کد خبر: ۲۶۱۳۰۳
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۵
سفیر ایران در کویت:
سفیر کشورمان در کویت با اشاره به روابط مثبت میان ایران و کویت و همچنین اظهارات اخیر وزیر خارجه و سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت که تهران آماده از سرگیری مذاکرات با کویت درخصوص میدان گازی الدره (آرش) است.

تهران آماده ازسرگیری مذاکرات با کویت درخصوص میدان گازی آرش است

به گزارش اعتدال به نقل از الخلیج آنلاین، محمد ایرانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت در مراسم افطاری که سفارت کشورمان به مناسبت روز جهانی قدس برگزار کرده بود در سخنانی گفت که ایران آماده از سرگیری مذاکرات با کویت در خصوص میدان گازی الدره است.

وی گفت که حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران اخیرا در تماسی تلفنی با احمد ناصر المحمد الصباح، همتای کویتی خود در همین خصوص رایزنی کرد.

ایرانی همچنین گفت که سخنگوی رسمی وزارت خارجه ایران نیز اعلام کرد که کشورمان آماده ازسرگیری مذاکرات با کویت است.

سفیر کشورمان گفت که روابط دوجانبه ایران و کویت در بهترین وضعیت است و این فضای مثبت زمینه را برای بحث و رایزنی در خصوص میدان گازی الدره و رسیدن به راه حل فراهم می کند.

محمد ایرانی گفت که آمادگی های دو طرفه ای میان ایران و کویت برای همکاری در زمینه های مختلف وجود دارد.

وی همچنین اعلام کرد که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران سفری به کویت خواهد داشت که امیدوارم موعد دقیق آن اعلام شود.

سفیر کشورمان در کویت در خصوص مذاکرات وین نیز تاکید کرد: مذاکرات وین پیشرفت بسیار زیادی داشته است و اکنون موضوع مورد بحث درخصوص مطالبه ایران برای برداشتن تمام تحریم های وضع شده علیه ایران بعد از خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸ است.

ایرانی درخصوص گفت‌وگوهای اخیر ایران و عربستان در بغداد نیز خاطرنشان کرد: دور پنجم این مذاکرات با نتایج بسیار خوبی به پایان رسید و امیدوارم تمام اختلافات موجود میان دو کشور، چه اختلافات دو جانبه و چه اختلافات منطقه ای حل و فصل شود.

به گزارش ایسنا، وزارت امورخارجه عربستان اخیرا با انتشار بیانیه‌ای بار دیگر ادعاهای خود درباره میدان مشترک گازی آرش/الدره را تکرار کرد و خواستار گفت‌وگو با ایران برای تعیین مرز شرقی این منطقه شد.

در این بیانیه ادعا شده است که ریاض به همراه کویت از ایران برای مذاکره درباره این موضوع دعوت کرده اما پاسخی از تهران دریافت نکرده‌اند.

همچنین در این بیانیه ادعا شده است که عربستان سعودی و کویت حق دارند میدان گازی آرش را برای بهره‌برداری خود گسترش دهند.

این ادعاهای واهی در حالی از سوی عربستان مطرح شده است که سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره توافق کویت و عربستان در خصوص میدان نفتی و گازی آرش و رایزنی اخیر وزیر امورخارجه کشورمان با همتای کویتی خود در این ارتباط تصریح کرد: وزارت نفت به عنوان مرجع تخصصی اعلام کرده که این حوزه نفتی مشترک است. بین ما و کویت مرزهای تحدید نشده ای وجود دارد که باید تحدید حدود انجام شود. ایران اعلام کرده پیش از تحدید حدود نباید این منابع مورد بهره برداری قرار بگیرند. یادداشتی را به کویت داده ایم و در آن یادداشت تأکید کرده ایم که حقوق ایران باید در این زمینه محفوظ بماند و این منابع به صورت مشترک بهره برداری شود.

خطیب زاده گفت: کویت نیز برای تحدید حدود اعلام کرده که آمادگی دارد و ما این را مقدمه خوبی می دانیم که در این زمینه هیئت های دو کشور با یکدیگر رایزنی و گفت وگو کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری