کد خبر: ۲۶۲۵۲۹
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۸
نخست وزیر عراق در اظهاراتی به بیان محورهای سفر اخیر خود به تهران و ریاض پرداخت.

الکاظمی در سفرش به تهران و ریاض درباره چه مسائلی رایزنی کرد؟

به گزارش اعتدال به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در نشست کابینه این کشور درخصوص سفر اخیرش به عربستان و ایران گفت: سفر به عربستان بسیار خوب بود و در این سفر در خصوص مسائل مشترک و سرمایه گذاری عربستان در عراق و آینده آن و همچنین مساله برق و بسیاری از پروژه های دیگر رایزنی کردیم و بر اهمیت ایجاد منطقه ای با ثبات و آرام و نقش عراق در ایجاد فضای مناسب تاکید کردیم.

وی گفت: در خصوص چالش های جهانی و امنیت غذایی در پی جنگ اوکراین و همکاری برای فراهم کردن نیازهای مردممان گفت وگو کردیم.

الکاظمی تاکید کرد: در سفر به جمهوری اسلامی ایران نیز در خصوص همین مسائل رایزنی کردیم، در رابطه با پرونده های مشترک و همکاری در موضوع انرژی و آب نیز گفت وگو کردیم و برادرانمان در ایران آمادگی خود را برای سفر وزیر انرژی به بغداد و رایزنی درخصوص آب، برق و مشکلات دیگر اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق اخیرا سفری به عربستان و ایران داشت و با مقامات دو کشور دیدار و رایزنی کرد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران که اخیرا از این سمت خداحافظی کرد درخصوص این سفر گفت:سفر آقای الکاظمی به تهران از پیش برنامه ریزی شده بود و در این سفر مقامات دو کشور در ارتباط با موضوعات دو جانبه و تحولات منطقه رایزنی و گفت و گو کردند. از جمله در مورد نقش مثبت و سازنده‌ای که بغداد در ماه‌های گذشته در مورد روابط ایران و عربستان ایفا کردند.

خطیب زاده با بیان این که در این سفر در مورد تعاملات اقتصادی بین دو کشور و پروژه‌های موجود در این زمینه بحث و گفت و گو شد ادامه داد: در این دیدار در خصوص مراودات مردمی و رفت و آمد شهروندان دو کشور هم رایزنی شد و در ارتباط با موضوع اربعین و شرکت شهروندان ایرانی در راهپیمایی اربعین نیز بحث و گفت و گو شد. روابط ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه چندلایه و راهبردی است و سفر صورت گرفته متعاقب سفری است که چندی پیش آقای فواد حسین وزیر خارجه عراق به ایران داشت.

وی همچنین افزود: یکی دیگر از ابعاد این سفر بررسی نقشی است که عراق در گفت و گوهای ایران و عربستان ایفا می کند. تاکنون پنج دور گفت و گو بین تهران و ریاض در بغداد برگزار شده و ما در همین چارچوب از نقش عراق در این زمینه تقدیر می کنیم. آقای الکاظمی در سفر روز گذشته خود به تهران نکاتی را از طرف ریاض به ما منتقل کردند و بر اساس آنچه که شنیدیدم طرف عربستانی این آمادگی را دارد که در سطح دیپلماتیک مذاکرات بین دو کشور ارتقاء پیدا کند. به زودی این مذاکرات در بغداد در سطح دیپلماتیک برگزار می شود و تاریخ آن معلوم می شود.

وی افزود: از قبل توافقاتی بود که مقدمات سفر هیات‌های فنی دو کشور ایران و عربستان برای بازدید از سفارتخانه های دو کشور فراهم شود که ان‌شاء‌الله همه آنها طی روزهای آتی پیگیری و انجام می شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری