کد خبر: ۲۶۱۷۱۴
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۸
در این مقاله می خواهیم در مورد بخیه زدن، شرایط و امکانات لازم حین بخیه صحبت کنیم و این روش را به صورت بالینی به شما آموزش دهیم.

رایج ترین نوع بخیه زدن Far and Near یا بخیه زدن دور و نزدیک است که بیشتر در بخش های اورژانس، امداد و اورژانس های جاده ای استفاده می شود و یادگیری این روش برای بیشتر افراد کاربردی و مفید می باشد. در بخیه زدن از انواع نخ های قابل جذب و غیر قابل جذب، طبیعی و مصنوعی، مونو فیلامنت و مولتی فیلامنت استفاده می شود.
زمانی که عضوی از بدن در اثر تصادف، درگیری، سقوط و یا هر دلیل دیگری زخمی می شود و این زخم به حدی است که پزشک اورژانس تشخیص می دهد که باید حتما بخیه زده شود بایستی ابتدا شرایط بیمار، نوع زخم و محل زخم را بررسی کرد و سپس از سوزن و نخ مناسب برای بخیه استفاده کرد. بخیه زدن به روش های مختلفی از قبیل بخیه ساده، بخیه پیوسته و بخیه دور و نزدیک انجام می شود.
زمان که زیبایی ملاک نیست از بخیه های ساده استفاده می شود. اما در مواقعی که زیبایی ملاک است از بخیه پیوسته استفاده می شود. اما گاهی زخم عمیق است در این صورت از بخیه های دور و نزدیک استفاده می شود تا کاملا دو لبه پوست بر روی هم قرار بگیرند. از آنجا که این روش بیشترین کاربرد را میان سایر روش ها دارد پس در زیر با آموزش بخیه زدن دور و نزدیک بیشتر آشنا می شویم.

آموزش بخیه دور و نزدیک

زمانی که یک بیمار اورژانسی وارد بخش اورژانس می شود و نیاز به بخیه زدن دارد از روش بخیه دور و نزدیک استفاده می شود. اولین کاری که شما برای مریض انجام می دهید این است که بدانید کدام ناحیه از بدن مریض مجروح شده است تا بخواهید آن ناحبه را بخیه بزنید. در برخی از درمانگاه های سر راهی یا درمانگاه های بعضی از شهرستان ها هر بخیه ای که در آن لحظه بخواهند انجام می دهند و توجهی به عواقبی که دامن گیر مریض می شود نمی کنند.
اگر قسمت صورت یا گردن مریض آسیب دیده باشد و نیاز به بخیه زدن دارد بایستی از نخ های ظریف تر و نازکتر استفاده شود. پرکاربردین نخ ها برای قسمت های صورت و گردن شماره های شش صفر و هفت صفر و هشت صفر هستند. ولی از آنجا که در بیشتر مواقع در درمانگاه های سر راهی این مدل از نخ ها وجود ندارد و با هر نخی که موجودباشد این کار انجام داده می شود که بعدها بر روی زیبایی فرد تاثیر بسزایی دارد.
حال تصور کنید که فرد از قسمت ابرو دچار جراحت شده است. در اینجا ما می خواهیم از بخیه Far and Near (فار اند نیر) برای این بیمار استفاده کنیم.
در مرحله اول برای بستن دو لبه ی زخم ابتدا قسمت دور را می گیریم سپس قسمت نزدیک یا Near (نییر) را می گیریم. بایستی دو لبه ی زخم کاملا نزدیک به هم باشند و بعد از هر بخیه گره زده می شود. تعداد گره هایی که زده می شود بستگی به نخ مورد استفاده دارد. اگر نخ از جنس نایلون باشد باید سه گره پشت سر هم بزنید و دو گره هم تک تک بزنید، یعنی یک گره رو و یک گره زیر بزنید تا کاملا پوست روی هم قرار بگیرد. بخیه اول که زده شد قیچی می شود و بخیه دوم به همین شکل زده می شود. نخی که شما در بخیه ها می کشید حتما باید در یک راستا باشد و نخ اگر برعکس کشیده شود روی پوست خوب نمی خوابد و بخیه ها روی صورت یا بدن به خوبی نمی خوابند.

نحوه بخیه زدن Near (نییر) یا نزدیک

زمانیکه شما می خواهید فقط بخیه زدن نزدیک بزنید بایستی شما نزدیک ترین لبه های پوست را برای بخیه زدن بگیرید. روش بخیه نزدیک بیشتر برای قسمت هایی مانند پلک استفاده می شود که ما نمی خواهیم دور برویم. چون پلک به اندازه کافی کشش ندارد تا بخواهیم اول دور را بزنیم و بعد نزدیک را بزنیم. بخیه های نزدیک باید روی هم کاملا بخوابد تا یک بخیه مرتب زده شود و عوارضی بعد از زدن نداشته باشد.
آموزش بخیه زدن | نخ بخیه | چسب بخیه | جمشیدیان هِلت

چه امکانات و وسایلی برای بخیه زدن لازم است؟

برای بخیه زدن می‌بایست یک سری وسایل و اقدامات مهیا شود. فرقی نمی کند شما چه نوع بخیه ای را بخواهید بزنید در هر صورت به وسایل و اقدامات زیر نیاز پیدا خواهید کرد.
•آماده کردن وسایل بهداشتی از قبیل دستکش استریل، ست بخیه، سرنگ انسولین یا ۲ سی سی، لیدوکائین، بتادین، نخ بخیه مورد نیاز.
•مرحله بعدی این است که با توجه به شدت جراحت و مجل جراحت و کشش مورد نیاز بایستی نخ مورد نظر انتخاب شود. برای قسمت هایی که زیبایی در آن دخیل است مانند بخیه زدن اعضای صورت معمولا از نخ های ظریف و نازک استفاده می شود.
•قبل از بخیه زدن بایستی زخم کاملا با سرم شستشو ضدعفونی شود. اگر زخم عمیق باشد بایستی از سرنگ بزرگ استفاده کرد و سرم شستشو را به داخل زخم پمپ کنید تا کاملا زخم شستشو شود و بعدا دچار عفونت نشود.
•قبل از اینکه شروع به بخیه زدن کنید اطراف زخم را ضدعفونی کنید. برای ضد عفونی کردن اطراف زخم بهتر است از بتادین استفاده کنید. برای این کار بتادین را به صورت از داخل به خارج با رسم دوایر متحد المرکز به مرکزیت زخم بزنید.
•قطعا بخیه زدن بدون بی حسی امکان پذیر نیست. برای کاهش درد بیمار و تسریع فرآیند بخیه دور و نزدیک به داخل زخم و پوست اطراف آن لیدوکائین تزریق می شود. برای این تزریق سر سوزن را از داخل زخم وارد می کنند.
•قبل از اینکه دستکش استریل را بپوشید باید ست بخیه را باز کنید و نخ بخیه را از جلو خود خارج نمایید و داخل آن بیندازید. بایستی این کار به قدری با دقت انجام شود که دست هیچ گونه تماسی با نخ بخیه و لایه داخلی بسته بندی نداشته باشد.
•بعد از این مراحل دستکش استریل را بپوشید.
• در پایان بر روی محل زخم شان پرفوره را بیندازید و بخیه زدن را شروع کنید.

کلام آخر
هنگام بروز اتفاقات ناگواری که در اثر جراحات به وجود آمده احتیاج به بخیه زدن وجود دارد. در صورتیکه خود شما آموزش های بخیه زدن و کمک های اولیه را دیده باشید می توانید برای فرد مصدوم اقدامات اولیه اورژانس و بخیه زدن را اجرا کنید. به خاطر داشته باشید برای بخیه زدن تمام نکات بهداشتی و لازم را رعایت کنید.
ما در تیم قدرتمند Jamshidian Healt با برگزاری دوره های آموزشی مجازی بالینی گامی در جهت بهبود وضعیت سلامت کشورمان برداشته ایم. نکته های طلایی دوره برای همه افراد جامعه کاربردی و ضروری خواهد بود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت معتبر استاد خسرو جمشیدیان یا اینستاگرام مراجعه نماید.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری