کد خبر: ۲۶۱۶۳۴
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۲
رقابت اصول‌گراها برای نشستن بر صندلی ریاست؛
محمدباقر قالیباف برای حفظ جایگاه ریاست خود با برخی چالش‌ها نیز مواجه است. نخست انتشار فایل صوتی فرماندهان سپاه و دوم انتشار خبر سفر خانواده او به تركیه كه به سیسمونی گیت معروف شد، از جمله چالش‌های قالیباف محسوب می‌شود.

آقا تهرانی هم رقيب قاليباف شد

به گزارش اعتدال،شرق نوشت: بعد از اعلام كاندیداتوری الیاس نادران برای رقابت در انتخابات ریاست مجلس، حالا مرتضی آقا تهرانی، چهره برجسته جبهه پایداری نیز كاندیدای تصدی ریاست مجلس شده است.

اجلاسیه سوم و انتخابات هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی چهارشنبه هفته آینده ۴ خردادماه برگزار خواهد شد كه فراكسیون انقلاب اسلامی به عنوان فراكسیونی كه اكثریت نمایندگان در آن عضویت دارند نقش مهم و اثرگذاری در انتخابات هیات‌رییسه مجلس دارد.

صندلی ریاست مجلس

پیش‌تر و حدود دو هفته مانده به انتخابات هیات‌رییسه، برخی اعضای جبهه پایداری نیز رایزنی‌های خود را با برخی چهره‌های مطرح در مجلس كلید زده‌اند تا آنها را برای كاندیداتوری ریاست یا نایب‌‌رییسی متقاعد كنند، به‌طوری كه لیدرهای جبهه پایداری طی رایزنی‌ با برخی نمایندگان و اعلام حمایت از آنها به‌دنبال آنند تا چند كرسی هیات‌رییسه را برای سال آینده در اختیار داشته باشند.

جبهه پایداری در مجلس قبلی یكی از جریان‌های تاثیرگذار در روند تصویب طرح‌ها و لوایح بود.

اگرچه در مجلس قبلی، اكثریت در اختیار اصلاح‌طلبان و فراكسیون امید به ریاست محمد رضا عارف بود، اما چینش مجلس به گونه‌ای شكل گرفته بود كه فراكسیون امید در مواجهه با اصولگرایان و اعضای 70 نفره جبهه پایداری، نتوانست آن‌طور كه باید براساس مرام و مشی خود كار را پیش ببرد.

تا آنجا كه بسیاری از تحلیلگران معتقد بودند كه این جبهه پایداری است كه در اكثر موارد روند مجلس را تعیین می‌كند. اما با روی كار آمدن مجلسی اصولگرا به ریاست محمدباقر قالیباف، این روزها كمتر تحركی از سوی جبهه‌ پایداری در مجلس به گوش می‌رسد.

الیاس نادران، نماینده اصولگرا و کاندیدای ریاست مجلس

آقا تهرانی هم رقيب قاليباف شد

گویی فراكسیون انقلاب اسلامی به ریاست قالیباف، كه اكثریت نمایندگان مجلس را در خود جای داده، اگرچه به لحاظ مرام با جبهه پایداری هم‌داستان است اما به لحاظ عملی و مشی و روش، سعی می‌كند مرزبندی‌هایی را به این طیف از اصولگرایان كه مشی تندتری دارند، رعایت كند.

شاید از این جهت است كه جلال رشیدی كوچی، نماینده عضو فراكسیون انقلاب اسلامی در خصوص تحركات جبهه‌ پایداری برای تصدی صندلی‌های هیات رییسه می‌گوید: «مجلس این افراد را شناخته و قطعا مانند سال اول یا دوم عمل نمی‌كند. فكر نمی‌كنم این افراد انتخاب شوند و ما در مجلس همه تلاش‌مان را می‌كنیم كه این اتفاق نیفتد.»

البته محمدباقر قالیباف برای حفظ جایگاه ریاست خود با برخی چالش‌ها نیز مواجه است. نخست انتشار فایل صوتی فرماندهان سپاه و دوم انتشار خبر سفر خانواده او به تركیه كه به سیسمونی گیت معروف شد، از جمله چالش‌های قالیباف محسوب می‌شود.

آقا تهرانی هم رقيب قاليباف شد

نكته جالب در این میان این است كه در خصوص هر دو ماجرا، چهره‌های جبهه پایداری هیچ دفاعی از قالیباف صورت ندادند و ترجیح دادند سكوت پیشه كنند. این سكوت آنقدر عجیب بود كه در برخی این ظن و گمان را مطرح كردند كه افشای خبر سفر خانواده قالیباف به تركیه، از سوی بازیگرانی منتسب به جبهه پایداری انجام شده است. هرچند صحت و سقم این ادعا هرگز معلوم نشد.

البته جلال رشیدی كوچی، نماینده مرودشت، درباره انتخابات هیات‌رییسه مجلس و احتمال به خطر افتادن صندلی ریاست قالیباف معتقد است: هر كدام از نمایندگان این اختیار را دارند كه در اجلاسیه‌ها برای مسوولیت‌های مختلف كاندیدا شوند و این یك مساله عادی هست.

این نماینده مجلس می‌گوید: من این احساس را ندارم كه افراد و بزرگوارانی چون آقای نادران یا آقای آقاتهرانی تهدیدی برای ریاست آقای قالیباف باشند و به نظرم او با یك رای بالایی مجددا ریاست مجلس را برای بار سوم در اختیار خواهد گرفت.

حال باید دید كاندیدای نهایی برای انتخابات هیات‌رییسه چه زمانی اعلام خواهد شد.

ولی اسماعیلی سخنگوی فراكسیون نیروهای انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با ایلنا، در تشریح آخرین تصمیم‌گیری فراكسیون انقلاب اسلامی، گفت: صبح امروز جلسه‌ای به ریاست آقای قالیباف و با حضور اعضای هیات‌رییسه فراكسیون انقلاب اسلامی داشتیم و دستور كار این جلسه انتخابات هیات‌رییسه مجلس بود.

اسماعیلی در ادامه بیان كرد: در این جلسه مقرر شد كه در روزهای یكشنبه و دوشنبه هفته آینده افراد برای جایگاه‌های ریاست، نواب رییس، ناظران و دبیران در انتخابات هیات‌رییسه مجلس، در كمیسیون ثبت‌نام كنند، پس از آن در كمیسیون برای این جایگاه‌ها رای‌گیری صورت خواهد گرفت.

وی تصریح كرد: بعد از پایان رای‌گیری افرادی كه در انتخابات فراكسیون انتخاب شوند و رای بیاورند، اسامی آنها را در روز چهارشنبه در صحن علنی به عنوان گزینه فراكسیون در اختیار نمایندگان قرار خواهیم داد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری