کد خبر: ۲۶۲۶۴۹
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۷
یک روزنامه عبری امروز(دوشنبه) فهرستی از اصلی ترین نامزدهای احتمالی جانشینی محمود عباس را منتشر کرد و نوشت که برخی از آنها دارای روابطی قوی با تل آویو و واشنگتن هستند و برخی دیگر نیز همچنان به مبارزه علیه اشغالگری های اسرائیل ایمان دارند.

۷ نامزد احتمالی جانشینی محمود عباس

به گزارش اعتدال به نقل از عربی ۲۱، روزنامه اسرائیل تودی در مقاله ای با اشاره به این موضوع نوشت: محمود عباس با وجود اینکه ۸۶ سال سن دارد و از مشکلات جسمی رنج می برد، هنوز از تعیین جانشینی برای خود خودداری می کند اما زیرپوستی درگیری های داغی بر سر جانشینی او وجود دارد.

این روزنامه اسرائیلی از «جبریل الرجوب» به عنوان اصلی ترین گزینه جانشینی عباس نام برده و آورده است: الرجوب اکنون ریاست فدراسیون فوتبال فلسطین را برعهده دارد. او سابقه هفده سال زندان در زندان های اسرائیل را دارد و رئیس سرویس امنیت پیشگیرانه کرانه باختری نیز بوده و از حمایت محافل فعالان میدانی جنبش فتح نیز برخوردار است.

این روزنامه در ادامه از «حسین الشیخ» عضو کمیته مرکزی جنبش فتح به دومین گزینه جانشینی محمود عباس نام برده و آورده است: عباس او را اخیرا به سمت دبیر سازمان آزادی بخش منصوب کرده و امروز از جایگاه ویژه ای برخوردار است و یازده سال را در زندان های اسرائیل سپری کرده است. الشیخ همان منش سیاسی عباس را دارد و گفتگو را بر درگیری مسلحانه ترجیح می دهد و حامی هماهنگی امنیتی با اسرائیل نیز هست. اعتماد عباس را جلب کرده و در همه دیدارهایش همراه اوست و در آمریکا و اسرائیل هم محبوبیت دارد.

اسرائیل تودی در ادامه «مروان البرغوثی» اسیر و عضو کمیته مرکزی جنبش فتح را که پنج بار توسط اسرائیل به حبس ابد محکوم شده و از ۲۰۰۲ در زندان است، سومین گزینه احتمالی جانشینی محمود عباس دانسته و درباره او مدعی شده است: البرغوثی چون اسیر است از محبوبیت بالایی در محافل فلسطین برخوردار است و به همین دلیل عباس و مردانش برای سرکوب حامیانش تلاش می کنند و رهبران جنبش فتح البرغوثی را تهدیدی می دانند و ترجییح می دهند در زندان بماند.

«ماجد فرج» ششمین گزینه ای که روزنامه اسرائیلی از او به نامزد جانشینی محمود عباس نام برده و آورده است: او در محافل اسرائیل بسیار مورد توجه است و روابط نزدیکی هم با سیا دارد. کمتر در رسانه ها دیده می شود و بیشتر دوران خود را در پست های امنیتی سپری کرده است و مثل الشیخ مخالف حماس است و خطی عملگرایانه در قبال اسرائیل نشان می دهد.

«محمد اشتیه» پنجمین گزینه احتمالی جانشینی محمود عباس از نگاه روزنامه عبری است و این روزنامه با اشاره به اینکه او نخست وزیر تشکیلات خودگردان و عضو کمیته مرکزی جنبش فتح است و به دلیل عملکرد دولت از محبوبیت چندانی در محافل عمومی برخوردار نیست، افزوده است: محمد دحلان عضو جدا شده جنبش فتح گزینه ششم احتمالی جانشینی عباس است که اکنون در امارات است. او از مخالفان محمود عباس و نزدیک به عبدالفتاح السیسی است.

در انتهای فهرست این روزنامه اسرائیلی نیز نام «محمد العالول» معاون عباس در فتح و عضو کمیته مرکزی این جنبش دیده می شود که در جنگ علیه اسرائیل در لبنان حضور داشته و دارای کارنامه ای از مقاومت نظامی است و مرد میدان محسوب می شود اما تجربه سیاسی اندکی دارد و خط مبارزه علیه اسرائیل در جنبش فتح محسوب می شود و مقاومت مردمی را علیه آن رهبری می کند. علاوه بر این، پسرش در انتفاضه دوم شهید شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری