کد خبر: ۲۶۲۸۲۶
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۴

به گزارش اعتدال،روزنامه کیهان نوشت: بیانیه مقتدی صدر به مناسب این نماز جمعه توسط الشیخ «محمد الجیاشی» قرائت شد. در این بیانیه آمده بود که حشدالشعبی هیچ منّتی برای آزادسازی سرزمین‌ها از دست داعش ندارد و اگر مردم آن نبودند، آزاد نمی‌شد.
«سید مقتدی صدر»، رهبر پرحاشیه جریان صدر عراق، که چندی پیش برای چندمین بار اعلام کرده بود از سیاست خداحافظی‌ کرده است، روز پنجشنبه با توجه به فضای نه چندان متحد سیاسی این روزهای عراق تأکید کرد که نماز جمعه‌ای یکپارچه برای وحدت را برگزار خواهد کرد.

او توئیتی هم برای همین منظور منتشر کرد: «نماز جمعه یکپارچه، یک عبادت خالصانه است و به همین دلیل باید به دستوارت و نظم پایبند باشید. من سعی خواهم کرد که امامت نماز را بر عهده گیرم، در غیر این صورت، فرد دیگری را به نمایندگی خواهم فرستاد.»

رهبر جریان صدر با بیان اینکه صدای نماز جمعه از هر اعتراض دیگری، رساتر است، خاطر نشان کرده بود: «من وارد یک فتنه دیگر نخواهم شد... انتخاب با مردم است. من پیشتر از آنان حمایت خواهم کرد و طی روزهای آینده، اگر بخواهند دست به اصلاح بزنند، [حامی آنان خواهم بود].»

البته با توجه به سابقه او به نظر می‌رسد که نفس تصمیم او برای برگزاری چنین تجمعی تحت عنوان مقدس نمازجمعه با توجه به بیانیه‌ای که توسط نماینده او خوانده شد،خود می‌تواند به فتنه‌ منجر شود. این بیانیه هیچ بویی از دعوت به اتحاد نداشت!

جمعیت زیادی از مردم عراق، شاید به دلیل ماهیت اتحادیِ این دعوت از سرتاسر این کشور به شهرک صدر بغداد آمده بودند. تصاویر حاکی از آن است که نمازگزاران برای اقامه نمازی یکپارچه در خیابان «الفلاح» شهرک صدر بغداد (شرق پایتخت عراق) حضور پیدا کرده بودند. السومریه نوشته که نمازگزاران از استان‌های مختلف عراق از روز پنجشنبه در حال حرکت به سوی شهرک صدر بودند.

بیانیه پرحاشیه
بیانیه مقتدی صدر به مناسب این نماز جمعه توسط الشیخ «محمد الجیاشی» قرائت شد. در این بیانیه آمده بود که «حشدالشعبی هیچ منّتی برای آزادسازی سرزمین‌ها از دست داعش ندارد و اگر مردم آن نبودند، آزاد نمی‌شد» یا «حشدالشعبی باید از سیاست‌ و اقتصاد دور باشد» یا اینکه «همه جناح‌های مسلح در عراق باید منحل شوند» (البته او که مشخصاً حشد را مورد خطاب و عتاب قرار داده است، توضیحی نداده است که «جناح مسلح» خود او نیز منحل می‌شود یا نه؟!) در این بیانیه همچنین آمده: «از جناح‌های سیاسی به ویژه جریان‌های شیعه می‌خواهم توبه کنند و مفسدانشان در ملا عام پاسخگو کنند.»

البته باز او توضیح نمی‌دهد نظر وی در این خصوص که هر چند وقت یک‌بار از سیاست خداحافظی می‌کند و دوباره باحاشیه‌های بیشتر به میدان سیاست برمی‌گردد، چیست؟

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری