کد خبر: ۲۶۳۶۵۸
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۶
سمرقند یکی از شهرهای باشکوه حوزه تمدنی زبان فارسی است و گذشته ای پرفروغ دارد این شهر کهن این بار هم برای ایران اهمیتی چندان خواهد یافت و در روزهای آینده شاهد یک رویداد بزرگ برای ایران خواهد بود.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی کشورمان در 24 و 25 شهریور به منظور شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای (SCO) به سمرقند در ازبکستان خواهد رفت.
بر اساس برنامه ای که بدین منظور پیش بینی شده ایران در نشست سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند یادداشت تعهد را امضا خواهد کرد این خبر را ژانگ مینگ، دبیرکل سازمان همکاری شانگهای اعلام کرده است این اولین باری است که ایران پس از انقلاب اسلامی به یک سازمان بین المللی می پیوندد.
سازمان همکاری شانگهای (SCO) یک سازمان بین دولتی است که در ژوئن 2001 در شانگهای برای حل اختلافات ارضی در آسیای مرکزی بین شش عضو موسس: چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد ولی با گذشت زمان، به حوزه‌های دیگری از جمله امنیت، اقتصاد، انرژی، فرهنگ و مبارزه با تروریسم، جدایی‌طلبی و افراط‌گرایی گسترش یافت. کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای چین، روسیه، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، ازبکستان، هند و پاکستان هستند و  اخیرا نیز با درخواست عضویت ایران در این اجلاس موافقت شده است. عضویت ایران در این اجلاس با توجه به موقعیت ممتازش در خاورمیانه برای این سازمان اهمیت بسزایی خواهد داشت.
به‌نظر می‌رسد با توجه به تدارک ایران برای برگزاری رویداد (کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی ایران اگزیسکو) که نمایشگاه و کنفرانسی برای فرصت تجاری کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای است .هیات ایرانی می‌تواند در اجلاس آتی این سازمان مهم‌ترین فرصت‌های تجاری و اقتصادی در سازمان شانگهای را مورد توجه قرار دهد و از برنامه‌ها و تلاش‌های ایران برای برگزاری رویداد تجاری (ایران اگزیسکو) که فرصت بی‌نظیری درحوزه‌های تجاری و اقتصادی میان کشورهای عضو است رونمایی و معرفی کند.

شایان ذکر است در همین راستا نخستین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی ایران اکزیسکو در ماه های اینده در تهران برگزار میشود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری