کد خبر: ۲۶۱۰۳۰
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۰
از بحث لاغری و کاهش وزن سریع هم که بگذریم، رژیم غذایی گروه‌های خونی که توسط دکتری به نام پیتر دآدامو معرفی شده است، که ادعا می‌کند می‌تواند سلامت شما را بیشتر کند و شانس ابتلا به بیماری‌های خاص را کاهش دهد.

در این مقاله بیشتر به بررسی این رژیم می‌پردازیم و شرح می‌دهیم که اولاً این رژیم پشتوانه علمی ندارد و ثانیاً سریع‌ترین رژیم کاهش وزن برای گروه خونی O مثبت و هر گروه خونی رژیم کتوژنیک تخصصی است.

آیا رژیم غذایی گروه خونی  O مثبت باعث لاغری سریع می‌شود؟

همان گونه که گفتیم رژیم غذایی گروه خونی فقط ادعاست و تنها در کتابی توسط دکتری نوشته شده زیرا هیچ مدرک علمی پشت این رژیم وجود ندارد. یعنی تحقیقات علمی این ادعاها را نشان نمی‌دهد، بااین‌وجود به دلیل جذابیت آن، بسیار محبوب شده است

رژیم گروه خونی جهت کاهش وزن سریع کاربردی ندارد. در واقع یک رژیم غذایی سالم و ورزش بدون توجه به گروه خونی افراد، فواید سلامتی را به همراه دارد. اگر در هر رژیمی میزان کالری خود را کم کنید کاهش وزن نیز رخ می‌دهد.

فرقی نمی‌کنید گروه خونی شما O مثبت است یا هر گروه دیگرُ برای کاهش وزن بایستی کالری دریافتی را کم کنید و با افزایش فعالیت بدنی نتیجه بهتری بگیرید.

البته اگر رژیم لاغری سریع می‌خواهید که اصولی و درست باشد بایستی به یک رژیم تخصصی بگیرید که به گزارش سایت رژیم آنلاین آردایت یا رژیم آنلاین تخصصی دکتر روشن ضمیر که مرجع علمی رژیم‌های تخصصی از قبیل کتوژنیک است.

بهترین رژیم که هم رژیمی علمی باشد و هم اصولی رژیم کتوژنیک است.

رژیم‌ کتوژنیک یا کتو ، یک رژیم تخصصی با چربی زیاد، پروتئین متوسط و کربوهیدرات خیلی کم است که جهت درمان نوجوانان و برخی بزرگسالان مبتلا به صرع و برخی بیماری‌های دیگر بکار می رود و بتازگی در درمان چاقی و کاهش وزن سریع و یا خروج از استپ وزن مورد توجه قرار گرفته است.

بتازگی فروشگاه هایی هم جهت فروش محصولات کتوژنیکی تأسیس شده است. البته ما در این مقاله قصد نداریم در مورد رژیم کتوژ‌نیک صحبت کنیم چرا که بطور کامل در لینک زیر آمده است که می‌توانید بخوانید:

رژیم کتو

رژيم لاغری سریع کتوژنیک

برنامه غذایی بر اساس نوع گروه خونی

 کسانی که دارای گروه خونی O هستند، کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند اما بیشتر در معرض خطر ابتلا به زخم معده قرار دارند. بر طبق نظریه دکتر آدامو، واکنش شیمیایی زمانی رخ می‌دهد که خون در تماس با غذاهای مشخص مخصوصاً پروتئینی به نام لکتین قرار می‌گیرد. لکتین که در غذا وجود دارد اثر مستقیمی بر خون و دستگاه گوارش دارد. پروتئین به سلول‌ها در بدن متصل و باعث جمع‌شدن آنها می‌شود و به‌صورت بالقوه منجر به ایجاد اختلالات هورمونی می‌شود.

این اثری که پروتئین بر بدن می‌گذارد مانند حضور ماده خارجی است. دکتر ادامو اظهار می‌کند که افراد با گروه خونی مختلف نسبت به انواع مختلف مواد غذایی و لکتین‌های آنها واکنش نشان می‌دهند. در نتیجه او رژیم غذایی مخصوص برای افراد با گروه خونی مختلف توصیه می‌کند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که لکتین‌های زیادی با تمامی گروهای خونی نه فقط با گروه خاص واکنش نشان می‌دهند.

 

برنامه غذایی بر اساس نوع گروه خونی

غذاهایی که افراد گروه خونی O باید مصرف کنند

بر طبق نظریه رژیم غذایی بر اساس گروه خونی، سالم‌ترین رژیم غذایی بر اساس نوع گروه خونی باید غذاهای مشخصی باشد که توسط افراد با گروه خونی O باید خورده یا از خوردن آن پرهیز شود. مواد غذایی زیر غذاهایی هستند حامیان رژیم غذایی بر اساس گروه خونی به افراد با گروه خونی O توصیه می‌کنند. شایان‌ذکر است که شواهد معتبر کمی برای تأیید استفاده از این رژیم غذایی وجود دارد.

 

پروتئین‌های حیوانی مفید برای گروه خونی O

رژیم غذایی پیشنهاد می‌دهد که افراد با گروه خونی O باید فرآورده‌های “مفید” حیوانی را مصرف کنند،که عبارت‌اند از:

گوشت گاو

گوشت بره

گوشت گوسفند

گوشت گوساله

گوشت گوزن

کاد (نوعی ماهی)

شاه‌ماهی

ماهی خال‌مخالی

رژيم لاغری سریع کتوژنیک

افراد با گروه خونی O می‌توانند مصرف بیشتری از محصولات گوشتی از جمله ماهی در آب سرد داشته باشند. موارد استثنا را در قسمت انتهایی شرح می‌دهیم.

محصولات لبنی

اگرچه باید در مصرف محصولات لبنی و تخم‌مرغ‌ها پرهیز شود اما افراد برطبق این رژیم غذایی می‌توانند گاهی اوقات محصولات لبنی را مصرف کنند، ازجمله:

کره

پنیر، پنیر خانگی، فتا، موزارلا و پنیر بز

شیر سویا

آجیل

آجیل منبع بزرگی از چربی‌های سالم و پروتئین است و افرادی که این رژیم غذایی را دارند معمولاً می‌توانند آجیل زیادی مصرف کنند، به جز مواردی که در لیست “اجتناب” آورده شده‌اند. آجیل و مغزهای خوب برای خرید آنلاین در دسترس قرار دارند ازجمله: گردو، فندق و بادام. حامیان رژیم غذایی معتقدند که تخم کدوتنبل و مغز گردو مفیدترین آجیل‌ها برای مصرف گروه خونی O هستند.

لوبیا

حامیان معتقدند که اکثر لوبیاها برای مصرف افراد با گروه خونی O به‌خوبی سازگار هستند، مفیدترین صورت برای مصرف آنها شامل:

لوبیای قرمز

لوبیای چیتی

لوبیای چشم بلبلی

 

حبوبات

اگرچه باید از مصرف بسیاری از غلات پرهیز شود اما تعداد کمی از آنها که سازگاری دارند عبارت‌اند از:

جو

گندم سیاه

برنج

 گندم یا جو پوست‌کنده

ارزن

چاودار

 

سبزی‌ها

به جز چند مورد که باید از خوردن آن اجتناب کرد، گفته می‌شود که بسیار از سبزی‌ها به‌خوبی سازگار هستند برخی از این موارد که برای رژیم غذایی توصیه می‌شوند عبارت‌اند از:

میوه‌ها

علاوه بر سبزی‌ها گفته می‌شود که اکثر میوه‌ها سازگار خوبی دارند. بعضی از این میوه که برای افراد با گروه خونی O توصیه می‌شود عبارت‌اند از:

آلو

آلوبرقانی

انجیرها

گریپ‌فروت

انواع توت‌ها

ادویه‌ها و چاشنی‌ها

افرادی که این رژیم غذایی را دنبال می‌کنند، می‌توانند از این موارد لذت ببرند:

چاشنی جلبک

نمک یددار

جعفری

کاری

فلفل قرمز

شکلات

کاکائو

عسل

 

غذاهایی که افراد با گروه خونی O باید از خوردن آن پرهیز کنند

حامیان رژیم غذایی براساس گروه خونی بیان کرده‌اند که افراد با گرو خونی O در زمان مصرف غذاهای مشخصی مانند لبنیات و گلوتن که حاوی محصولات گندم هستند می‌توانند اضافه‌وزن ناخواسته را تجربه کنند. این غذاها ممکن است منجر به واکنش التهابی و خودایمنی بدن شوند.

 

پروتئین‌های حیوانی

رژیم غذایی به افراد با گروه خونی O توصیه می‌کند که باید از مصرف محصولات زیر خودداری کنند:

گوشت خوک شامل ران و گوشت پهلو

غاز

نیزه ماهی

شاه‌ماهی خاردار

گربه ماهی

سالمون دودی

خاویار

اختاپوس

صدف حلزونی

محصولات لبنی

این افراد باید از مصرف محصولات لبنی مخصوصاً آنهایی که در لیست مجاز بالا آورده نشده‌اند، پرهیز کنند.

 

آجیل‌های نامناسب برای گروه خونی O

برطبق رژیم غذایی آجیل‌هایی که باید از مصرف آن خودداری شود عبارت‌اند از:

آجیل برزیلی

بادام هندی

بادام‌زمینی

پسته

دانه خشخاش

لوبیاها

افرادی که رژیم غذایی را دنبال می‌کنند باید از مصرف برخی لوبیاهای مشخص خودداری کنند که شامل:

 

لوبیا: مثل لوبیا چیتی، لوبیا قرمز، تمبر هندی

عدس

حبوبات

رژیم غذایی توصیه می‌کند که افراد با گروه خونی O از خوردن این حبوبات پرهیز کنند:

 

ذرت

گلوتن

گراهام (گندم خالص)

بلغور

آرد نشاسته

جو دوسر

هفت دانه

رژيم لاغری سریع کتوژنیک

سبزی‌ها

اگرچه اکثر سبزی‌ها سازگاری خوبی دارند اما به افرادی که رژیم غذایی را دنبال می‌کنند توصیه می‌شود که از خوردن این موارد پرهیز کنند:

کلم، کلم بروکسل، گل کلم، خردل سبز

جوانه یونجه

قارچ‌های شیتاکه

زیتون‌های تخمیر شده

 بادمجان

سیب‌زمینی‌ها

ذرت

آووکادو

تره فرنگی

میوه‌ها

حامیان رژیم غذایی توصیه می‌کنند که مانند سبزی‌ها از خوردن برخی از میوه‌ها مشخص نیز پرهیز کنند:

خربزه

طالبی

شهد انگبین

پرتقال

نارنگی

توت‌فرنگی و توت سیاه

ریواس

نارگیل و محصولات حاوی نارگیل

ادویه و چاشنی

ادویه و چاشنی‌هایی که باید از مصرف آن در رژیم غذایی پرهیز کرد شامل:

فلفل، هم سفید و هم سیاه

دارچین

نشاسته ذرت و شهد نشاسته

جوز هندی

وانیل

سس کچاب (گوجه فرنگی)

خیارترشی

مایونز

نوشیدنی های ممنوعه گروه خونی O

نوشیدنی‌هایی که رژیم غذایی توصیه به پرهیز از مصرف آنها کرده است عبارت‌اند از:

آب جو

قهوه

مشروب تقطیری

چای سیاه

خلاصه

همه این موارد را جهت آشنایی شما با رژیم گروه خونی O ‌مثبت ذکر کردیم. اما همان گونه که در ابتدای مقاله آورده شد این رژیم پایه علمی ندارد و نیازی نیست خودتان را اذیت کنید. چرا که جهت لاغری سریع نه‌تنها باید دستورات عجیب غریب بالا رعایت کنید بلکه بایستی کالری خود را تنظیم کنید و نقصان کالری بوجود آوردید.

اگر شما هم اهل تحقیق و مطالعه هستید می‌دانید که جهت لاغری سریع راه‌های بسیاری تبلیغ می‌شود که واقعاً صرفاً تبلیغ هستند یعنی فقط تجارت و جهت کسب درآمدند. البته بگذریم بسیاری مثل داروهای لاغری غیرمجاز مضر و خطرناک‌اند و بعضی مثل عمل‌های جراحی به‌جز هزینه و عوارض، دوران نقاهت طولانی دارند. در بین رژیم‌ها هم رژیمی غلط و کاملاً غیرعلمی بسیار زیاد شده است.

بگذارید خیالتان را راحت کنیم بهترین رژیم غذایی جهت لاغری و کاهش وزن سریع اگر شما گروه خونی O مثبت و هر نوع گروه خونی دیگری دارید رژیم کتوژنیک است. البته توجه کنید رژیم کتوژنیک بایستی تخصصی و زیر نظر باشید اگر تمایل به گرفتن رژیم تخصصی کتوژنیک دارید می‌توانید به سایت زیر که مرجع علمی رژیم کتو است مراجعه کنید یا به شماره منشی دکتر روشن ضمیر پیام دهید: 09055894638

rdiet.ir

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری