کد خبر: ۲۶۱۱۹۹
تاریخ انتشار: ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۳
روسیه ضمن ابراز نگرانی از بالا گرفتن تنش‌ها میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی، بر اهمیت جلوگیری از آغاز موج جدیدی از درگیری‌های نظامی میان دو طرف تاکید کرد.

نماینده روسیه: حل نشدن مساله فلسطین دلیل اصلی تنش‌ها در منطقه است

به گزارش اعتدال، به نقل از خبرگزاری "سما" فلسطین، واسلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در نشست روز دوشنبه شورای امنیت با موضوع خاورمیانه و به شکل خاص آخرین تحولات مساله فلسطین تاکید کرد: روسیه تحولات کرانه باختری و قدس از جمله استفاده دستگاه‌های امنیتی اسرائیل از گاز اشک‌آور و گلوله‌های فلزی با روکش پلاستیکی برای تظاهرکنندگان فلسطنیی در مسجدالاقصی و زخمی شدن بیش از ۱۵۰ تن را از نزدیک دنبال می‌کند.

این دیپلمات روس ضمن ابراز نگرانی شدید خود از این تنش گفت: در این زمینه باید برای جلوگیری از تکرار اتفاقات مه گذشته که تنش‌ها در قدس به یک درگیری نظامی شدید چند روزه میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها تبدیل شد، خویشتن‌داری در پیش گرفته شده و از اقدامات تحریک‌آمیز و یک‌جانبه خودداری شود.

او در ادامه با تاکید بر لزوم ممانعت از نقض وضعیت قانونی و تاریخی موجود در اماکن مقدس، "نقش مهمی را که اردن در تقویت ثبات در این زمینه ایفا کرد"، ستود.

نبنزیا افزود: تور وینسلند، هماهنگ‌کننده سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه در سخنان خود تاکید کرد به دلیل اینکه اسرائیل به سیاست‌های خصمانه و ناقض قوانین بین‌المللی خود در شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری و قدس شرقی ادامه می‌دهد، وضعیت رو به وخامت است.

همچنین نماینده دائم روسیه در سازمان ملل با اشاره به افزایش شدت خشونت‌ها از سوی شهرک‌نشین‌ها در کنار بی‌توجهی مقامات رژیم صهیونیستی به این تخلفات، هشدار داد: طرح‌های اسرائیل برای شهرک‌سازی در جولان اشغالی سوریه خطر تضعیف ثبات منطقه‌ای را به همراه دارد.

او در ادامه گفت: از اسرائیل می‌خواهیم از اقدامات رادیکالی با هدف تحمیل واقعیاتی غیر قابل بازگشت در منطقه از جمله تخریب خانه‌های فلسطینی‌ها و مصادره دارایی‌هایشان و بازداشت‌های ظالمانه خودداری کرده و یک روند سازش مسالمت‌آمیز متکی بر یک اصل قانونی مورد تایید جامعه جهانی را در پیش بگیرد.

نبنزیا تاکید کرد: حل نشدن مساله فلسطین دلیل اصلی خشونت‌ها و تنش‌های متوالی در منطقه است و بدون برقراری آشتی فلسطین بر اساس سازمان آزادی‌بخش، گام برداشتن در مسیر صلح غیر ممکن است.

این مسؤول روسی در سازمان ملل در پایان گفت: ما برای ارائه کمک و پشتیبانی لازم در این مسیر با هماهنگی با دیگر طرف‌های مربوطه و در درجه اول دوستان مصری‌مان آماده‌ایم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری