کد خبر: ۲۶۲۹۱۹
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۵
رابرت مالی نماینده امریکا در امور ایران: تهران می تواند گزینه تکیه نسبی به روسیه را انتخاب کند. روسیه ای که هم اکنون منزوی بین المللی است.

امریکا: ایران بین روسیه و برجام، انتخاب کند

نماینده امریکا در امور ایران گفت تهران باید بین روسیه و برجام یکی را انتخاب کند.

به گزارش اعتدال، رابرت مالی نماینده ویژه امریکا در امور ایران در مصاحبه با خبرنگار شبکه سی ان ان امریکا گفت: تصمیم امریکا برای خروج از برجام، فاجعه بار بود و آسیب واقعی به امنیت و ثبات منطقه وارد کرد.
او ادامه داد: فرصت احیای برجام همچنان وجود دارد اما روز به روز، کمتر و کمتر می شود.

این مقام ارشد دولت امریکا ادامه داد: گزینه اولویت دار امریکا، بازگشت به برجام است اما این گزینه تا ابد در دسترس نیست.
اگر ایران مسیر عدم بازگشت به برجام را انتخاب کند با انزوای بیشتری روبه رو خواهد شد.

نماینده امریکا در امور ایران اضافه کرد: زمان نهایی که براساس آن تهران باید به محدودیت های هسته ای برجامی برگردد وجود ندارد اما فرصت با سرعت زیادی در حال کم شدن است و در مرحله ای، برای همه مشخص خواهد شد که احیای برجام، ممکن نخواهد بود.

روبرت مالی ادامه داد: اگر ایران خواهان بازگشت به برجام است راه بسیار آسانی وجود دارد یعنی موافقت با شرط هایی که اتحادیه اروپا و نه امریکا، مطرح کرد. این پیشنهاد عادلانه ای است. ما آماده توافق بر این اساس هستیم و از ایران هم انتظار داریم همین را بگوید اما این گزینه برای ابد در دسترس نیست.

او درباره همکاری و ائتلاف ایران با روسیه هم گفت: ایران هم اکنون یک گزینه در اختیار دارد. ایران می تواند گزینه تکیه نسبی به روسیه را انتخاب کند. روسیه ای که هم اکنون منزوی بین المللی است. ایران با روسیه فرصت اقتصادی بسیار کوچکی دارد که قدرت مانور زیادی ندارد یا اینکه به توافق برجام بازگردد تا روابط طبیعی تری با کشورهای همسایه و اروپا و بقیه جهان داشته باشد.

مالی همچنین گفت ایران در آستانه تولید بمب هسته ای است. ایران با کسب مواد لازم برای ساخت بمب تنها چند هفته فاصله دارد.

طرح جدید علیه موشک ایران در کنگره امریکا

2 سناتور امریکایی طرحی را برای نظارت بر برنامه موشکی ایران و توانایی تهران برای "ساخت بمب اتمی" ارائه کرده اند.

این طرح شامل ایجاد گروه کاری مشترک به رهبری وزارت خارجه امریکا برای نظارت و ارائه گزارش های دوره ای به کنگره درباره 2 موضوعی است که در این طرح " فعالیت های موشکی و نظامی اتمی ایران" توصیف شده اند.

براساس این طرح، وزارت خارجه امریکا باید استراتژی دیپلماتیک سالانه ای را درباره رفتار با شرکا و هم پیمانان امریکا به ویژه درباره فعالیت های موشکی و هسته ای ایران ارائه کند.

سناتور گراهام در بیانیه ای گفت این طرح از دولت امریکا می خواهد با هم پیمانانش از جمله اسرائیل همکاری کند.
او افزود: بدون توجه به مذاکرات هسته ای، دولت امکریکا باید به نظارت شدید بر برنامه هسته ای ایران بپردازد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری
پربازدید ها