کد خبر: ۲۶۲۹۲۸
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۳
خبرها و شواهد از توقف موقت سریال «جیران» حکایت دارد. سازندگان و پخش‌کننده که از دو روز مانده به پخش، بر عرضه قسمت جدید در روز جمعه ـ ۳۱ تیر ماه ـ تاکید داشتند، حالا با ابلاغ حکم قضایی، تبلیغات را حذف کرده‌اند. ساترا می‌گوید تنها راه حل، کنار گذاشتن اختلاف‌نظرها میان پلتفرم پخش‌کننده و شاکی است. فیلیمو اختلاف کارگردان ‌ها و تهیه‌کنندگان دو سریال «آهوی من مارال» و «جیران» را عامل اصلی معرفی می‌کند و در این میان مخاطبی که ۲۳ قسمت را با صرف هزینه دنبال کرده، پیگیر اخباری است که در نهایت او را به عاقبت این مجموعه‌ رهنمون می‌کند.

عاقبت سریال جریان چه خواهد شد؟

به گزارش اعتدال، در آستانه‌ی پخش بیست و چهارمین قسمت از سریال تاریخی «جیران» به کارگردانی حسن فتحی و تهیه‌کنندگی اسماعیل عفیفه، بار دیگر چالشی جدید با تاریخچه‌ای قدیمی پیش‌روی سازندگان این سریال قرار گرفت که پخش را در هاله‌ای از ابهام قرار داد.

گمانه‌زنی‌ها برای توقف پخش سریال «جیران» زمانی قوت گرفت که خبری در این خصوص در خبرگزاری قوه قضائیه منتشر شد. خبر، از توقف پخش این سریال بر اساس حکم قضایی، در پی شکایت شاکی خصوصی و به لحاظ نقض مالکیت ادبی و هنری حکایت داشت و این در حالی بود که صفحه‌های رسمی سریال «جیران» و همچنین صفحه «فیلیمو»، بعدازظهر امروز ـ چهارشنبه ـ ۲۹ تیر ماه ـ با انتشار پُست‌هایی جداگانه، از پخش این سریال در موعد مقرر و طبق روال هر هفته خبر می‌داد.

اما ساعاتی پس از انتشار خبر توقف در رسانه قوه‌ قضاییه، ساترا هم این خبر را از مجرای روابط عمومی خود اعلام کرد و در ادامه تبلیغات پخش سریال «جیران» در پلتفرم و صفحه رسمی سریال حذف شد.

در متنی که ساترا به رسانه‌ها ارسال کرده، آمده است: «این حکم در پی شکایت شاکی خصوصی از شرکت فناوران ایده پرداز (فیلیمو) و در راستای اجرای ماده ۲۹ قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان و در جهت حمایت از شاکی خصوصی صادر شده است.

بنا بر این گزارش با توجه به نظریه کارشناسی رسمی دادگستری مبنی بر لطمه اساسی به اثر متعلق به شاکی در صورت ادامه پخش سریال، دستور قضایی درخصوص جلوگیری از نشر، پخش و عرضه اثر صادر شده است.

لازم به ذکر است دادسرای فرهنگ و رسانه، ساترا را موظف کرده است از نشر، پخش و عرضه اثر «جیران» در پلتفرم‌ها ممانعت به عمل آورد.»

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد موضوع مورد اشاره در خبرهایی که از توقف سریال «جیران» با موضوع شاکی خصوصی منتشر شده، به همان مناقشه قبلی این سریال با سریال دیگری به نام «آهوی من مارال» برمی‌گردد؛ نکته‌ای که بعدتر در بیانیه فیلیمو هم تایید شد.

سازندگان «آهوی من مارال» ادعا کرده بودند که داستان «جیران» از روی سریال آنان کپی‌برداری شده و نباید به پخش برسد. مهرداد غفارزاده، کارگردان «آهوی من مارال»، برای اثبات این ادعا پیگیری‌های بسیاری انجام داد و برای مدتی هم انتشار قسمت اول «جیران» را به تأخیر انداخت اما در نهایت با جلسه‌ای که در دوره‌ی قبلی مدیریت ساترا با حضور طرفین دعوا برگزار شد، سه کارشناس این موضوع را بررسی کردند و نتیجه این فرآیند، اجماع هر سه کارشناس بر فقدان شباهت به نحوی که قابلیت احراز گرته‌برداری سریال «جیران» از طرح «آهوی من مارال» را داشته باشد، اعلام شد. در نتیجه «جیران» پس از مدتی کشمکش به پخش رسید و تاکنون ۲۳ قسمت از این سریال از شبکه نمایش خانگی منتشر شده است.

اما در پی انتشار خبر روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (ساترا)، ایسنا در گفت‌وگویی با سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی این سازمان، راه‌هایی که به حل مشکل توقف پخش سریال «جیران» منجر می‌شود را پرسید.

محمدصادق افراسیابی ـ سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا ـ توضیح داد: بر اساس حکم قضایی، سریال «جیران» شاکی خصوصی داشته و چون امکان صلح و سازش بین شاکی و پلتفرم پخش کننده (فیلیمو) فراهم نشده، سریال متوقف شده است.

افراسیابی افزود: اگر شاکی با فیلیمو به توافق برسد امکان حل مسئله وجود دارد اما فعلا این توافق انجام نشده است و طبق حکم، اگر صلح و سازشی شکل نگیرد، این دستور باید اجرایی شود.

سرپرست معاونت کاربران و تنظیم‌گری اجتماعی ساترا بار دیگر درباره راه‌های حل مشکل پخش سریال حسن فتحی در شبکه نمایش خانگی تاکید کرد: اگر مجددا صلح و سازشی بین طرفین صورت بگیرد، سریال می‌تواند به پخش برسد. فعلا بر اساس حکم قضایی موجود سریال متوقف است.

در پی این اظهارات، روابط عمومی فیلیمو هم با انتشار اطلاعیه‌ای، توقف پخش سریال «جیران» را رسما تایید کرد.

فیلیمو نوشت: «در پی اختلاف کارگردان و تهیه کننده سریال «آهوی من مارال» و تهیه کننده و کارگردان «جیران»، پخش این سریال موقتاً متوقف شده است.

فیلیمو نیز به عنوان بستر پخش این سریال موظف به تبعیت از دستور قضایی است و امیدواریم که هر چه زودتر اختلاف طرفین دعوا حل شود و فیلیمو بتواند جیران را برای علاقمندان به این سریال پخش کند.»

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری