کد خبر: ۲۶۱۷۴۷
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۹
سرپرست معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست:
سرپرست معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وجود برخی ایرادات در انجام عمل سزارین «ایران» - یوزپلنگ ماده در اسارت - و تولد توله‌ یوزها گفت: با اینکه خطاهایی در تولد توله‌ها به‌وقوع پیوست، اگر تجهیزات کافی وجود نداشت، نمی‌توانستیم سزارین را انجام دهیم.

اگر حداقل تجهیزات نبود، سزارین «ایران» انجام نمی‌شد

به گزارش اعتدال حسن اکبری در نشست خبری فرصت‌ها و چالش‌های تکثیر در اسارت گونه‌های جانوری در معرض انقراض که امروز در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با اشاره به شانس خوبی که برای باروری دوباره «ایران» وجود دارد، اظهارکرد: یک توله زنده و سالم داریم و مادر توله نیز قدرت باروری دارد و شرایط آن به‌طور مرتب چک می‌شود. فرصت دیگری نیز پیش رو داریم چرا که سیکل کامل زادآوری را رقم زدیم و تجربه به دست آوردیم. این طرح برای ما تجربه جفت‌گیری، زایمان، نحوه شیر دادن و تغذیه را به همراه داشت.

سرپرست معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پرسش ایسنا درباره شانس بقای توله یوز سوم گفت: ما شانس بقا توله سوم را نمی‌دانیم. شرایط آن فعلا قابل قبول است اما شیر خشک مصرف می‌کند و شیر خشک هرگز نمی‌تواند جایگزین شیر مادر باشد. حداقل در شرایط فعلی دسترسی به توله راحت‌تر است و شرایط بهتری نسبت به توران - که هفت ساعت با اینجا فاصله دارد- وجود دارد.

وی درباره مرگ توله دوم گفت: باید آزمایش‌های دقیق‌تری انجام شود تا دلیل قطعی تلف شدن توله مشخص شود. به نظر می‌رسد لخته شدن شیر در دستگاه گوارش آن سبب رخ دادن این اتفاق شده است. در مرگ توله یوز دوم نحوه شیردهی، نوع شیر و استرسی‌ که به توله وارد می‌شود، اهمیت دارد.

سرپرست معاونت طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این پرسش ایسنا که آیا نیاز به انجام عمل سزارین برای «ایران» و تجهیزات مورد نیاز پیش‌بینی شده بود یا نه؟ تاکید کرد: اگر تجهیزات کافی نداشتیم، اصلا عمل سزارین انجام نمی‌شد. شاید انتظاری که عموم مردم از این طرح داشتند، برآورده نشد. ما پیش از انجام این کار سه یا چهار جلسه مشورتی برگزار کردیم و موضوعی باقی نمانده بود که بررسی نشده باشد. به‌طور کلی اگر تجهیزات لازم وجود نداشت، نمی‌توانستیم درلحظه تصمیم گیری کنیم.

اکبری ادامه داد: دکتر اکرامی - پزشک معتمد سازمان حفاظت محیط زیست- در زمان مشاهده شرایط «ایران» با ما صحبت کرد و به او گفتیم که اگر لازم است، اکیپی فرستاده شود اما شرایط حاد و زمان کمی که وجود داشت در کنار سخت و زمانبر بودن هماهنگی باعث شد تا این تصمیم گرفته شود البته این مورد را می پذیریم که فضای استریل و آماده برای انجام عمل وجود نداشت. ما در واقع فضای موقتی برای نگهداری یوز در نظر گرفته بودیم و قرار بود که خود «ایران» از توله‌ها نگهداری کند. این فضا محدود بود چراکه اعتبار ما محدود بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری