کد خبر: ۲۶۱۷۲۵
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۳
شرکت انرژی فنلاندی" Gasum" روز جمعه اعلام کرد که شرکت "گازپروم" (غول انرژی روسیه) به این شرکت اطلاع داده که از روز شنبه عرضه گاز خود را قطع خواهد کرد.

شرکت "گازوم" فنلاند در بیانیه‌ای اعلام کرده که از روز شنبه، گاز طبیعی را از منابع دیگر از جمله از طریق خط لوله "بالتیک کانِکتور" - بین فنلاند و استونی - به مشتریان خود عرضه خواهد کرد.

"میکا ویلجانن" مدیرعامل گازوم، قطع گاز صادراتی روسیه به فنلاند را اقدامی" تاسف‌آور" خوانده اما گفته که این شرکت همچنان متعهد به تامین گاز مصرف کنندگان خود خواهد بود.

او گفته: "ما به دقت برای این وضعیت آماده شده‌ایم و به شرطی که هیچ اختلالی در شبکه انتقال گاز ایجاد نشود، می‌توانیم در ماه‌های آینده گاز همه مشتریان خود را تامین کنیم."

قطع گاز روسیه به فنلاند در پی امتناع دولت هلسینکی از پرداخت هزینه گاز وارداتی روسیه به واحد پولی" روبل" انجام می شود.

روسیه هفته گذشته نیز صادرات برق به فنلاند را قطع کرده است.

روسیه از کشورهای اروپایی وارد کننده گاز خواسته بهای گاز وارداتی خود را به "روبل" روسی بپردازند، اما غالب این کشورها از جمله فنلاند از انجام این خواسته خودداری کرده اند.

قطع گاز فنلاند لایه جدیدی به جنگ انرژی در حال تشدید بین روسیه و اروپا اضافه می کند.

اتحادیه اروپا در اوایل ماه جاری میلادی پیشنهاد ممنوعیت واردات نفت از روسیه را داد و این هفته نیز جزییات بیشتری در مورد برنامه خود برای کاهش وابستگی خود به گاز طبیعی روسیه منتشر کرد.

روسیه پیشتر گاز لهستان و بلغارستان را نیز قطع کرده است.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا اعلام کرده از تلاش های فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو پشتیبانی می کند. پس از تهاجم روسیه به اوکراین، هر دو کشور فنلاند و سوئد درخواست عضویت در پیمان ناتو را داده اند. رهبران سوئد و فنلاند روز پنج شنبه در کاخ سفید با بایدن دیدار کردند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری