کد خبر: ۲۶۱۰۶۲
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۰
خنک نگه داشتن اتاق خواب در فصول گرم سال بیشتر از هر زمان دیگری اهمیت پیدا می‌کند.

روش خنک نگه داشتن اتاق خواب

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های خانه که باید در طول بهار و تابستان علی الخصوص در طول شب خنک باشد، اتاق خواب است. به طور معمول هر نفر در طول روز هشت ساعت برای خوابیدن داخل اتاق خواب می‌گذارند. البته ممکن است به دلیل محدودیت فضا، افراد از اتاق خواب برای کار، مطالعه یا امور شخصی نیز استفاده کنند. پس خنک نگه داشتن اتاق خواب در فصول گرم سال بیشتر از هر زمان دیگری اهمیت پیدا می‌کند.
در این مطلب قصد داریم به سوال چگونه دمای محیط را پایین بیاوریم؟ پاسخ داده و چند روش خنک نگه داشتن اتاق خواب را به شما آموزش دهیم. برای خنک نگه داشتن اتاق خواب اقدامات زیادی را می‌توانید انجام دهید، اما ساده‌ترین آنها عبارتند از:

کولر و پنکه را پس از غروب آفتاب روشن بگذارید

اگر می‌خواهید لذت خوابیدن در یک اتاق خنک را در هر روز تابستان تجربه کنید، می‌توانید با غروب آفتاب یا دو ساعت قبل از خواب، کولر یا پنکه را روشن کنید تا اتاق به طور کامل خنک شود.

در فصول گرم سال روی تخت بخوابید

خوابیدن روی تخت مزایای زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به درامان ماندن از جانوران موذی، جلوگیری از صدمات احتمالی، جلوگیری از دردهای فیزیکی و ... اشاره کرد؛ اما یکی از مهم‌ترین فواید خوابیدن روی تخت در امان ماندن از گرما است. زیرا در بسیاری از محل‌ها برای گرمایش محیط از شوفاژ استفاده می‌شود؛ در نتیجه لوله‌های آب گرم در کف همه اتاق‌ها وجود دارد. با عبور دائمی آب گرم از داخل لوله‌ها، این محل‌ها همیشه دمای بالاتری دارند. پس خوابیدن روی زمین بسیار آزاردهنده خواهد بود.
البته از بین تخت‌های موجود در بازار، استفاده از تخت‌های معلق در هوا برای روزهای گرم، مفیدتر است. زیرا امکان جریان هوا در زیر بدن وجود دارد.

دریچه‌های کولر اتاق را باز نگه دارید

باز گذاشتن دریچه‌های کولر یکی از مهم‌ترین مسائل در خنک نگهداشتن اتاق خواب است. البته اگر در اتاق شما کانال کولر وجود ندارد، می‌توانید از کولرهای دستی یا پنکه برای اتاق استفاده کنید. راهکار دیگری که می‌توانیم برای حل این مشکل بیان کنیم این است که به صورت دستی با پارچه یا پلاستیک باد کولر را به اتاق انتقال دهید.
البته این کار ممکن است از نظر ظاهری زیبایی نداشته باشد ولی در روزهای گرم، راهکاری مفید خواهد بود.

از بالشت و تشک بامبو استفاده کنید

اگر دیگر روش‌هایی که می‌توانید برای داشتن خوابی راحت در فصل تابستان در اتاق خواب داشته باشید، استفاده از بالشت و تشک با جنس بامبو به جای جنس‌های پلاستیکی است.

کولر دستی درست کنید

این روش برای افرادی که از پنکه برای خنک کردن اتاق خود استفاده می‌کنند، مناسب است. برای درست کردن کولر دستی می‌توانید یک ظرف پر از یخ را در مسیر باد پنکه قرار دهید یا یک بطری آب یخ را جلوی باد دستگاه آویزان کنید. در این صورت باد به یخ برخورد کرده و مانند باد کولر، خنک می‌شود.

جهت چرخش پره را تغییر دهید

اگر در اتاق شما پنکه سقفی وجود دارد، می‌توانید با عوض کردن جهت چرخش پنکه از ساعتگرد به پاد ساعتگرد(خلاف عقربه ساعت)، هوای اتاق را خنک کنید. البته برای این کار باید دانش فنی کافی در زمینه برق داشته باشید. اگر در این زمینه تخصص ندارید، بهتر است از یک تعمیرکار برای این کار کمک بگیرید.

روش خنک نگه داشتن اتاق خواب

در جلوی اتاق خواب سایبان نصب کنید

اگر در اتاق خواب شما در و پنجره‌ای به بیرون وجود دارد، در طول روز آفتاب به داخل اتاق می‌تابد و گرمای حاصل از آن تا ساعت‌ها باقی می‌ماند. یک روش برای خنک نگه داشتن اتاق خواب در بهار و تابستان، استفاده از پرده‌های ضخیم و نصب سایبان در جلوی اتاق است.
بسیاری از خانه‌ها برای جلوگیری از ورود آفتاب به اتاق در بیرون پنجره از یک لایه حصیر، ایرانیت، مقوا، پارچه و ... نصب می‌کنند یا سقف حیاط و بالکن خود را با ایرانیت می‌پوشانند تا آفتاب به داخل نفوذ نکند.

از لامپ‌های کم مصرف استفاده کنید

یکی از کاربردی‌ترین کارهایی که می‌توانید برای خنک نگه داشتن اتاق خواب در طول سال انجام دهید، نصب لامپ‌های کم مصرف و ال ای دی به جای لامپ‌های رشته‌ای قدیمی است. این کار علاوه بر پایین آوردن چند درجه دمای هوا، موجب کاهش مصرف برق نیز می‌شود.

در اتاق خواب اتو نزنید

شاید تعجب کنید ولی باید بگوییم استفاده از وسایل گرمازا موجب گرم شدن دمای اتاق می‌شوند، یکی از این وسایل اتو است. البته اگر از افرادی باشید که برای اتو کردن لباس به جای میز اتو از بالشت استفاده می‌کنند این مشکل دو برابر می‌شود. زیرا بالشت گرم نیز بسته به جنس آن ممکن است تا چند ساعت گرمای خود را از دست ندهد.
می‌توانید برای جلوگیری از این مشکل در اتاق پذیرائی یا نشیمن لباس‌های خود را اتو بزنید. زیرا معمولا این محیط‌ها بزرگ‌تر هستند و گرمای کمتری را منتشر می‌کنند. از طرفی می‌توانید با روشن کردن کولر یا باز کردن درب و پنجره‌ها این گرما را از بین ببرید.

اتاق خود را رنگ روشن بزنید

از دیگر روش‌هایی که می‌توانید در خنک نگه داشتن اتاق خواب موثر باشد، رنگ اتاق است. هرچه رنگ اتاق روشن‌تر باشد، گرمای کمتری را به خود جذب می‌کند ولی رنگ‌های تیره گرما را به خود جذب می‌کنند و دمای اتاق را بالا می‌برند.

استفاده از گیاهان در اتاق خواب

یک روش موثر برای خنک نگه داشتن اتاق خواب در فصول گرم سال، استفاده از گیاهان است. گیاهان مختلف علاوه بر جلوه زیبایی، در طول روز اکسیژن تولید کرده و هوای اتاق را تصفیه می‌کنند.
اما علاوه بر موارد اعلام شده، گیاهان گرمای اتاق را هم به خود جلب می‌کنند و در خنک شدن هوا تاثیر مثبت دارند. البته با غبار پاشی و آب دادن روزانه به آنها می‌توانید دمای اتاق را متعادل‌تر کنید.

برای خنک کردن اتاق از بطری یخ استفاده کنید

از دیگر روشها برای خنک نگه داشتن اتاق خواب، قرار دادن چند بطری آب یخ زده در قسمت‌های مختلف اتاق است. با این کار بطری یخ برای آب شدن، گرمای هوا را می‌گیرد و دمای اطراف را سرد می‌کند. این فرآیند در زمان گذاشتن بطری یخ داخل کیف نیز کاملا مشاهده می‌شود.

درب اتاق را در زمان روشن بودن کولر ببندید

یکی از مهم‌ترین اقدامات برای خنک نگداشتن اتاق خواب این است که در زمان روشن بودن تجهیزات سرمایشی مثل کولر و پنکه، درب اتاق را ببندید تا هوای خنک از محل خارج نشود. البته اگر از کولر آبی برای خنک کردن استفاده می‌کنید باید چند سانتی متر درب یا پنجره را باز بگذارید تا از شرجی شدن هوای داخل اتاق جلوگیری کنید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری