کد خبر: ۲۶۱۲۷۳
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۵
پیر شدن پوست یک فرایند طبیعی است که در طول زمان اتفاق می‌افتد اما با برخی روش‌ها می‌توان آن را به تعویق انداخت.

آشنایی با چند راهکار خانگی و کلینیکی جوانسازی پوست صورت

معمولاً همه ما پیر شدن هر فرد را با پیر شدن پوست او تشخیص می‌دهیم. گاهی حتی بدون توجه به سن، پیر یا جوان بودن یک فرد را بنا بر کیفیت پوست او تعیین می‌کنیم. البته پیر شدن پوست یک فرایند طبیعی است که در طول زمان اتفاق می‌افتد اما با برخی روش‌ها می‌توان آن را به تعویق انداخت. مراقبت از پوست بهترین راه برای پیشگیری از پیر شدن آن است اما برای ترمیم و بهبود شرایط پوست باید از راهکارهای مدرن جوانسازی پوست استفاده کنیم.

از روش‌های متنوعی می‌توان برای جوانسازی پوست در آقایان و خانم‌ها استفاده کرد؛ روش‌هایی که با کمترین عارضه بهترین نتایج را به ارمغان می‌آورند. راهکارهای مدرن جوانسازی پوست با استفاده از تکنولوژی و علم به روز قادرند جوانی را به پوست شما باز گردانند.  با این حال اغلب این روش‌ها برای ماندگاری نتایج به تمدید و ترمیم مجدد احتیاج دارند. در ادامه با ما همراه شوید تا با دو روش شگفت انگیز برای جوانسازی پوست آشنا شویم.

چه عواملی باعث پیری پوست می‌شود؟

پیری پوست و احتیاج به راهکارهای جوانسازی پوست در همه افراد یکسان نیست و ممکن است از نظر زمان و کیفیت تفاوت‌های محسوس داشته باشد. عوامل پیر شدن پوست به دو دسته عوامل محیطی و ژنتیکی تقسیم می‌شوند. علی رغم اینکه عوامل ژنتیکی نقش موثری در پیر شدن یا نشدن پوست دارند، اما قابل کنترل نیستند. با این حال عوامل محیطی مثل سیگار، نور آفتاب، برنزه کردن پوست، تغذیه، قرارگیری در معرض آلودگی هوا، استرس و مصرف برخی داروها قابل کنترل و پیشگیری هستند.

پیشگیری از پیر شدن پوست همواره راه حل بهتری نسبت به درمان است و شما با کنترل عوامل محیطی قطعاً می‌توانید مدت زمان بیشتری از پوست باکیفیت برخوردار شوید.

علائم پیر شدن پوست

معمولاً پیر شدن پوست توسط افرادی که پس از مدت طولانی با ما مراقبت می‌کنند تشخیص داده می‌شود. اما چگونه می‌توانیم زودتر از پیری پوست خود اطلاع پیدا کنیم و از راهکارهای جوانسازی پوست برای بهبود آن استفاده کنیم؟

 • چین و چروک : اولین علامت پیری پوست نمایان شدن خطوط و بعد چروک‌ها در نواحی خاصی مثل خطوط پیشانی، دور چشم و خط خنده است. این خطوط زمانی مشخص می‌شوند که حالت چهره تغییر می‌کند. این چین و چروک‌ها معمولاً از سی سالگی بروز پیدا می‌کنند و مقدار آنها در هر فرد متفاوت است.
 • از بین رفتن چربی زیر پوستی : لایه چربی لایه‌ای است که بعد از پوست قرار دارد و باعث قرارگیری و حفظ فرم صورت می‌شود. با بالا رفتن سن لایه‌های چربی نازک می‌شوند و تحلیل می‌روند که در نتیجه آن پوست قوام خود را از دست داده و شل می‌شود. در این صورت چین و چروک‌های پیشانی و اطراف چشم بیشتر به چشم می‌آیند و حتی زیر چشم گود یا سیاه می‌شود.
 • شل شدن پوست : زمانی پوست شل می‌شود که تولید کلاژن و الاستین در پوست کاهش پیدا می‌کند. در این صورت رطوبت پوست نیز کاهش می‌یابد و خطوط عمیقی ایجاد می‌شود. معمولاً اغلب راهکارهای مدرن جوانسازی پوست با کنترل تولید کلاژن و الاستین موجب بهبود شرایط آن می‌شوند.
 • نمایان شدن استخوان‌های صورت : ساختار اصلی صورت و سایر اعضای بدن را استخوان تشکیل می‌دهد. با کاهش بافت‌های فرم دهنده صورت، معمولاً استخوان‌ها بیشتر نمایان می‌شوند و پیری پوست را به طور کامل به نمایش می‌گذارند.
 • ضعیف شدن ماهیچه‌های صورت : ماهیچه لایه بعد از چربی است که تحلیل رفتن آن نیز باعث کاهش قوام پوست و شل شدن آن می‌شود. معمولاً ضعیف شدن ماهیچه‌های صورت با افزایش سن باعث افتاده شدن پوست و ایجاد یک حالت مثلی روی صورت می‌شود.

جوانسازی کلینیکی پوست چگونه انجام می‌شود ؟

برای جوانسازی پوست باید یک سری عوامل جزئی که باعث پیر دیده شدن پوست می‌شود را رفع کنیم. با این حال نمی‌توان ژنتیک را تغییر داد یا تاثیر عوامل محیطی را از بین برد. اما ما قادریم با اصلاح سبک زندگی و استفاده از راهکارهای مدرن جوانسازی پوست به نتایج دلخواه خود برسیم. به عنوان مثال فاکتورهایی مانند چین و چروک، آکنه، لکه‌ها و کک و مک، خشکی پوست و کاهش بافت چربی را می‌توان با تکنیک‌هایی جبران کرد. حتی می‌توان با این راهکارهای پوست نواحی مثل گردن یا دست را نیز ترمیم کرد و چین چروک‌ها را از بین برد. جوانسازی پوست سن و سال خاصی ندارد و هر کس می‌تواند برای رفع نواقص پوستی خود از راهکارهای جوانسازی پوست بهره مند شود. در واقع می‌توان این اقدام را پیشگیرانه در نظر گرفت.

در ادامه با دو راهکار پرطرفدار برای جوانسازی و زیبا سازی پوست یعنی مزوتراپی و تزریق بوتاکس آشنا می‌شویم.

مزوتراپی چگونه عمل می‌کند؟

مزوتراپی یک تکنیک زیبایی- درمانی  است که با استفاده از سوزن‌های ریز انجام می‌شود و با کمترین عوارض کیفیت بالای پوست را برای شما به ارمغان می‌آورد. دستگاه مزوتراپی روی پوست لغزیده و با سوزن‌های ریز خود تا عمق دو میلی‌متر سوراخ‌هایی را ایجاد می‌کند. از آنجایی که این سوراخ‌ها تنها در لایه اول پوست ایجاد می‌شوند، می‌توانند اثرات ترمیم کننده پوست مثل آزاد شدن کلاژن و الاستیک را تحریک کنند.

در پاسخ به تحریک پوستی، پوست پف کرده، ضخیم شده و با التهابات ریز خود منجر به افزایش جریان خون در پوست می‌شود. این روند نهایتاً منجر به کاهش چین و چروک و جوانسازی پوست می‌شود. البته در تکنیک مزوتراپی ممکن است داروهایی را نیز با همان سوزن‌ها وارد پوست کنند که مواد مغذی را تامین می‌کند و باعث ترمیم سریع‌تر پوست می‌شود.

مزوتراپی چیست ؟

مزایای مزوتراپی

نتایج مزوتراپی به عنوان یکی از راهکارهای مدرن جوانسازی پوست، فوق العاده است و این تکنیک نهایتاً تاثیرات مشهودی بر ظاهر فرد بر جای خواهد گذاشت. مهم‌ترین مزایای مزوتراپی شامل:

 • جوانسازی سریع و موثر پوست
 • بدون درد و التهاب
 • برطرف کردن چین و چروک
 • کاهش لکه‌ها و کک و مک
 • آبرسانی و کمک به حفظ تعادل مواد معدنی در پوست
 • بهبود افتادگی و شل شدگی پوست
 • بدون عارضه و خونریزی

استفاده از این راهکار جوانسازی پوست بسیار ساده است و در کمتر از 30 دقیقه به پایان می‌رسد. این تکنیک هیچ دردی به فرد متحمل نمی‌کند اما برای پوست‌های حساس می‌توان از کرم بی حس کننده موضعی استفاده کرد. تورم و کبودی اندک بعد از مزوتراپی در موارد معدودی اتفاق می‌افتد و پس از 24 ساعت بهبود می‌یابد.  

بعد از 24 ساعت پوست تغذیه و خونرسانی بهتری خواهد داشت و بافت سفت‌تری پیدا می‌کند؛ در نتیجه بعد از مزوتراپی پوست شما از طراوت و جوانی بیشتری برخوردار خواهد بود.

عملکرد و نتایج بوتاکس

بوتاکس نیز یکی از موثرترین راهکارهای مدرن جوانسازی پوست است که برای بهبود کلی بافت آن بسیار فوق العاده است. عملکرد بوتاکس با مزوتراپی کاملا متفاوت است و به روش دیگری موجب جوانسازی پوست می‌شود. اصل تکنیک تزریق بوتاکس با فلج کردن نسبی و موقت بعضی عضلات خاص باعث بهبود چین و چروک، لیفت پوست و سفت شدن آن می‌شود.

بوتاکس در واقع سم بوتولینوم است که به عضلات اجازه حرکات اضافی نمی‌دهد و به صورت موقت چین و چروک‌ها را از بین می‌برد. تزریق بوتاکس باید به صورت دوره‌ای تکرار شود تا نتایج ماندگاری را برای زیباجویان به رغم آورد. علاوه بر این استفاده از بوتاکس معتبر کاملاً ایمن بوده و یک روش کم تهاجمی به حساب می‌آید.

مزایای بوتاکس

بوتاکس یک تکنیک بی خطر برای جوانسازی پوست است که کاربردهای درمانی و زیبایی وسیعی دارد. به عنوان مثال می‌توان از تزریق بوتاکس برای کاهش تعریق در نواحی مثل زیر بغل و بهبود میگرن استفاده کرد. اما اغلب افراد بوتاکس را به عنوان یکی از راهکارهای مدرن جوانسازی پوست می‌شناسند که نتایج کاملاً محسوسی به جا می‌گذارد. مزایای بوتاکس شامل:

 • بدون خونریزی و تورم قابل توجه
 • ماندگاری قابل قبول
 • بر طرف نمودن خطوط و چروک‌های صورت، گردن و ...
 • لیفت ابرو و پیشانی
 • بالا بردن لب و نوک بینی

معمولاً تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست تا 6 ماه اثر گذار است که تحت شرایطی ممکن است ماندگاری بیشتری هم داشته باشد. دفعات و میزان تزریق بوتاکس به سن و عمق چین و چروک‌ها بستگی دارد و ممکن است در هر فرد متفاوت باشد. در صورتی که مایلید از مزوتراپی یا تزریق بوتاکس به عنوان راهکارهای مدرن جوانسازی پوست  استفاده کنید، توصیه می‌کنیم کلینیک آذین را مد نظر قرار دهید. این کلینیک با استفاده از متریال باکیفیت، تجهیزات پیشرفته و کادر درمانی متخصص و مجرب قادر است بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه کند.

برندهای بوتاکس

راهکارهای خانگی جوانسازی پوست

 1. بیشتر آب بنوشید :هیدراته کردن بدن از تخریب پوست جلوگیری می‌کند و سرعت ترمیم آن را افزایش می‌دهد. همچنین شما می‌توانید از کرم‌های آبرسان برای تقویت پوست خود استفاده کنید.
 2. کرم ضد آفتاب : استفاده از کرم ضد آفتاب متناسب با پوستتان قبل از بیرون رفتن آثار منفی نور آفتاب بر صورت را کاهش داده و از پیر شدن پوست جلوگیری می‌کند.
 3. عینک آفتابی : عینک آفتابی تنها برای محافظت از چشم‌ها نیست و از پوست اطراف چشم نیز محافظت می‌کند. این ابزار مانع از ایجاد چین و چروک  و خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم می‌شود.
 4. از نوشیدنی‌های الکلی و سیگار اجتناب کنید : قطع مصرف نوشیدنی‌های الکلی و دخانیات با جوانسازی پوست ارتباط مستقیم دارد؛ چرا که با افزایش خونرسانی پوست، فرایند ترمیم را تسریع می‌کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری