کد خبر: ۲۶۱۱۰۰
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۷
ایران تلاش گسترده‌ای برای بازیابی و بازگرداندن آثار مسروقه هنری و باستانی خود انجام می‌دهد.

به گزارش اعتدال؛ فرانس۲۴ به نقل از خبرگزاری فرانسه نوشت: آجرهای لعابدار تزئین شده با قدمتی تقریباً ۳۰۰۰ ساله در موزه ملی ایران پس از چهار دهه جست‌وجو که به دلیل جنگ و نبرد حقوقی بین‌المللی مختل شده بود، به نمایش گذاشته می‌شود.

۵۱ آجر مربع با پوشش لعابدار روی زمینه سیاه، قهوه ای، آبی روشن، زرد یا سفید رنگ آمیزی شده است که به تازگی به ایران بازگردانده شده‌اند. یوسف حسن زاده باستان شناس موزه، به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: کشف و بازگرداندن آنها یک سری ماجراهای باورنکردنی است.

به گفته حسن زاده، ماجرا پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ آغاز شد، زمانی که کشاورز به نام میرزاعلی هنگام کشت در مزرعه خود، آجرهای سرامیکی رنگ شده را کشف کرد. از آنها برای تزئین معبدی در نزدیکی روستای وی در استان آذربایجان غربی استفاده شده بود.

حسن زاده که نمایشگاهی از آثار بازگردانده شده را در موزه برگزار کرده گفت: مردم با سوء استفاده از نبود کنترل دولتی، آجرهای لعابدار را غارت می‌کردند و می‌فروختند.

چند سال بعد در سال ۱۹۸۵ و در جریان جنگ با عراق، مقامات ایرانی گروهی از باستان شناسان را که توسط سربازان محافظت می شدند، به روستا فرستادند. آنها شروع به حفاری کردند و چند آجر را گرفتند اما برای بقیه دیر شده بود.

این باستان شناس گفت که قاچاقچیان قبلاً برخی از آنها را به خارج از کشور ارسال کرده بودند که تعدادی از آنها وارد مجموعه های خصوصی و موزه ها شدند.

در همین حال وقتی موزه بریتانیا متوجه شد که یک خانواده ایرانی پیشنهاد فروش مجموعه‌ای از آجرهای لعاب‌دار را در کیاسو، در مرز ایتالیا و سوئیس، داده است؛ در سال ۱۹۹۱ متصدی خود «جان کرتیس» را برای خرید این مجموعه اعزام می‌کند.

حسن زاده می‌گوید: اما کورتیس متوجه شد که این آجرها از سایت آذربایجان غربی آمده است و به موزه بریتانیا و دیگر موزه‌های اروپایی توصیه کرد آن را نخرند، زیرا این مجموعه منحصربه‌فردی است که نباید تقسیم شود و باید به کشور مبدأ خود بازگردانده شود.

صاحب ایرانی مجموعه نظر دیگری داشت. او آماده بازگرداندن آثار از سوئیس نبود.

در سال ۲۰۰۸، پلیس سوئیس اشیاء را ضبط کرد و پرونده به دادگاه رفت. «رمی بوچارلات» باستان شناس فرانسوی، که هدایت کاوش‌ها در ایران را بر عهده داشت نیز هویت مجموعه را تایید کرد.

با شکایت موزه ملی در سال ۲۰۱۵ و فشار دیپلمات‌های ایرانی، اقدامات قانونی بیش از یک دهه به طول انجامید. سرانجام در ۲۰ دسامبر ۲۰۲۰، این مجموعه به ایران بازگشت.

یک حماسه حقوقی جداگانه در اکتبر ۲۰۱۹ به پایان رسید و موزه ملی نمایشگاهی از حدود ۳۰۰ لوح گلی خط میخی بازگردانده شده از ایالات متحده را افتتاح کرد.

آقای نوکنده که یک باستان شناس است نیز گفت که یکی از نوادگان یک فرانسوی که در طول جنگ جهانی دوم در ایران زندگی می‌کرد، سال گذشته به رایزن فرهنگی ایران در پاریس مراجعه کرد تا بگوید «مجموعه ای از آثار باستانی ایرانی در اختیار دارد».

این ۲۹ قطعه، از عصر برنز تا دوره اسلامی، اکنون نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است، در حالی که تلاش برای بازیابی سایر مصنوعات دزدیده شده و گمشده از تاریخ غنی ایران ادامه دارد.

نوکنده گفت: ما در حال مذاکره با آمریکا و استرالیا برای بازگرداندن دیگر اشیا هستیم.

تلاش ایران برای بازگرداندن آثار هنری مسروقه+ تصاویر

تلاش ایران برای بازگرداندن آثار هنری مسروقه+ تصاویر

تلاش ایران برای بازگرداندن آثار هنری مسروقه+ تصاویر

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری