کد خبر: ۲۶۰۷۹۶
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۹
یوتیوب یکی از پلتفرم‌های اشتراک‌گذاری ویدئو است که از زمان ظاهرشدن، جنجال بزرگی به پا کرده است.

در دهه اخیر کمپانی های بزرگ در این شبکه مشغول به کار شده‌اند. به همین دلیل فرصت‌های بسیار زیادی در این شبکه وجود دارد که برای علاقه‌مندان بسیار مناسب است. با وجود این، حتی افراد حرفه‌ای نیز از همه روش‌های درآمدزایی از این پلتفرم اطلاعی ندارند. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا شما را با بهترین روش‌های کسب درآمد از یوتیوب آشنا کنیم.

چه چیزی را توضیح خواهیم داد؟

اگر قصد درآمدزایی از یوتیوب را دارید خوشبختانه این پلتفرم روش‌های مختلفی برای کمک به افزایش درآمد شما در نظر گرفته است. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم و بگوییم که تبلیغات تنها روش کسب درآمد نیست و روش‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. با وجود این، باید دستورالعمل‌هایی را که در ادامه توضیح داده می‌شود دنبال کنید.

در اینجا تمام اصول اولیه درآمدزایی از یوتیوب را به شما آموزش خواهیم داد که شامل روش‌های مختلفی می‌شود. از تبلیغات گرفته تا پیداکردن یک اسپانسر همگی در این آموزش وجود دارد پس هرچه زودتر ادامه این مطلب را بخوانید.

کسب صلاحیت‌های لازم برای کسب درآمد از یوتیوب

قبل از هر چیز برای درآمدزایی از یوتیوب باید در برنامه درآمدزایی یوتیوب یا YPP (YouTube’s Partner Program) پذیرفته شوید. برای این کار باید صلاحیت‌های زیر را داشته باشید:

 • بیش از 1000 دنبال‌کننده یا سابسکرایبر (Subscribe).
 • مدت زمان تماشای ویدئوهای شما در 12 ماه گذشته بیش از 4000 ساعت باشد.
 • همه خط مشی‌ها و دستورالعمل‌های یوتیوب را رعایت کرده باشید و اخطار انجمن فعالی در حساب خود نداشته باشید.

بعد از اینکه تمام این صلاحیت‌ها کسب شد، چند مورد دیگر نیز وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید. این الزامات مربوط به کسب درآمد از یوتیوب است که باید راهنمای مربوط به برنامه درآمدزایی یوتیوب را مطالعه کنید.

زمانی که وارد این برنامه شدید و تمام شروط لازم را کسب کردید، روش‌های مختلفی پیش روی شما قرار دارد. هرکدام از این روش‌ها الزامات خاص خود را دارد و ما نیز در طول این مطلب به طور کامل درباره همه آن‌ها توضیح خواهیم داد.

نحوه کسب درآمد از یوتیوب

اکنون وارد برنامه YPP شدید و وقت آن است که همه چیز را راجع به روش‌های مختلف کسب درآمد از یوتیوب بدانید. در ادامه هرکدام از این روش‌ها توضیح داده شده است.

1- کسب درآمد از یوتیوب با تبلیغات

یکی از محبوب‌ترین روش‌ها این است که به یوتیوب اجازه دهید قبل، میان یا در انتهای ویدئوهای شما تبلیغات قرار دهد. یکی از شرایط عضویت در برنامه درآمدزایی یوتیوب این است که اکانت AdSense خود را به اکانت یوتیوب متصل کنید که کار نقد کردن درامد یوتیوب را شرکت اندروپی برای شما انجام می دهد. برای این کار تنها کافی است تبلیغات را فعال کرده و دور از هر موضوع بحث‌برانگیز دیگر درآمدزایی داشته باشید.
اندروپی یکی از شرکت‌های فعال در یوتیوب و حوزه‌های مرتبط با آن است که بسیاری از یوتیوبرهای معروف کشور ما از خدمات آن استفاده می‌کنند. اولین و شاید بزرگترین مشکلی که پیشروی این افراد است دریافت ریالی پول است که توسط این مجموعه انجام می‌شود.

زمانی که به یوتیوب امکان اجرای تبلیغات روی ویدئوهای خودتان می‌دهید در واقع گزینه‌های زیادی پیشروی شما قرار می‌گیرد که شامل موارد زیر است:

 • تبلیغات هر چند وقت یکبار روی ویدئوهای شما نمایش داده شود.
 • مدت‌زمان تبلیغات چقدر باشد.
 • آیا تبلیغ امکان رد کردن توسط کاربر را داشته باشد یا خیر.
 • تبلیغ در چه زمانی نمایش داده شود. برای مثال در ابتدا، وسط، انتها یا زمان خاصی پخش شود.

تمام این تنظیمات و گزینه‌هایی که در اختیار شما قرار داده می‌شود مشخص می‌کند که درآمد شما چقدر باشد. تبلیغ‌کننده‌ها تمایل دارند به‌ازای تعداد بازدید یا کلیک، پول پرداخت کنند بنابراین این تنظیمات بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

چگونه از تبلیغات درآمد داشته باشیم؟

برای این که از این روش درآمدزایی یوتیوب استفاده کنید، بر اساس قوانین یوتیوب لازم است که حداقل 18 سال سن داشته باشید. اگر کمتر از 18سال هستید باید یک قیم قانونی داشته باشید که حساب AdSense شما را مدیریت کند. علاوه بر این باید از دستورالعمل محتوای مناسب با تبلیغ این پلتفرم پیروی کنید. بر اساس این دستورالعمل، محتوایی که شامل موارد زیر باشد، خارج از چارچوب پلتفرم است.

 • حرف‌زدن با لحن نامناسب
 • خشونت
 • محتوای مخصوص بزرگسالان
 • فعالیت‌های مضر یا خطرناک
 • محتوای ناخوشایند
 • سخنان تحریک‌کننده یا تحقیرکننده
 • محتوای مرتبط با مواد مخدر
 • محتوای مرتبط با تنباکو
 • محتوای مرتبط با سلاح گرم
 • موضوعات و رویدادهای مناقشه‌آمیز یا حساس
 • محتوای بزرگسالان درون محتوای خانوادگی

در بعضی از شرایط ممکن است موارد بالا برای شما دردسرساز نشود زیرا چیزی که اهمیت دارد شرایط عمومی محتوای شما است. برای مثال خود یوتیوب می‌داند که یک موزیک ویدئو ممکن است در برخی شرایط در موارد بالا صدق کند. برای مثال شامل نداشتن عفت کلام، موضوعات مرتبط با مواد مخدر یا محتوای بزرگسالان باشد. با وجود این، هنوز هم می‌توانید موزیک ویدئوهایی را که تبلیغات دارند پیدا کنید.

2- کسب درآمد از یوتیوب با عضویت در کانال

یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد از یوتیوب استفاده از کانال عضویت است که در آن سابسکرایبرها (Subscribers) در ازای محتوای انحصاری که به آن‌ها ارائه می‌شود یک حق عضویت ماهانه می‌پردازند. این نوع از پرداخت مانند حساب پریمیوم در پادکست‌های Patreon است. برای اینکه صلاحیت اجرای این برنامه کسب درآمد از یوتیوب را داشته باشید لازم است حداقل 18 سال سن و بیش از 30 هزار دنبال‌کننده داشته باشید.

چگونه از این روش درآمدزایی داشته باشیم؟

برای فعال‌کردن این ویژگی در حساب کاربری خود گام‌های زیر را دنبال کنید:

1- وارد یوتیوب شده و YouTube Studio را باز کنید.

2- وارد صفحه memberships شوید.

3-روی علامت چرخ دنده‌ای که مربوط به تنظیمات است کلیک کنید. سپس روی Turn off memberships و بعد از آن روی Disable بزنید.

بعد از آن می‌توانید از دنبال‌کننده‌های خود بخواهید که عضو کانال شما شوند و در ازای محتوای ویژه‌ای که در اختیار آن‌ها قرار می‌دهید، مبلغ ماهیانه پرداخت کنند. اگر دستورالعمل‌های پلتفرم را زیر پا بگذارید یا به هر دلیل دیگر حساب شما بسته شود، آخرین مبلغ پرداختی به اعضای کانال عودت داده می‌شود.

دقت داشته باشید که به طور منظم محتوای مناسب تولید کنید تا ارزش پرداخت داشته باشد. برای مثال می‌توانید ویدئوهای پشت‌صحنه، پرسش و پاسخ‌های ویژه و یا تخفیف و دسترسی زودتر به یک کالا یا رویداد در این کانال قرار دهید. این کار باعث می‌شود که به نقطه بعدی که در ادامه توضیح می‌دهیم برسیم.

3- تجارت کردن و فروش

این روش یکی از راه‌های بسیار مناسب برای کسب درآمد از مخاطبان است. اگر آن‌ها شما را دوست داشته باشند، وفاداری خود را با خرید لوازمی مانند پیراهن، کلاه یا دفتریادداشت با برند شما نشان می‌دهند. برای استفاده از این ویژگی، در قسمتی که زیر ویدئوها قرار دارد، گزینه‌ای به نام merch shelf می‌بینید که برای این هدف استفاده می‌شود. برای اینکه حداکثر استفاده از این قابلیت را داشته باشید باید سن شما حداقل 18 سال و تعداد دنبال‌کننده‌های شما بیش از 10 هزار نفر باشد.

برای اینکه بیشتر با این روش محبوب کسب درآمد از یوتیوب آشنا شوید، راهنمای زیر را دنبال کنید:

1- یک مفهوم در نظر داشته باشید و آن را طراحی کنید.

در قدم اول فرض کنید که می‌خواهید تیشرت، ماگ یا هر چیز دیگری را بفروشید. زمانی که کالا مشخص شد نوبت طراحی آن است. اگر خودتان توانایی این کار را دارید بسیار خوب است اما اگر این‌طور نیست می‌توانید از یک طراح کمک بگیرید و یک حق کمیسیون برای او مشخص کنید.

2- فروش خود را شروع کنید

زمانی که کار طراحی به پایان رسید وقت آن است که کالا را به‌صورت واقعی و فیزیکی بسازید، که به این معنی است که به یک سازنده یا تولیدکننده نیاز دارید. مکان‌های زیادی برای ساخت کالای شما وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برخی از این سازنده‌ها خودشان کالا را برای خریدار ارسال می‌کنند اما باید از برخی دیگر به‌صورت عمده خرید کنید تا کالا را به منزل یا محل کار شما بفرستند. سپس خودتان باید کار توزیع را برعهده بگیرید.

3- یک فروشگاه بسازید و تجارت خودتان را شروع کنید.

اکنون تنها چیزی که نیاز دارید یک روش برای فروش است. یوتیوب لیستی از شرکای تجاری قابل‌اعتماد برای فروش دارد که می‌توانید فروشگاه خودتان را با یوتیوب همگام‌سازی کرده و مستقیم در کانال خودتان فروش داشته باشید. همچنین باید قسمت merchandise shelf را هم فعال کنید. اگر از گزینه Merchbar استفاده کنید همه چیز به‌صورت خودکار انجام می‌شود اما برای پلتفرم‌های دیگر دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید:

 • وارد YouTube Studio شوید.
 • در ابتدا وارد قسمت Monetization  و سپس Merchandise شوید.
 • دستورهایی را که نمایش داده می‌شود دنبال کنید تا پلتفرم merchandise  یا همان قسمت فروشگاهی خود را به merchandise shelf متصل کنید.

جهت مطالعه ادامه مقاله به پست آشنایی با 9 روش عملی کسب درآمد از یوتیوب که به کمک اندروپی به نگارش درامده است مراجعه نمایید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری