کد خبر: ۲۶۱۰۶۳
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۸
با انتخاب نادرست پنکه علاوه بر صرف هزینه و بودجه، شما نتیجه دلخواه و مورد نظر خود را از خرید پنکه نخواهید گرفت. در ادامه این مطلب درباره نکاتی که باید هنگام خرید یک پنکه جدید به آن‌ها توجه کنید، با شما صحبت می‌کنیم.

راهنمای خرید پنکه برای فصل بهار و تابستان

با شروع فصل گرما، هر روز دمای هوا بیشتر می‌شود. در این شرایط گاهی سیستم خنک‌کننده خانه نمی‌تواند دمای مورد نظر شما را فراهم کند و شما به این فکر می‌کنید که چگونه دمای محیط را پایین بیاوریم؟ یکی از راه‌حل‌ها در این شرایط، خرید یک دستگاه کمکی برای سیستم خنک‌کننده فعلی است.
احتمالا خرید یک پنکه اولین و به‌صرفه‌ترین راه‌حلی است که به ذهن شما می‌رسد؛ اما برای خرید یک دستگاه مناسب به چه نکاتی باید توجه کرد. برای خرید این دستگاه هم مانند سایر دستگاه‌های الکترونیکی باید اطلاعاتی اولیه، در مورد ویژگی‌های دستگاه داشته باشید. این اطلاعات به شما کمک می‌کنند تا با توجه به نیاز و بودجه خود بهترین دستگاه را انتخاب کنید.
با انتخاب نادرست پنکه علاوه بر صرف هزینه و بودجه، شما نتیجه دلخواه و مورد نظر خود را از خرید پنکه نخواهید گرفت. در ادامه این مطلب درباره نکاتی که باید هنگام خرید یک پنکه جدید به آن‌ها توجه کنید، با شما صحبت می‌کنیم.

به چه نوع پنکه‌ای نیاز دارید

پنکه‌های موجود در بازار ایران، مدل‌های مختلفی دارند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• پنکه‌های سقفی: این نوع پنکه‌ها به سقف نصب می‌شوند و پره‌های بزرگی دارند و می‌توانند هوا را با سرعت و کیفیت بهتری به گردش درآورند.
• پنکه‌های رومیزی و ایستاده: پنکه‌های ایستاده و رومیزی، رایج‌ترین نوع پنکه مورد استفاده در خانه‌ها هستند. برخی از مدل‌های پنکه طوری طرحی شده‌اند که با تغییر ارتفاع پایه می‌توان آن‌ها را به رومیزی و ایستاده تبدیل کرد.
• پنکه بدون پره: این نوع پنکه‌ها پره ندارند و باد از داخل یک حلقه به محیط دمیده می‌شود. پنکه بدون پره، مناسب‌ترین مدل، برای کسانی است که در خانه کودک خردسال دارند.
• پنکه رطوبت ساز یا مه ساز: این نوع پنکه‌ها در کنار به گردش در آوردن هوا، رطوبت هم تولید می‌کنند. این نوع از پنکه برای کسانی که پوستی خشکی دارند، مناسب است.
• پنکه برجی: این نوع از پنکه‌ها هم پره ندارند و از این نظر می‌توانند گزینه مناسبی برای خانواده‌هایی که فرزند خردسال دارند، باشند.
• پنکه‌های هوشمند: جدیدترین مدل پنکه‌های موجود در بازار، پنکه‌های هوشمند هستند. این پنکه از نظر ظاهر تفاوتی با نوع ایستاده و رومیزی ندارد. در واقع تفاوت آن‌ها در نوع کنترل، تعداد حالت‌های سرعت و میزان کم صدای آن‌هاست.

به کدامیک ویژگی‌های کلیدی برای خرید پنکه باید توجه کرد

بعد از تعیین نوع پنکه موردنیاز خود باید یک بودجه مشخص در نظر بگیرید. حالا با توجه به بودجه و قیمت پنکه‌های موجود در بازار، لیستی از این دستگاه‌ها تهیه کنید. برای داشتن یک انتخاب درست از بین این لیست باید به موارد زیر توجه کنید:

راهنمای خرید پنکه برای فصل بهار و تابستان

اندازه دستگاه

قصد دارید پنکه را برای چه فضایی استفاده کنید؟ این فضا چند متر است؟ هر چقدر فضایی که پنکه باید در آن کار کند بزرگ‌تر باشد، باید پنکه شما بزرگ‌تر و با قدرت بیشتر باشد. زیرا خرید یک پنکه کوچک برای یک فضای بزرگ، تنها بودجه شما را از بین می‌برد و کمکی به خنک شدن محیط مورد نظر شما نمی‌کند.

ظرفیت هوادهی

ظرفیت هوادهی به معنی حجم هوایی است که پنکه قادر به پرتاب آن در دقیقه است. هر چقدر این عدد بیشتر باشد، می‌توان پنکه را برای فضاهای بزرگ‌تر استفاده کرد. این قابلیت معمولا به صورتی عددی با واحد CFM (Cubic Feet per Minute)، بر بدنه یا داخل دفترچه راهنما نوشته شده است.

وزن و قابلیت حمل

وزن پنکه یکی از ویژگی‌های مهمی است که هنگام خرید این دستگاه باید به آن‌ توجه کرد. توجه به این ویژگی به خصوص در مورد پنکه‌های رومیزی، ایستاده و بدون پره اهمیت زیادی دارد؛ چون شما مرتب جای آن‌ها را تغییر می‌دهید و ممکن است، وزن زیاد آن شما را اذیت کند.

تایمر، نمایشگر و تعداد حالت‌های سرعت

در هنگام خریدن پنکه باید به این سه ویژگی هم توجه کنید؛ چون داشتن تایمر، سرعت‌های متفاوت و نمایشگر کارایی پنکه را افزایش می‌دهند. شما با استفاده از تایمر می‌توانید در زمان‌های خواب، زمان خاموش شدن پنکه را تعیین کنید. تعداد سرعت‌های متفاوت هم به شما کمک می‌کند تا در ساعات مختلف روز و دماهای مختلف، سرعت مناسبی برای دستگاه درنظر بگیرید تا مصرف برق دستگاه بالا نرود. داشتن نمایشگر هم تنظیمات دستگاه را به صورت بصری به شما نشان می‌دهد.

ظاهر و زیبایی پنکه

زیبایی پنکه، در نگاه اول ممکن است چندان اهمیت نداشته باشد؛ اما وقتی شما آن را به خانه می‌برید و می‌بینید که چقدر با دکوراسیون خانه شما تفاوت دارد، از خرید آن پشیمان می‌شوید. برای پیشگیری از این مشکل، قبل از خرید دستگاه، حتما رنگ و وضعیت دکوراسیونی که قصد دارید پنکه را در آن استفاده کنید، درنظر بگیرید.

راحتی در تمیز کردن

تمیز کردن دستگاه هم یک موضوع مهم است. در زمان خرید این دستگاه به این موضوع توجه کنید، مدل انتخابی شما، قابلیت جدا کردن پره‌ها و گیج را داشته باشد تا شما بتوانید به راحتی این بخش‌ها را تمیز کنید.

تنوع پایه‌ها و حالت‌های نصب

برخی از مدل‌های پنکه پایه‌های مختلفی دارند. با استفاده از این پایه‌ها می‌توانید آن‌ها را روی میز، به حالت ایستاده یا حتی روی دیوار استفاده کرد. خرید یکی از این پنکه‌ها صرفه اقتصادی بیشتری دارد؛ چون می‌توانید در حالت‌های مختلفی از آن استفاده کنید و دیگر نیازی به خرید پنکه با مدل‌های مختلف نیست.

قابلیت گرمایش

یکی از ویژگی‌های جالب برخی از پنکه‌ها، قابلیت گرمایش است. سیستم گرمایش در این دستگاه‌ها شبیه بخاری برقی است. اگر محیطی که برای آن پنکه خریداری می‌کنید در زمستان هم مشکل گرمایش دارد، بهتر است در فکر خرید یک پنکه دو کاره باشید.

برند شناخته شده و معتبر

برندهای مختلفی از این دستگاه در بازار ایران وجود دارد. برخی از این برندها، شناخته شده نیستند و حتی کشور سازنده آن‌ها هم مشخص نیست. این برندها معمولا ضمانت‌نامه و خدمات پس از فروش ندارند. خرید دستگاه‌هایی از این ببرندها یک ریسک است؛ پس بهتر است دستگاهی با برند شناخته شده خریداری کنید.

داشتن ریموت کنترل

در حال حاضر بیشتر دستگاه الکترونیکی ریموت کنترل دارند تا به راحتی و از راه دور امکان تغییر وضعیت آن‌ها وجود داشته باشد. اگر می‌خواهید به راحتی و از هر قسمت از اتاق، پنکه را کنترل کنید، به این ویژگی هم توجه کنید.

داشتن قابلیت گردش

پنکه‌های رومیزی و ایستاده قابلیت چرخش دارند و قسمت پره‌های آن به اطراف گردش می‌کند، این ویژگی باعث می‌شود که گردش هوا در اتاق بهتر ایجاد شود. اگر داشتن این ویژگی برای شما مهم است، حتما یک پنکه رومیزی یا ایستاده که این قابلیت را دارد خریداری کنید. هنگام خرید به میزان زاویه گردش هم دقت کنید.

ویژگی‌های ایمنی دستگاه

قبل از خرید دستگاه، حتما نظرات کاربران هر مدل را در اینترنت و سایت‌های تبادل نظر بخوانید. استحکام پایه‌ها، استفاده از سیم‌های باکیفیت و برنده نبودن پره‌ها از ویژگی‎‌های مهمی است که باید در نظر بگیرید. اگر در خانه کودک خردسال و نوپا دارید، بهتر است به فکر خرید مدل برجی یا بدون پره باشید.

بلندی صدای موتور پنکه

ممکن است شما در هر زمانی از شبانه‌روز به پنکه نیاز داشته باشید؛ پس باید بلندی صدای آن را هم در نظر بگیرید. این موضوع مخصوصا در شب‌های گرم تابستان می‌تواند آزاردهنده باشد. فرض کنید که زمان خواب از گرما کلافه‌اید و صدای زیاد پنکه، هم باعث می‌شود که از روشن کردن آن صرف نظر کنید. به این صورت، دستگاه کارایی لازم را نخواهد داشت.

هوشمندی

این روزها که وسایل خانگی به سمت هوشمندی می‌روند، پنکه هم از این دسته مستثنی نیست. مزیت اصلی پنکه‌های هوشمند، قابلیت کنترل آن‌ها با موبایل و دستیار صوتی است. معمولا این پنکه‌ها تعداد حالت سرعت باد بیشتری نسبت به انواع معمولی دارند و صدای کمتر تولید می‌کنند.
در این مطلب شما را با انواع پنکه موجود در بازار ایران و نکاتی که باید هنگام خرید دستگاه، به آن‌ها توجه کنید را بیان کردیم. با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید یک انتخاب درست و متناسب با نیاز خود داشته باشید.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری