کد خبر: ۲۶۲۶۸۶
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۳
یک کارشناس هواشناسی با بیان اینکه گرد و غبار در مناطق غرب و جنوب غرب کشور منشاء خارجی و در مناطق دیگر منشاء داخلی دارد، اظهار کرد: گرد و خاک جاری در کشور در برخی از مناطق وضعیت «ناسالم» و در برخی مناطق نیز وضعیت «خیلی ناسالم» را ایجاد خواهد کرد.

احتمال اوج‌گیری مجدد آلودگی هوا

به گزارش اعتدال، براساس هشداری که روز گذشته سازمان هواشناسی مبنی بر وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۲۰ استان صادر کرد، امیرحسین نقشینه در گفت و گو با ایسنا درباره منشاء این گرد و خاک اظهار کرد: گرد و خاک‌ در مناطق غرب و جنوب غرب کشور منشاء خارجی و در مناطق مرکزی، دامنه‌های جنوبی البرز، شرق، شمال شرق، جنوب شرق و جنوب و مرکز کشور منشا داخلی دارند.

وی افزود: شدت این گرد و خاک به‌حدی است که کیفیت هوا در برخی از مناطق در شرایط «ناسالم» و در برخی از مناطق در شرایط «خیلی ناسالم» قرار خواهد گرفت.

این کارشناس هواشناسی درباره میزان غلظت گرد و خاک در مناطق مختلف کشور گفت: در برخی مناطق یک استان شرایط می‌تواند ناسالم و برخی مناطق دیگر نیز خیلی ناسالم باشد بنابراین به تفکیک استان نمی‌توان میزان آلودگی را تعریف کرد. وزش باد می‌تواند در مناطق مستعد، غلظت بیشتری از گرد و خاک را ایجاد کند اما در مناطقی که مستعد وزش باد نیست، غلظت کمتری از آلاینده‌ها را در پی دارد.

وی از استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، سمنان، غرب خوزستان، ایلام، شرق و جنوب خراسان رضوی، شمال و شرق اصفهان و شرق کرمان به عنوان مناطقی نام برد که شدت بیشتری از گرد و خاک را تجربه می‌کنند و گفت: در این مناطق کاهش شدید دید و کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود و احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گرد و خاک، صنعت کشاورزی و احتمال لغو پروازها وجود دارد.

این کارشناس هواشناسی افزود: استان‌های اصفهان، یزد، کهگیلویه و بویر احمد، شمال بوشهر، لرستان، کردستان، کرمانشاه، مرکزی، البرز، قم و تهران نیز جزو مناطقی هستند که امروز (۱۶ تیر) خیزش گرد و خاک را با شدت کمتری نسبت به مناطق غربی تجربه خواهند کرد.

نقشینه در پایان تاکید کرد: دستگاه‌های امدادی در حال آماده‌باش باشند و از استفاده از هواپیماهای سبک و بالگردها در این مناطق هنگام وزش تندبادهای شدید پرهیز شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری