کد خبر: ۲۶۱۰۶۴
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۶:۰۶
شاید به نظر برسد که تنها با استفاده از پنکه، نمی‌تواند با گرمای زیاد تابستان مقابله کند؛ اما باید گفت که استفاده درست از این دستگاه به شما کمک می‌کند تا هوایی خنک و مطبوع در خانه داشته باشید.

چگونه با پنکه خانه را خنک کنیم؟

پنکه هم مانند کولر گازی و آبی یکی از وسایلی است که می‌توان از آن برای خنک کردن محیط استفاده کرد؛ اما پنکه هوای محیط را به جریان می‌اندازد و نمی‌تواند دمای هوا را کم کند. این موضوع باعث شده تا قدرت خنک‌کنندگی پنکه به اندازه کولرها نباشد؛ ولی به دلیل مصرف برق کمتر آن، بسیاری از افراد، خنک کردن خانه با پنکه را به استفاده از کولرها ترجیح می‌دهند.
شاید به نظر برسد که تنها با استفاده از پنکه، نمی‌تواند با گرمای زیاد تابستان مقابله کند؛ اما باید گفت که استفاده درست از این دستگاه به شما کمک می‌کند تا هوایی خنک و مطبوع در خانه داشته باشید؛ اما با پنکه چگونه دمای محیط را پایین بیاوریم؟
در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا چند ترفند مهم استفاده از پنکه برای خنک‌تر شدن محیط را با شما در میان بگذاریم.

خانه را برای استفاده از پنکه آماده کنید

در اولین گام باید جلوی گرم شدن بیش از حد خانه یا محل کار خود را بگیرید تا کم‌تر احساس گرما کنید؛ در این صورت استفاده از پنکه هم می‌تواند دمای مطلوبی برای شما فراهم کند.

استفاده از پرده‌های ضخیم و تیره

یکی از دلایل گرم شدن محیط، تابش آفتاب و گرمای آن است. برای جلوگیری از تابش آفتاب به محیط داخل، برای پنجره‌ها، پرده ضخیم و تیره تهیه کنید. این پرده‌ها نور و گرمای خورشید را جذب و مانع از انتقال آن به محیط داخل می‌شوند.

پرهیز از آشپزی و روشن کردن اجاق گاز در ساعات اوج گرما

دلیل دیگری که می‌تواند باعث گرم شدن خانه شود، استفاده از اجاق گاز یا سماور است. سعی کنید در ساعات اوج گرما، از این وسایل استفاده نکنید. اگر عادت دارید که سماور یا شعله زیر کتری شما برای نوشیدن چای همواره روشن باشد، چای را داخل فلاسک بریزید و شعله‌ها را خاموش کنید. به این صورت از گرم شدن بیش از حد خانه جلوگیری کرده‌اید.

بستن درب اتاق‌هایی با پنجره جنوبی

کشور ما در نیم‌کره شمالی قرار دارد؛ به همین دلیل آفتاب همیشه از جنوب به ما می‌تابد. اگر دقت کرده باشید، همیشه اتاق‌هایی با پنجره جنوبی گرم‌تر هستند. اگر در منزل خود اتاقی با پنجره جنوبی دارید که زیاد هم از آن استفاده نمی‌کنید، بهتر است درب آن را بسته نگه‌دارید تا از انتقال گرما از آن اتاق به سایر اتاق‌ها جلوگیری کنید.

استفاده از پنجره‌های دوجدار و درزگیر

برای خنک کردن خانه با پنکه باید تبادل انرژی با محیط بیرون را تا حد امکان کم کرد. یکی از روش‌های کاهش تبادل انرژی با محیط بیرون استفاده از پنجره‌های دوجداره و درزگیر است. با استفاده از این موارد دمای محیط خانه خودبه‌خود کمتر هم خواهد شد.

استفاده از ملحفه و روانداز های نخی هنگام خواب

شب‌ها و هنگام خواب، یکی از زمان‌هایی است که گرما باعث کلافگی ما می‌شود. برای جلوگیری از این موضوع، ملحفه، روبالشی‌ها و رواندازه‌های خود را از جنس نخ و الیاف طبیعی انتخاب کنید. الیاف مصنوعی مثل پلی‌استر باعث می‌شوند که بیشتر احساس گرما کنید.

پوشیدن لباس‌های نخی

انتخاب لباس مناسب هم یکی از راه‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا احساس گرمای کمتری داشته باشید. جریان هوا بین الیاف طبیعی این لباس‌ها دلیل اصلی این موضوع است.

چگونه با پنکه خانه را خنک کنیم؟

استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف

یکی از وسایل دیگری که باعث تولید گرما در خانه می‌شوند، لامپ‌های رشته‌ای هستند. شاید چندان مهم به نظر نرسد؛ اما گرمای این لامپ‌ها هم می‌تواند دمای خانه را بیشتر کند. اگر در خانه از این لامپ‌ها استفاده می‌کنید، همه آن‌ها را با لامپ‌های کم‌مصرف جایگزین کنید.

خارج کردن هوای گرم از خانه

بعد از انجام توصیه‌های بالا، برای خنک شدن بهتر خانه در شب، هنگام عصر که هوا خنک شده است. همه درها و پنجره‌ها را باز بگذارید و باد پنکه را طوری تنظیم کنید که هوا را از داخل به بیرون انتقال دهد. با این کار گرمای خانه را به وسیله جریان هوای به خارج منتقل کرده‌اید. در روزهای خیلی گرم بهتر است از این روش استفاده نکنید.

خلاق باشید و باد پنکه را خنک‌تر کنید

گاهی باز هم با رعایت اصول بالا، در روزها و ساعات خیلی گرم، پنکه نمی‌تواند خنکی لازم را فراهم کند؛ پس کمی خلاق باشید و آن را به یک کولر تبدیل کنید. برای این کار دو روش وجود دارد:

روش اول: از بطری‌های یخ زده آب نمک استفاده کنید

در این روش با عبور دادن باد پنکه از روی شیشه‎‌های آب نمک یخ‌زده باد آن را خنک‌تر و هوا را سردتر می‌کنید. برای این کار موارد زیر را انجام دهید:
1. سه تا چهار عدد بطری آب معدنی بزرگ (1.5 لیتری) خالی را تمیز کنید.
2. در هر کدام از آن‌ها 51 گرم یا سه قاشق غذاخوری نمک خوراکی بریزید.
3. بطری‌ها را آب کنید؛ ولی قسمتی از آن را خالی بگذارید.
4. آن‌ها را درون فریزر قرار دهید تا کاملا یخ بزنند.
5. یک سینی در فاصله 10 سانتی‌متری از جلوی پنکه قرار دهید.
6. بطری‌ها را به صورت عمودی داخل سینی قرار دهید.
7. پنکه را روشن کنید و از باد خنک آن لذت ببرید.
شما می‌توانید یک‌سری بطری جایگزین هم تهیه کنید تا با آب شدن یخ آن‌ها، فورا آن‌ها را جابه‌جا کنید.

روش دوم: یک پنکه جدید بسازید

روش دوم هم شباهت زیادی به روش اول دارد. در این روش به جای استفاده از بطری‌های یک‌ونیم لیتری از بطری‌های 250 تا 300 سی‌سی استفاد می‌شود:
1. ته بطری‌های آب را کامل جدا کنید.
2. به صورت فرضی بطری را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید.
3. در نیمه پایینی یک‌سری سوراخ ریز ایجاد کنید.
4. با استفاده از سیم، بطری‌ها را به پشت پنکه وصل کنید.
5. تعدادی قالب یخ، داخل بطری‌ها بریزید. در این حالت مطئن شوید که درب بطری‌ها بسته است.
6. حالا پنکه را روشن کنید و از خنکی آن لذت ببرید.
بهتر است در حالتی که بطری‌ها به پنکه متصل هستند، آن را در حالت چرخش قرار ندهید؛ چون وزن بطری‌ها و یخ به موتور دستگاه فشار وارد می‌کند. در این وضعیت برای جلوگیری از خیس شدن محیط، یک دستمال نخی، در قسمتی که بطری‌ها قرار دارند پهن کنید. در این شرایط هرگز پنکه را داخل سینی قرار ندهید؛ چون آب خارج شده از بطری‌ها در سینی جمع و باعث برق گرفتگی می‌شود.
با استفاده از این راهکارها می‌توانید در فصل گرما برای خنک کردن خانه با پنکه مشکلی نداشته باشید و در مصرف برق هم صرفه‌‎جویی کنید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری