کد خبر: ۲۶۰۸۳۰
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۳:۵۳
سال گذشته به علت کنترل ورودی رانندگان به بندهای زندان، استان‌های ایلام و خراسان‌جنوبی هیچ زندانی محکوم دیه‌ای در ارتباط با سوانح جاده‌ای در آمار عددی خود نداشتند.

ستاد دیه: ۱۴۹۹ مرد ایرانی به دلیل مهریه‌ در زندان هستند

رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور با بیان اینکه بدهکاران مالی گفت: یک هزار و ۴۹۹ محکوم به عدم ایفای تعهدات مهریه و ۶۷۷ محکوم به عدم ایفای تعهد نفقه در حبس هستند.

به گزارش اعتدال از ستاد دیه کشور، سید اسدالله جولایی افزود: محکومان گرفتار به واسطه صدور یا امضای اوراق بانکی (چک یا سفته) با پنج هزار و ۴۸۷ مددجو در شمار پرجمعیت‌ترین دسته زندانیان غیرعمد قرار گرفته و محکومان به ایفای تعهدات مهریه و نفقه هر کدام به ترتیب با یک هزار و ۴۹۹ و ۶۷۷ محبوس در رتبه‌های بعد قرار دارند.

جولایی با تقدیر از حمایت‌های مردمی در آزادی زندانیان جرایم غیرعمد گفت: در سال گذشته، هفت هزار و ۹۵۶ محکوم مالی و بدهکار دیات غیرعمد از بند حبس رهایی یافتند.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته با وجود محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا در برگزاری جشن‌های گلریزان اما خیران خداجوی کشور سنگ تمام گذاشتند و به واسطه حمایت‌های مادی و معنوی خود و در قالب پویش‌ها و آیین‌های مجازی زمینه آزادی هفت هزار و ۶۱۱ زندانی مرد و ۳۴۵ محکوم زن بدهکار در جرایم غیرعمد را فراهم کردند.

رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور با بیان اینکه بیش از ۹۶ درصد افراد استخلاص یافته بدهکاران مالی بوده‌اند، مبلغ بدهی این زندانیان را رقمی بالغ بر ۳۴ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: در فرایند رسیدگی به پرونده‌ها با تلاش شبانه‌روزی کمیته‌های صلح و سازش تا میزان ۴۵ درصد محکومٌ‌به از سوی شکات خصوصی و اولیای دم گذشت شد.

جولایی با تفکیک جرایم زندانیان مساعدت شده گفت: در حوزه مددجویان بدهکار دیه، تعداد ۱۱۰ نفر به دلیل ناتوانی در پرداخت دیات ناشی از حوادث رانندگی، ۱۰۱ محکوم به علت عدم استطاعت در ایفای تعهدات مرتبط با حوادث کارگاهی و ۸۲ محبوس نیازمند نیز به سبب ناتوانی در پرداخت دیات شبه عمد در بند حبس حضور داشتند که بیشتر این افراد با مشارکت آحاد مختلف اجتماعی از بند زندان نجات یافتند.

وی گفت: پس از تصویب و دائمی شدن قانون بیمه اجباری شخص ثالث در سال‌ ۱۳۹۵ خوشبختانه آمار بدهکاران دیه‌های فوتی و جرحی ناشی از حوادث رانندگی، کاهش محسوسی داشته است، به نحوی که سال گذشته به علت کنترل ورودی رانندگان به بندهای زندان، استان‌های ایلام و خراسان‌جنوبی هیچ زندانی محکوم دیه‌ای در ارتباط با سوانح جاده‌ای در آمار عددی خود نداشتند.

صدر استخلاص‌ها به اصفهان تعلق دارد

رئیس هیات امنای ستاد دیه کشور درباره استان‌های فعال در حوزه آزادی زندانیان غیرعمد اظهار داشت: اصفهان در سال گذشته با آزادی ۷۵۲ زندانی جرایم غیرعمد، خود را در صدر فهرست آزادی‌ها قرار داده و در ادامه متولیان امر در آذربایجان شرقی با فراهم کردن زمینه آزادی ۵۵۲ محبوس و مسئولان قضایی استان فارس با محیا کردن مقدمات رهایی ۴۶۷ زندانی واجد شرایط، در ردیف‌های بعدی این فهرست قرار دارند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری