کد خبر: ۲۶۳۴۱۹
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۴
افتتاحیه اجلاس روسای دیوان عالی کشورهای عضو سازمان شانگهای
معاون اول قوه قضائیه گفت: در آستانه عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان همکاری های شانگهای، دستگاه قضایی آماده توسعه همکاری های دو و چند جانبه قضایی با کشور های عضو این سازمان است.

دستگاه قضایی آماده همکاری با کشورهای عضو «شانگهای» است

به گزارش اعتدال، حجت الاسلام و المسلمین مصدق معاون اول قوه قضاییه در سخنرانی افتتاحیه اجلاس روسای دیوان عالی کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای از برگزارکنندگان این نشست قدردانی کرد و با اظهار امیدواری نسبت به نتایج تحقق اهداف این اجلاس ، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است. تاسیس و فعالیت سازمان همکاری شانگهای، در چارچوب تقویت ترتیبات منطقه ای و همسایگی، موجبات پیشرفت و توسعه کشورهای عضو را به همراه خواهد داشت.

وی افزود : اگرچه سازمان بین الدولی شانگهای، در ابتدا با اهداف امنیتی تأسیس شد، لیکن در محدوده این اهداف متوقف نمانده و اهداف دیگری نظیر اهداف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را نیز برای خود تعریف کرده است.

وی گفت: دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، ظرفیت موجود در بستر همکاری‌های حقوقی و قضایی میان اعضای سازمان همکاری شانگهای را ظرفیتی مهم و تاثیر گذار در تقویت سایر حوزه ها بویژه در عرصه همکاری های امنیتی دانسته و معتقد است این ظرفیت زمینه مناسبتری را برای اعضا در راه مبارزه با چالش های پرهزینه ای چون مبارزه با تروریسم، افراط گرایی، تجزیه طلبی و نقض حقوق حاکمیتی، بوجود خواهد آورد.

معاون اول قوه قضاییه با اشاره به زمینه های همکاری ذکر شده در سند تاسیس سازمان همکاری های شانگهای افزود : مقوله مبارزه با تروریسم، افراط گرایی، تجزیه طلبی، قاچاق مواد مخدر، قاچاق تسلیحات جنگی، مهاجرت غیرقانونی و اقدامات ناقض استقلال و تمامیت ارضی، صرفا محدود به مقوله امنیتی یا سیاسی نبوده و از ماهیت قضایی نیز برخوردار می باشند و در این راستا بی کیفرمانی تروریستها در عصر موسوم به حسابرسی و مسئولیت پذیری، به اندازه نفس تروریسم بین الملل، آسیب زا است .

مصدق ادامه داد: تقویت تعاملات دو و چند جانبه قضایی، ضمن ایجاد یک رویه واحد در مقابله با پدیده های شوم مذکور ، موجب ارتقا و تشریک تجارب میان اعضا در سایر حوزه ها نیز، خواهد شد.

وی در پایان ضمن تشکر از برگزار کنندگان این نشست و حضور فعال مقامات قضایی کشورها که خود نشان اهمیت و جایگاه این بخش از سازمان همکاری شانگهای می باشد، به عنوان عضو جدید، آمادگی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران را برای ایفای نقشی سازنده و موثر در راستای ارتقا سیستماتیک و هدفمند همکاریهای حقوقی قضایی، میان اعضا را اعلام داشت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری