کد خبر: ۲۶۰۸۱۱
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۱
سر و صدا در چرخ گوشت به دلیل طراحی چرخ دنده ها است. اما گاهی سر و صدای این وسیله بیشتر می شود که در این مطلب به دلایل صدای بلند چرخ گوشت خواهیم پرداخت.

 یکی از بهترین لوازمی که در گروه وسایل خانگی وجود دارد، چرخ گوشت می باشد. خرید چرخ گوشت، برای هر خانه ای مورد نیاز و وسیله ای مفید است. استفاده از این وسیله برقی، مزایای زیادی دارد. درست کردن غذاهایی که به میکس و چرخ کردن نیاز دارد و چرخ کردن گوشت به اندازه و مقدار های مختلف. برای داشتن یک وسیله خوب با عملکرد قوی، باید روش استفاده صحیح از آن را هم بدانیم. کیفیت یک وسیله می تواند نقش مهمی در رضایت افراد از خرید آن ایفا کند. همچنین مراقبت و نگهداری از وسیله و بالا بردن عمر مفید آن نیز دارای اهمیت خواهد بود. نکته ای که در مورد این وسیله برقی وجود دارد، وجود سر و صدا هنگام کار کردن این دستگاه است. سر و صدا در چرخ گوشت به دلیل طراحی چرخ دنده ها است. اما گاهی سر و صدای این وسیله بیشتر می شود که در این مطلب به دلایل صدای بلند چرخ گوشت خواهیم پرداخت.

خرید چرخ گوشت از بنان کالا

آشنایی با دلایل صدای بلند چرخ گوشت

دلایل صدای بلند چرخ گوشت، موارد و مشکلات مختلفی است که در دستگاه بوجود آمده است. البته باید گفت خود دستگاه چرخ گوشت به صورت نرمال هنگام کار کردن به دلیل نوع طراحی آن کمی سر و صدا دارد. اما سر و صدای غیر طبیعی دلیل بر بروز مشکل در دستگاه می باشد. بر همین اساس به بررسی برخی از مشکلات رایج که می تواند باعث ایجاد سر و صدا در دستگاه چرخ گوشت شود، خواهیم پرداخت.  

 

آسیب فیزیکی به دستگاه

یکی از مواردی که باعث می شود صدای چرخ گوشت بلند باشد و در واقع صدای غیر طبیعی داشته باشد، وارد شدن ضربه می باشد. در مواقعی که این وسیله الکترونیکی، از ارتفاع افتاده باشد، ضربه فیزیکی شدید خورده باشد، سر و صدا در هنگام کار کردن ایجاد می شود. این وسیله بر خلاف ظاهر قوی که دارد، دارای سیستمی با قطعات حساس است که ضربه شدید به آن آسیب جدی وارد می کند.

 

ایراد و بروز مشکل در عایق

در مواقعی که به عایق چرخ گوشت مشکل اساسی وارد شده باشد، صدا در زمان کار کردن بالا می رود. عایق بر روی سطح موتور نقش یک محافظ را ایفا می کند. این امر باعث می شود تا صدای موتور چرخ گوشت هنگام کار کردن کمتر شود. یکی از مواردی که باعث می شود عایق خاصیت و ویژگی خود را از دست بدهد، کار کردن زیاد این وسیله به صورت مداوم می باشد. از دست دادن کارایی عایق بر روی موتور، باعث ایجاد سر و صدا در این وسیله الکترونیکی می شود.

 

خرابی در چرخ دنده یا گیربکس

جعبه دنده در این وسیله برقی نقش مهمی بعد از موتور دارد. در صورت مشکل و خرابی در این قطعه سر و صدای زیاد ایجاد خواهد شد. گیربکس، همان جعبه دنده است که هنگام کار کردن چرخ گوشت صدا ایجاد می کند و امری طبیعی در دستگاه می باشد. اما در صورتی که چرخ دنده دارای مشکل و خرابی باشد، یکی از دلایل صدای بلند چرخ گوشت در زمان کارکرد خواهد بود. دلیل خرابی چرخ دنده نیز، مایع گریس می باشد که به مرور زمان در هنگام کار کرد نشت کرده است. نشت گیربکس باعث می شود، چرخ دنده به سختی و خشک کار کند. ایجاد فشار در چرخ دنده و گیربکس چرخ گوشت، باعث سایش و ایجاد ترک و گاهی شکستگی در چرخ دنده می شود. برای رفع این مشکل باید به تعمیرکار ماهر و متخصص در این زمینه مراجعه کرد. پس از بررسی های لازم توسط تعمیرکار، تعویض و گریس کاری در چرخ دنده و گیربکس انجام می شود.

 خرابی در چرخ دنده یا گیربکس چرخ گوشت

بروز اشکال در فن

یکی از مواردی که در هنگام کار کردن چرخ گوشت ایجاد صدای بلند می کند، خرابی در فن دستگاه می باشد. ایجاد فن در چرخ گوشت، خنک کردن موتور دستگاه در هنگام استفاده زیاد است. فن قابلیت تهویه هوای داخلی این وسیله را دارد و وجود آن در درون دستگاه الزامی است. خراب شدن و یا ترک خوردن این قطعه یکی از دلایل صدای بلند چرخ گوشت هنگام کار کردن می باشد. در چنین مواقعی تعویض و یا تعمیر این قطعه می تواند به رفع این مشکل کمک شایانی داشته باشد. تشخیص تعمیر و یا تعویض فن بر عهده تعمیرکار می است.

 

استفاده از مقدار زیاد گوشت

یکی دیگر از دلایل سر و صدای بلند در هنگام چرخ کردن گوشت، استفاده از مقدار زیاد گوشت می باشد. استفاده به صورت مداوم از این وسیله الکترونیکی و همچنین وارد کردن حجم زیادی از گوشت یکی از دلایل صدای بلند چرخ گوشت می باشد. برخی افراد تکه های بزرگ گوشت را بدون توجه به اینکه به دستگاه فشار وارد می شود، داخل چرخ گوشت گذاشته و چرخ می کنند. این کار باعث می شود تا دستگاه داغ کند و به موتور آن فشار زیادی وارد شود. برای اینکه مراقبت بهتری از این دستگاه برقی داشته باشیم، بهتر است قبل از چرخ کردن گوشت ها، آنها را به تکه های کوچکتری خرد کنیم. در نتیجه به دستگاه فشار کمتری وارد می شود و موتور دستگاه و چرخ دنده های آن دچار آسیب نخواهد شد. رعایت یکی از نکات که می تواند در سلامت و حفظ نگهداری این دستگاه کمک شایانی داشته باشد، استفاده نکردن به صورت مداوم است.

استراحت کوتاه برای این دستگاه در ما بین کارکرد می تواند در خنک شدن دستگاه تاثیر گذار باشد.

 

چرخ کردن گوشت با استخوان

مورد دیگری که باعث ایجاد سر و صدا در چرخ گوشت می شود، چرخ کردن گوشتی که دارای استخوان است. یکی از عامل های ایجاد سر و صدا در این دستگاه هنگام کار کردن، وجود استخوان همراه گوشت است. باید توجه داشت که این وسیله برقی، نسبت به چرخ گوشت های بزرگ صنعتی دارای قدرت کمتری می باشد. بر همین اساس، قبل از خرد کردن گوشت ها، استخوان ها را از گوشت جدا کنید. خرد کردن گوشت با استخوان با چرخ گوشت های خانگی، باعث می شود تا تیغه و چرخ دنده و همچنین شبکیه در داخل دستگاه دچار خرابی و یا شکستگی شود.

 

 

ورود جسم خارجی به داخل دستگاه

از موارد دیگری که می توان در مورد سر و صدا در چرخ گوشت عنوان کرد، وارد شدن یک شئی خارجی به داخل دستگاه می باشد. گاهی بر اثر کار کردن مداوم دستگاه، احتمال شکستن قطعه ای از داخل خود دستگاه وجود دارد.  همین امر باعث می شود تا دستگاه هنگام کار کردن با مشکل مواجه شود. در صورتی که جسمی سخت وارد این وسیله شده باشد، دستگاه قادر به کار کردن نیست و یا با فشار زیادی کار می کند. به همین سبب دستگاه ایجاد سر و صدای زیادی هنگام کار کردن می کند. در این مواقع هر چه سریعتر اقدام به خاموش کردن دستگاه نمایید و جسم را از دستگاه خارج کنید. در صورتی که موفق به خارج کردن جسم نشدید، برای رفع چنین مشکلی، باید دستگاه توسط تعمیرکار مورد بررسی قرار گیرد.

 

اشتباه در مونتاژ چرخ گوشت

یکی دیگر از دلایل صدای بلند چرخ گوشت، در صورتی می باشد که مونتاژ دستگاه به خوبی انجام نشده باشد. در این مواقع باید به سرعت اصلاح مونتاژ را با توجه به دستورالعمل های مشخص چرخ گوشت انجام داد.

 

یاتاقان زدن موتور دستگاه

یکی دیگر از علت های سر و صدای بلند در چرخ گوشت، یاتاقان زدن موتور این دستگاه است. در صورتی که موتور دستگاه دچار یاتاقان شده باشد، باید برای تعویض موتور چرخ گوشت اقدام شود.

منبع : banankala.com

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری