کد خبر: ۲۶۱۳۰۵
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۰
در صورت تصویب جزییات طرح شفافیت؛
سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصویب کلیات طرح شفافیت قوای سه گانه گفت: براساس این طرح باید آرای ماخوذه نمایندگان به تفکیک اسامی موافق، مخالف، ممتنع و کسانی که در رای گیری شرکت نکرده اند در پایگاه اطلاع رسانی مجلس منتشر شده و در دسترس عموم قرار گیرد، البته این بند فقط شامل مجلس نیست و هیات وزیران، شوراهای اسلامی شهر و روستا و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز مطابق مفاد این طرح باید آرای خود را منتشر کنند.

موسوی: آرای مجلس، هیات وزیران، شوراها و مجمع تشخیص منتشر می شود

به گزارش اعتدال، سید نظام الدین موسوی با اشاره به تصویب کلیات طرح شفافیت قوای سه گانه گفت: این طرح به عنوان نقطه عطفی در شفافیت دستگاه های مختلف است. مجلس به یکی از وعده های خود به مردم عمل کرده و با شفاف کردن فرایندهای سیاستگذاری، تصمیم گیری و تصمیم سازی و اجرایی در کشور گام تاریخی برای افزایش سرمایه اجتماعی نظام برداشته شد.

وی یادآور شد: یکی از موضوعاتی که نمایندگان از نخستین روزهای مجلس یازدهم دنبال می کردند، تصویب قانونی برای شفافیت بود؛ چرا که معتقدیم با شفافیت در حوزه های سیاستگذاری، تصمیم گیری و تصمیم سازی و اجرایی می توانیم علاوه بر بهینه کردن فرایندها و امور، فسادهای احتمالی و رانت ها را کاهش دهیم.

وی شفافیت را از مقوله های مهم برای تقویت رابطه مردم با نظام خواند و تاکید کرد: شفافیت از جمله مقوله های بسیار موثر در بهبود سیاستگذاری و تصمیم گیری و اجراست که در صورت اجرای دقیق به اصلاح آسیب های حکمرانی و ایجاد یک ساختار برای حکمرانی نو می انجامد. اجرای طرح شفافیت قوای سه گانه به افزایش آگاهی عمومی مردم از آنچه در حکمرانی می گذرد، منجر می شود.

موسوی اضافه کرد: اگر مقوله شفافیت با دقت و درجای صحیح خود اجرا شود به یکی از ارکان بنیادین در افزایش سرمایه اجتماعی نظام جمهوری اسلامی تبدیل می شود. مقوله شفافیت در اصول دینی ما نیز مورد تاکید قرار گرفته و رهبر معظم انقلاب نیز چند سال قبل تاکید کرده بودند که «مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند و هیچ رازی را از مردم پنهان نکنند»؛ براساس همین سیاست کلان، مجلس یازدهم کلیات طرح شفافیت قوای سه گانه را امروز تصویب کرد که فرایند بررسی جزئیات آن نیز آغاز شده و امیدوارم به نتایج بسیار خوبی برای کشور منجر شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس همچنین گفت که مجلس شفافیت را از خود آغاز کرده است؛ در ماده اول این طرح بر شفافیت مجلس و دستگاه ها و نهادهای ذیل آن تاکیده شده است. براساس این طرح باید آرای ماخوذه نمایندگان به تفکیک اسامی موافق، مخالف، ممتنع و کسانی که در رای گیری شرکت نکرده اند در پایگاه اطلاع رسانی مجلس منتشر شده و در دسترس عموم قرار گیرد، البته این بند فقط شامل مجلس نیست و هیات وزیران، شوراهای اسلامی شهر و روستا و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز مطابق مفاد این طرح باید آرای خود را منتشر کنند.

وی شفاف شدن آرا و دیدگاه ها در قوای سه گانه را اقدام بسیار مهمی دانست و افزود: طبق این طرح جلسات دولت و دستگاه های اجرایی از جمله شرکت های دولتی که تصمیم گیری و هزینه کرد بودجه در برخی از آن ها پشت درهای بسته و در اتاق های تاریک انجام می شد، شفاف خواهند شد. نورافکن این طرح باعث شیشه ای شدن این ساختارهای مبهم و رازآلود می شود. همچنین نهادهایی همچون صداوسیما و موسسات و ارگان هایی مانند اتاق های بازرگانی، شوراهای شهر و روستا نیز شفاف شده و می تواند به مردمی شدن سیاستگذاری ها و عملکردها بینجامد.

موسوی اضافه کرد: براساس طرح قوای سه گانه و دستگاه های ذیل آن ها باید هزینه های خود را صورت شفاف به مردم اعلام کنند. انتشار عمومی صورتهای مالی و اطلاعات اموال، درآمدها و هزینه‌ها، تسهیلات ، املاک ،کمکها و واگذاری‌های بلاعوض، انتشار متن، متمم و الحاقات تمامی معاملات، انتشار فرصت های اشتغال و جذب نیروی انسانی و همچنین انتشار عمومی فرصتهای سرمایه‌گذاری از دیگر ویژگی های مهم این طرح است که نقش مهمی در جلوگیری از فسادهای احتمالی و رانتخواری ها خواهد داشت.

وی در توضیح فرایند بررسی این طرح در محلس گفت: با توجه به موافقت با کلیات، مجلس وارد بررسی جزییات شده و ان شاء‌الله در هفته آینده جمع بندی و تصویب خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری