کد خبر: ۲۶۳۵۶۲
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۷
این کار سعودی ها، بوی تلافی سیاسی برای دستیابی بایدن به توافق هسته ای و روابط بهتر با ایران می دهد.همچنین این تصمیم سعودی ها تایید می کند که عربستان سعودی در صحنه جهانی بیشتر با روسیه همسو است تا ایالات متحده.

انتقام نفتی سعودی ها از بایدن به خاطر احیای برجام

همزمان با پررنگ شدن چشم انداز یک توافق احتمالی بر سر احیای برجام، دولت عربستان سعودی که از لغو تحریم های ایران و کاهش فشار اقتصادی به تهران ناخرسند است، به تلافی نفتی روی آورده و این هفته در برابر اصرارهای مداوم دولت بایدن برای افزایش تولید نفت، تهدید به کاهش تولید کرده است.

به گزارش اعتدال، وبگاه آمریکایی"فوربس" در این باره نوشت: تهدید عربستان سعودی برای کاهش تولید و افزایش قیمت نفت در این هفته در شرایطی که امکان احیای برجام تقویت شده، نشانه چه می تواند باشد؟

رهبر اوپک پلاس (عربستان سعودی) چندین دلیل مرتبط با بازار برای تصمیم خود ارایه کرده است، اما دلیل واقعی احتمالا سیاسی است - و ریشه در بی اعتمادی سعودی ها به دولت بایدن دارد.

تصادفی نیست که تهدید کاهش تولید در این هفته و در زمانی که بایدن به احیای توافق هسته ای با ایران - رقیب سرسخت عربستان سعودی - نزدیک می شود، رخ می دهد.

چنین توافقی با آزادسازی حدود یک میلیون بشکه در روز از صادرات نفت ایران که تحریم‌های نفتی آمریکا مانع فروش آن در بازار جهانی شده است، به تهران و تا حدی بازارهای جهانی نفت کمک می‌کند.

این تحول (امکان احیای برجام)، همراه با نگرانی‌ها در مورد رکود اقتصادی، افزایش تورم و تقاضای ضعیف‌تر بازار نفت، به کاهش قیمت نفت به زیر ۱۰۰ دلار در هر بشکه کمک کرده است.

اما در حالی که واشنگتن طناب نجاتی به سمت تهران انداخته، به نظر می رسد ریاض بیکار نخواهد ماند.

توافق هسته‌ای اولیه با ایران (موسوم به برجام) که در سال 2015 در زمان دولت اوباما و بایدن منعقد شد، در میان رای‌دهندگان محبوبیت زیادی نداشت. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در سال 2018 از این توافق خارج شد و باعث بهبود چشمگیر روابط ایالات متحده و عربستان شد.

بر کسی پوشیده نیست که بایدن می خواهد قیمت نفت، محرک اصلی تورم، در آستانه انتخابات میان دوره ای در نوامبر کاهش یابد. بایدن اغلب از عربستان سعودی - آخرین بار در اواسط ژوئیه در جریان سفر به ریاض - درخواست کرده است تا با افزودن عرضه بیشتر به بازار به کاهش قیمت نفت کمک کند. اما رهبران سعودی در برابر درخواست های بایدن مقاومت کرده اند.

همین امر باعث شده ایران تنها راه افزایش عرضه نفت در بازار باشد. بایدن این مسیر را طی می کند، اما اکنون عواقب آن را می بیند.

تهدید این هفته حاکی از آن است که عربستان سعودی می‌خواهد قیمت نفت از بشکه‌ای 100 دلار پایین نیاید و دولت بایدن نمی تواند از این بابت خوشحال باشد.

با توجه به آنچه در بازارهای نفت در سال جاری با ناتوانی مکرر تولیدکنندگان اوپک پلاس در کاهش سهمیه‌های فزاینده شاهد بودیم، این که بزرگترین عضو کارتل اوپک (عربستان سعودی) حتی در حال بررسی کاهش تولید برای مقابله با کاهش قیمت است، بسیار شگفت‌آور است.

این کار سعودی ها، بوی تلافی سیاسی برای دستیابی بایدن به توافق هسته ای و روابط بهتر با ایران می دهد.
همچنین این تصمیم سعودی ها تایید می کند که عربستان سعودی در صحنه جهانی بیشتر با روسیه همسو است تا ایالات متحده.

روسیه دیگر تولیدکننده عمده در ائتلاف اوپک پلاس است. این کشور به قیمت نفت بالاتر نیاز دارد زیرا تحریم های ایالات متحده و اتحادیه اروپا به توانایی آن در تولید و صادرات نفت آسیب رسانده است.

مسکو باید بشکه‌های خود را با تخفیف شدید 30 دلار در هر بشکه بفروشد تا خریدارانی مشتاق در آسیا پیدا کند، زیرا اروپا به انرژی روسیه پشت کرده و تحریم‌های غرب علیه اقتصاد روسیه تشدید شده است.

این بدان معناست که کاهش اخیر قیمت نفت به ویژه برای مسکو شدید بوده است، زیرا حاشیه سود فروش نفت آن به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. وضعیت می تواند وخیم تر شود زیرا غرب در مورد سیستم سقف قیمت نفت روسیه بحث می کند تا مسکو را به دلیل تهاجمش به اوکراین مجازات کند.

اما سعودی‌ها همچنان روسیه را به‌عنوان یکی از اعضای مهم گروه اوپک پلاس و متحدی اساسی در خاورمیانه می‌دانند - مهم‌تر از آمریکا در دوران بایدن.

حال سوال اساسی این است : حتی اگر ایالات متحده و ایران به توافقی بر سر احیای برجام برسند و نفت ایران وارد بازار شود، اگر اوپک پلاس تولید خود را کاهش دهد تا قیمت‌ها به زیر 100 دلار نرسد، احیای برجام چقدر می تواند تاثیر مثبت در کاهش قیمت در بازار نفت داشته باشد؟ به نظر می رسد هر گونه امید به نفت زیر 90 دلار برای یک دوره طولانی در شرایط فعلی بازار غیر واقعی باشد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری