کد خبر: ۲۶۱۰۸۸
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۲
در پنجاه‌وپنجمین روز از جنگ، حمله مورد انتظار روسیه در شرق اوکراین آغاز شده است. ولودیمیر زلنسکی در پیغامی ویدئویی مدعی شد که بخش مهمی از برنامه‌های ارتش روسیه تصرف کنترل شرق اوکراین است: "اکنون ما می‌توانیم اعلام کنیم که نیروهای روسی حمله‌ای را در دونباس آغاز کرده‌اند؛ حمله‌ای که مدت‌ها در حال برنامه‌ریزی و آماده سازی آن بودند."

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، آندری یرماک، رئیس دفتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین حمله به دونباس را "دومین مرحله از جنگ" خواند و به اوکراینی‌ها اطمینان خاطر داد که نیروهای آن‌ها می‌توانند جلوی این حمله را بگیرند.

وی افزود: «به ارتش ما ایمان داشته باشید، ارتش ما بسیار قوی است.»

یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا گفت: ۷۶ گروه‌های تاکتیکی روسیه در منطقه دونباس و جنوب شرقی اوکراین حضور دارند. یازده گروه از آن‌ها طی چند روز گذشته اضافه شدند.

مقام ارشد پنتاگون اظهار کرد: اولین محموله‌ و کمک‌های نظامی آمریکا به مرزهای اوکراین رسیده است. چند روز گذشته آمریکا از برنامه‌ها و کمک‌های جدید ۸۰۰ میلیون دلاری خود به اوکراین رونمایی کرد. کمک‌های نظامی آمریکا شامل تسلیحات کشنده مانند موشک‌های ضد هوایی استینگر، سیستم‌های ضد زره جاولین، هویتزر و گلوله‌های توپخانه، هلیکوپترهای Mi-۱۷، سلاح‌های کوچک و مهمات، پهپادها، دستگاه‌های رادار و سایر تجهیزات می‌شود.

مقامات آمریکایی گفتند: شهر ماریوپل هنوز به دست نیروهای روسی نیفتاده است. اما اگر نیروهای روسی موفق شوند کنترل ماریوپل را به دست گیرند، سپس می‌توانند حدود دوازده گروه تاکتیکی را در دونباس مستقر کنند.

کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا امروز (سه‌شنبه) تماسی با متحدان خود دارد تا درخصوص بحران اوکراین گفت‌وگو کند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت: علی‌رغم درخواست‌های زلنسکی، بایدن قصد سفر به کی‌یف را ندارد و افزود که اگر تصمیم ما عوض شود، به دلایل امنیتی از ذکر جزئیات خودداری خواهیم کرد.

دو جنگجوی بریتانیایی که در اوکراین توسط روسیه اسیر شدند در تلویزیون دولتی روسیه از بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس خواستند که کمک کند تا آن‌ها آزاد شوند. ویدئوها نشان می‌دهد که این دو از بوریس جانسون می‌خواهند تا در ازای آزادی ویکتور مدودچوک، سیاستمدار حامی کرملین، آن‌ها را آزاد کند.

اوکراین امیدوار است که طی هفته‌های پیش رو به اتحادیه اروپا بپیوند. سفیر اتحادیه اروپا در اوکراین در این خصوص گفت که پرسشنامه ولودیمیر زلنسکی را دریافت کرده است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری