کد خبر: ۲۶۱۰۷۶
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۸
مدیر یکی از مدارس دولتی عادی گفت: برخی خانواده‌ها از فرستادن فرزندشان به مدرسه آن هم به دلیل جمعیت بالای کلاس درس ممانعت می‌کنند، چون نگران سلامتی فرزندان خود هستند، ۱۵۰ دانش‌آموز در مدرسه غایب هستند

شوک بازگشایی آنی مدارس

ثبت‌نام خارج از ظرفیت به خیال مجازی بودن آموزش‌ها، کلاس‌های درس شلوغ با بازگشایی کامل مدارس، تشکیل کلاس‌ها در زیرزمین، عدم تحمل دانش‌آموزان برای استفاده از ماسک و… بخشی از مشکلاتی است که مدیران مدارس به واسطه بازگشایی آنی با آن مواجه شده‌اند.

به گزارش اعتدال، سومین هفته بازگشایی مدارس در شرایطی پیش می‌رود که هنوز برخی مدارس با مشکلاتی مواجه هستند و همچنان برخی خانواده‌ها حتی با وجود آنکه حضور دانش‌آموزان در مدارس رو به افزایش است، به بازگشت فرزندان خود به کلاس‌های درس رضایت ندارند!

شاید بتوان ریشه اصلی مقاومت خانواده‌هایی را که حاضر به فرستادن فرزندان خود به مدارس نیستند، بی‌اعتمادی آن‌ها به وضعیت مدارس و نداشتن اطمینان نسبت به توانایی مدارس در حفظ سلامت دانش‌آموزان خلاصه کرد.

در این گزارش به بررسی وضعیت مدارس دولتی سه هفته پس از بازگشایی و مشکلات پیش روی آن‌ها پرداخته‌ایم.

۴ مشکل مدارس پس از بازگشایی کامل
جمعیت بالای دانش‌آموزان در کلاس درس، حمایت نشدن مدارس دولتی برای تأمین ملزومات مورد نیاز همچون ماسک، مواد ضدعفونی‌کننده و مایع دستشویی، عدم تهویه مناسب برخی کلاس‌های درس به ویژه آن‌هایی که در زیر زمین برگزار می‌شود، ناتوانی دانش‌آموزان به‌ویژه دبستانی‌ها برای تحمل ماسک آن هم به مدت ۵ ساعت و… جدی‌ترین مشکلاتی بود که برخی مدارس دولتی با آن مواجه هستند.

آموزش و پرورش شهر تهران به مشکلات پاسخ نداد
البته تلاش کردیم با اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش شهر تهران درباره رصد مشکلات مدارس پس از بازگشایی گفت‌وگویی داشته باشیم، اما روابط عمومی آموزش وپرورش تهران در ادامه مسیر غیرشفاف پاسخگویی، موضع سکوت و پاسخگو نبودن در این مورد را پیشه کرد و از پاسخگویی به سؤالات مطرح شده، سرباز زد.

انتظار می‌رود حداقل در روز‌های آتی حتی اگر تمهیدات کافی تاکنون اندیشیده نشده، مشکلات بازگشایی مدارس مورد توجه جدی قرار بگیرد و این خبرگزاری به منظور شفاف‌سازی موضوع برای مخاطبان، آماده انعکاس فعالیت‌های آموزش و پرورش شهر تهران در حوزه بازگشایی مدارس است.

این در حالی است که یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش درباره مشکلات آموزشی حضوری که پس از بازگشایی مدارس بروز کرده است، گفته: لازم است حضوری بودن مدارس به عنوان یک نیاز انجام و مشکلات آن از جمله سرویس مدارس حل شود؛ اولیا حق دارند از این موضوعات گله‌مند باشند، حضوری شدن مدارس با رعایت پروتکل‌ها باید با جدیت پیگیری شود.

در همین رابطه مدیر یکی از مدارس دولتی عادی منطقه ۱۵ شهر تهران درباره بازگشایی مدارس تأکید دارد در مناطق پرتراکم شهر تهران، مشکل اصلی آماده بودن یا نبودن مدارس نیست مشکل این است که در برخی مناطق شهر تهران با کمبود مدرسه مواجه هستیم و، چون تصور این بود سال تحصیلی جاری به صورت مجازی ادامه می‌یابد به ما گفتند دانش‌آموزان را ثبت‌نام کنید چرا که این سال تحصیلی هم مجازی است، هم‌اکنون ظرفیت کلاس درس که باید ۳۰ تا ۳۵ نفر باشد به ۴۵ نفر رسیده است و ثبت‌نام بیش از ظرفیت پس از بازگشایی مدارس به یک معضل تبدیل شد!

غیبت از کلاس درس به دلیل ترس از تراکم دانش‌آموزان!
او گفت: ابتدا دانش‌آموزان را به دو گروه تقسیم کردیم تا جمعیت کلاس درس کنترل شود، اما بعد از چند روز منطقه اعلام کرد، آموزش و پرورش ایراد گرفته و باید همه دانش‌آموزان در یک گروه حاضر شوند؛ برخی خانواده‌ها از فرستادن فرزندشان به مدرسه آن هم به دلیل جمعیت بالای کلاس درس ممانعت می‌کنند، چون نگران سلامتی فرزندان خود هستند، ۱۵۰ دانش‌آموز در مدرسه غایب هستند البته از طرف آموزش و پرورش اعلام شد حضور اجبار نباشد بنابراین غیبت رد نمی‌کنیم.

وعده غیرحضوری بودن و ثبت‌نام خارج از ظرفیت
جمعیت بالای دانش‌آموزان در کلاس‌های درس مدارس دولتی، مشکل مشابهی در برخی مدارس پایتخت است، معلم یکی از مدارس دوره متوسطه اول شهر تهران با اشاره به ثبت‌نام خارج از ظرفیت گفت: یکی از مهمترین مشکلات پس از بازگشایی مدارس، جمعیت بالای دانش‌آموزان در کلاس درس است، با وعده غیرحضوری بودن سال تحصیلی، به مدیر مدرسه گفتند ثبت‌نام از دانش‌آموزان ایرانی و اتباع را انجام دهد و هم‌اکنون جمعیت کلاس درس به ۳۹ نفر رسیده است.

افزایش ناسازگاری دانش‌آموزان
افزایش ناسازگاری دانش‌آموزان پس از دو سال تعطیلی مدارس، نداشتن تهویه مناسب کلاس درس که در زیرزمین برگزار می‌شود و دشواری تحمل ماسک به مدت ۵ ساعت برای دانش‌آموزان از سایر مشکلاتی است که این معلم هم‌اکنون با آن‌ها مواجه است.

بیشترین حجم خشونت نسبت به دانش‌آموزان
عباس فرجی؛ مشاور یکی از مدارس پایتخت هم با اشاره به ناسازگاری و خشونت پس از بازگشایی مدارس براین باور است که بیشترین حجم خشونت به سمت دانش‌آموزان است به همین دلیل باید نقش حمایتی در مورد آن‌ها بیشتر در نظر گرفته شود.

دانش آموزانی هستند که دو سال است از مقطع ابتدایی به متوسطه اول آمده‌اند، اما به هیچ عنوان در این فضا حضور نداشتند یا دانش‌آموزانی که هم‌اکنون پایه سوم دبستان هستند، اما حضور حداکثری در کلاس درس را تجربه نکرده‌اند، این حضور ناگهانی آن هم با تراکم بالای دانش‌آموز در مدارس دولتی موجب قلدری برخی از دانش آموزان سال بالایی شده است در حالی که در بازگشایی مقطعی سال گذشته کمتر شاهد این اتفاقات بودیم و تعداد اندک دانش‌آموزان فرصت مدیریت فضای آموزشی و تطبیق دانش آموز با کلاس را بیشتر فراهم می‌کرد.

او گفت: «همین وضعیت در مورد معلمان جدید الاستخدام هم صادق است، این معلمان که در دو سال گذشته وارد سیستم آموزش و پرورش شده‌اند اصلاً تجربه کلاس داری ندارند، یکی از همین معلمان چند روز گذشته درخواست کمک داشت که چطور باید کلاس را اداره کند و گلایه داشت که در دانشگاه فرصتی برای این کار نداشتند، طبیعی است این معلم در کلاس درس ۴۰ نفره نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.»

گلایه از بی‌تفاوتی نسبت به مدارس دولتی
در شرایطی که بازگشایی کامل مدارس نیازمند حمایت از سوی دولت است و بسیاری از کشور‌های دنیا با تدابیری همچون تست رایگان هفتگی به سمت بازگشایی مدارس رفتند، اما در کشور ما برخی مدیران مدارس از بی‌تفاوتی در قبال مدارس دولتی گلایه دارند.

مدیر یکی از مدارس دولتی منطقه ۱۵ شهر تهران با گلایه از حمایت نشدن مدارس برای بازگشایی از سوی دولت گفت: متأسفانه مسئولان صرفاً در رسانه‌ها شعار می‌دهند، اگر مدرسه دولتی است پس دولت کجای کار است؟ با رقم ناچیز چند هزار تومانی سرانه، چگونه ملزومات مورد نیاز را تأمین کنیم، آیا اکنون که مدارس به صورت کامل باز شده‌اند به مایع دستشویی، ماسک و مواد ضدعفونی کننده نیاز نیست؟

ناسازگاری دانش‌آموزان با آموزش حضوری مشکلی است که معلم پایه اول دبستان یکی از مدارس شهر تهران آن را بازگو می‌کند؛ به گفته او، دانش آموز کلاس اول دبستان که ۶ ماه از سال را مادر در آموزش‌ها همراه او بوده است، اکنون در مدرسه بهانه می‌گیرد و هنگامی که سؤال می‌پرسد اگر با تاخیر پاسخ دهم، قهر می‌کند و خانواده هم شکایت می‌کند چرا به سؤالات فرزندم پاسخ نمی‌دهید!

این معلم گفت: مدارس باید تحت هر شرایطی به‌صورت کامل بازگشایی می‌شدند، اما چرا یک‌باره و با شوک؟! هر چند آموزش حضوری به لحاظ آسایش اعصاب و روان برای معلم بسیار بهتر است، اما برای دانش‌آموزان دوره ابتدایی، ۵ ساعت حضور در کلاس درس آن هم با ماسک بسیار دشوار است و دائم ماسک را پایین می‌آورند یا می‌پرسند کی به خانه برمی‌گردیم! از سوی دیگر سرویس مدارس برای رفت و آمد دانش آموزان برقرار نشده است، سرویس‌های بهداشتی اصلا وضعیت مناسبی ندارند و از ضدعفونی کلاس‌های درس یا حتی سرویس بهداشتی خبری نیست.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری