کد خبر: ۲۶۱۱۶۱
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۳
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در سخنانی آمریکا و ناتو را به تدبیر اقدامات ساختگی برای متهم کردن مسکو به استفاده از تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی در اوکراین متهم کرد و گفت که آنها وارد فاز نهایی این طرح ساختگی شده‌اند.

مسکو: آمریکا و ناتو وارد فاز نهایی طرح استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی در اوکراین شده‌اند

به گزارش اعتدال، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در سخنانی اظهار کرد: اطلاعات وزارت دفاع روسیه که شنبه منتشر شد، به‌وضوح ثابت می‌کند که واشنگتن، ناتو و شرکایشان به مرحله نهایی طراحی اقدامات ساختگی در اوکراین رسیده‌اند و درصدد هستند تا جامعه جهانی را متقاعد کنند که روسیه از تسلیحات شیمیایی بیولوژیکی استفاده می‌کند.

وی افزود: انگیزه‌های پشت این رفتار واضح هستند، چراکه جزئیات هولناک همکاری آمریکا و مقامات فعلی اوکراین در زمینه تولید سلاح‌های بیولوژیکی در اوکراین برای جهانیان فاش شده است. واشنگتن از پیش برای این اقدام آماده شده بود؛ چراکه مطمئن بود این فعالیت‌های جنایتکارانه آشکار خواهد شد.

زاخارووا ادامه داد: زمانی که مدارک ارائه شد، آمریکایی‌ها نتوانستند به انکار اقدامات‌شان ادامه دهند و ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه آمریکا وجود یک آزمایشگاه آمریکایی در اوکراین را در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا تایید کرد.

وی گفت که واشنگتن برای اقدامی وحشتناک آماده می‌شود که قربانیان آن می‌تواند از ارتش روسیه و جمعیت غیرنظامی اوکراین باشد. مقدمات این اقدامات ساختگی از اواخر مارس گذشته و با آماده‌سازی افکار عمومی از سوی کاخ سفید آغاز شد و مجله فارن افرز یادداشتی را درباره توانایی‌های روسیه در زمینه سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیایی را تحت عنوان "آمادگی برای اقدامی غیرقابل تصور در اوکراین" منتشر کرد.

زاخارووا تصریح کرد: علاوه بر این، از وجود بازرسان غربی پرده برداشته شد که مأموریت آنها تحقیق درباره جزئیات استفاده از سلاح‌های بیولوژیکی است. به دو گروه از این افراد فقط اشاره می‌کنم یکی از آنها "گروه فنی بین‌المللی شیمی قانونی" است که در اقدامات ساختگی در سوریه دست داشته است و گروه دیگر نیز "سازمان تحقیقات علمی کاربردی هلند" متخصص در سموم نوع نوویچوک است. این دو سازمان تلاش خود را برای همکاری با اربابان آمریکایی خود ثابت کرده‌اند.

وی همچنین فاش کرد که واشنگتن همچنین با سازمان‌های بین‌المللی به ویژه صلیب سرخ و سازمان منع تسلیحات شیمیایی همکاری می‌کند و آنها انتظار دارند "سناریوی سوریه" را با حذف روسیه از این سازمان به نمایش بگذارند.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها و شرکای آنها در اروپا این واقعیت را نادیده می‌گیرند که روسیه حدود پنج سال پیش (از ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷) سلاح‌های شیمیایی را به طور کامل کنار گذاشت و این موضوع توسط سازمان منع تسلیحات شیمیایی تأیید شده است. کی‌یف با کمک متخصصان ناتو در حال برنامه ریزی برای اجرای طرح آمریکا است که شامل استقرار سلاح‌های شیمیایی در سایت‌های نیروهای روسیه در اوکراین می‌شود. تلاش برای این کار دو روز قبل و زمانی صورت گرفت که یک هواپیمای بدون سرنشین اوکراینی آمپول‌هایی (ظروف ذخیره‌سازی مواد شیمیایی) را داخل سایت‌های نیروهای روسیه انداخت. برنامه این بود که با تخریب این ظروف واکنش شیمیایی رخ دهد و باعث انفجار و آتش سوزی با انتشار مواد سمی شود.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه ادامه داد: شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه اوکراین حدود ۵۰ پهپاد خریداری کرده است که می‌توانند مواد شیمیایی و بیولوژیکی را در هوا بپاشند. طرح اولیه آمریکا اعمال فشار اقتصادی بر روسیه برای چشم‌پوشی کامل مسکو در منافع امنیتی مشروع خود بود، اما این کار جواب نداد.

وی تاکید کرد: درحال حاضر آنها به سمت استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی و فراتر از خط قرمز حرکت می‌کنند. اگر این اتفاق بیفتد، قربانیان بی‌شماری خواهند بود و مسئولیت هر یک از آن‌ها بر عهده وجدان استراتژیست‌های آمریکایی در دفاتر کاخ سفید، وزارت امور خارجه و پنتاگون و عروسک‌های آن‌ها در کی‌یف خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری