت ایران در این سازمان است.
عضویت کشورمان در سازمان همکاری های شانگهای فرصت ویژه ای در اختیار دستگاه دیپلماسی و نیز صنایع کشور قرار می دهد که بازارهای خود را گسترش دهند و تجربه های بین المللی کسب کنند.
در همین راستا در ماه های آتی کنفرانس و نمایشگاه بین المللی فرصت های تجاری ایران اگزیسکو برگزار می شود و طی آن فضایی برای آشنایی بیشتر بخش های تولیدی ، تجاری ، دولتی و خصوصی فعال این کشورها با مزیت های اقتصادی و فرصت های سرمایه گذاری کشورمان فراهم خواهد شد.
اگزیسکو با محوریت حمایت از بخش تولید و صادرات شرکت های دانش بنیان کشور با هدف توسعه صادرات و تامین مواد اولیه و رفع محرومیت زدایی اجرا خواهد شد و همزمان با آن هم کنفرانس تخصصی با حضور چهره های دانشگاهی ،علمی و اقتصادی بین المللی برگزار می شود و در آن به بررسی موضوعاتی همچون آینده پژوهی و توسعه همکاری های تجاری در سازمان همکاری های شانگهای، توسعه صنعتی و فعال سازی بازارهای مشترک و معرفی پروژه های توسعه ای کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای، اتحادیه های اقتصادی اوراسیا و سازمان همکاری های کشورهای اسلامی، برای همکاری های مشترک پرداخته خواهد شد.
این نمایشگاه بین المللی با هدف ، ایجاد بازار صادراتی برای شرکت های دانش بنیان، تاسیس بانک مشترک، کمک به تبادلات مالی بین المللی بدون دلار و توسعه تجارت تجار کشورمان و آشنایی صنایع کشورمان با سایر کشورهای مجموعه سازمان شانگهای برگزار می شود و می تواند منجر به افزایش صادرات غیرنفتی شود به این صورت که با توجه به امکانات بالقوه و بالای برخی کشورهای عضو شانگهای از جمله روسیه،هند ، چین ، قزاقستان و غیره و نیز همسایگان ایران مانند عراق و پاکستان می‌تواند بسترساز ارتباطات تجاری گسترده‌ای باشد.
از جمله مزیت های دیگر این نمایشگاه فعال کردن ظرفیت های مضاعف برای شرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده ها و نیز فناوری های نوین است که هم اکنون در کشور ما به سرعت در حال رشد هستند و با توجه به این که مقام معظم رهبری هم در شعار امسال خود بر توجه به آنها تاکید داشته اند. تسهیل کردن ورود این شرکت های ایرانی به بازارهای کشورهای عضو سازمان های شانگهای، اوراسیا و کشورهای سازمان همکاری اسلامی می تواند گام متناسبی برای این شرکت ها باشد و نمایشگاه اکسیکو می تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند.
با توجه به اوضاع سخت اقتصادی و آثار مخربی که شرایط بد اقتصادی بر زندگی و معیشت مردم گذاشته است، این نمایشگاه به عنوان یک رویداد بین‌المللی را نباید از دست داد این رویداد همه چالش‌ها و فرصت‌های اقتصادی در همه زمینه ها در اختیار ما قرار می دهد و منجر به توسعه پایدار ارتباطات ،روابط مالی ،گمرک ،حمل‌ونقل، بانک و بیمه ،استانداردهای بین‌المللی به شیوه‌ای نو در این رویداد فراگیر می‌شود
سازمان همکاری های شانگهای بازاری بزرگ با جمعیتی چند میلیاردنفری را در خود جای داده‌است که باشگاه بزرگ کشور های تحریم شده توسط آمریکا و غرب است .
در بعد بین المللی سازمان همکاری های شانگهای در حالی اجلاس خود را برگزار می کند که تنش های میان آمریکا و کشورهایی نظیر روسیه و چین نسبت به قبل گسترش بیشتری داشته است و همین اهمیت این اجلاس را از گذشته بیشتر کرده است.
همین تنش ها یکی از موضوعاتی که جمهوری اسلامی ایران پیشتر بر آن تاکید داشت را برای سازمان همکاری های شانگهای بیشتر از قبل نمایان می کند و آن هم مقابله با سیطره دلار در بازارهای مالی جهان است.
اما به نظر می رسد توجه به تشکیل ساز و کاری برای تبادلات مالی منهای دلار بیشتر از قبل مورد توجه قرار گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری