کد خبر: ۲۶۱۱۳۸
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۱
اسناد دادگاه روز چهارشنبه نشان داد که دادگاه عالی اسپانیا با استرداد یک شهروند ترکیه ای مظنون به قاچاق تجهیزات به ایران که می‌تواند در ساخت موشک و دور زدن تحریم تسلیحاتی استفاده شود، به آمریکا موافقت کرده است.

پلیس اسپانیا «مورات بوکی» را در ماه سپتامبر در فرودگاه بارسلون به درخواست دادستان‌های آمریکایی دستگیر کرد که او را به واردات از ایالات متحده و فروش سلول‌های سوختی در ایران متهم کردند ، این تجهیزات را می‌توان در تامین انرژی موشک‌های بالستیک استفاده کرد.

ایران در آن زمان تحت تحریم تسلیحاتی سازمان ملل قرار داشت که واردات قطعات و فناوری های موشکی را ممنوع می کرد. این تحریم در سال ۲۰۲۰ منقضی شد، اما ایران همچنان تحت تحریم های اقتصادی ایالات متحده است.

دادگاه در حکم خود گفت که بوکی به دروغ اعلام کرده است که این مواد به ایران صادر نخواهد شد. او همچنین متهم به پولشویی است.

در طول جلسه استرداد، وکلای بوکی استدلال کردند که محدودیت های ایالات متحده در مورد جرایم ادعایی به پایان رسیده است و گفته می شود که آنها در زمانی که او در ترکیه بوده است، نه در ایالات متحده، انجام شده است.

با این حال، وکیل او، گفت که او علیه این تصمیم اعتراضی ندارد. بوکی تا زمان تایید استرداد توسط دولت اسپانیا در بازداشت باقی خواهد ماند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری