کد خبر: ۲۶۰۷۵۵
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۰
سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امورخارجه از سه کشور سنگال، غنا و سیرالئون در غرب آفریقا بازدید کرد.

به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده در این سفر منطقه‌ای ابتدا از کشور سنگال دیدار و با مقامات ارشد این کشور دیدار و گفتگو کرد.

در دیدار سخنگوی وزارت امور خارجه با آقای عبدالله دیوپ، وزیر فرهنگ و ارتباطات سنگال، دو طرف به اشتراکات دینی و فرهنگی دو ملت اشاره و بر اهمیت توسعه و تعمیق روابط و همکاری‌های فرهنگی تاکید کردند.

خطیب‌زاده با اشاره به پنجاهمین سالگرد تاسیس روابط رسمی دو کشور، پیشنهاد برگزاری هفته فرهنگی را مطرح نمود که مورد استقبال مقام سنگالی قرار گرفت.

در ادامه، تبادل هیات‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای دو کشور مطرح و راه‌های اجرایی این همکاری‌ها بررسی و مورد توافق قرار گرفت.

خطیب‌زاده در دیدار با "انگوم"، وزیر مشاور در امور دیپلماتیک پیام تبریک رئیس جمهور کشورمان به "مکی سال"، رئیس جمهور سنگال به مناسبت انتخاب وی به ریاست دوره‌ای اتحادیه آفریقایی را تسلیم مقام سنگالی نمود.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در این دیدار، جایگاه سنگال را در جهان اسلام مهم توصیف کرده و به نقش تاثیرگذار این کشور در اتحادیه آفریقایی و غرب آفریقا اشاره نمود. در این دیدار طرف سنگالی آمادگی خود را برای میزبانی پنجمین نشست کمیسیون مشترک دو ‌کشور اعلام نموده و دو طرف جهت برگزاری اجلاس مذکور در اواخر اردیبهشت ۱۴۰۱ توافق کردند.

در دیدار با "کبه"، رئیس گروه دوستی پارلمانی سنگال نیز تقویت همکاری‌های پارلمانی استفاده از ظرفیت‌های آن در راستای کمک به توسعه و تعمیق روابط و همکاری‌های دوجانبه، مورد تاکید قرار گرفت.

برگزاری مصاحبه مطبوعاتی با حضور بیش از ۱۰ کانال تلویزیونی و رادیویی سنگال از دیگر برنامه‌های سفر خطیب‌زاده در داکار بود که طی آن، اهداف و برنامه‌های سفر به سنگال تبیین و به سوالات خبرنگاران در خصوص سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات بین المللی پاسخ داده شد.

در ادامه سفر رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امورخارجه به غرب آفریقا، خطیب زاده از دو کشور غنا و سیرالئون بازدید به عمل آورد.

خطیب‌زاده در گام دوم سفر منطقه‌ای خود در اکرا پایتخت غنا با مقامات این کشور دیدار و گفتگو نمود.

در دیدار رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه با ابراهیم اول، وزیر فرهنگ و گردشگری غنا، دو طرف بر اهمیت توسعه و تعمیق روابط و همکاری‌های فرهنگی و افزایش ارتباطات مردمی تأکید کردند.

خطیب‌زاده ضمن تشریح ظرفیت و توان پزشکی کشورمان، پیشنهاد تبادل همکاری در زمینه گردشگری سلامت را مطرح نمود که مورد استقبال طرف غنایی قرار گرفت. همچنین با توجه به درپیش بودن جام جهانی و زیرساخت‌های مناسب و امکانات پیش بینی شده در جزیره های کیش و قشم و همچنین نزدیکی و شباهت آب و هوایی با دوحه، پیشنهاد برگزاری کمپ تیم ملی غنا در ایران و همچنین میزبانی از هواداران فوتبال این دیدار مطرح که مقرر شد دو طرف در این خصوص در تماس باشند. برگزاری هفته‌های فرهنگی از دیگر موضوعات مورد توافق دو طرف بود. در این دیدار همچنین تبادل هیأت‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین در دیدار سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان و معاون وزیر خارجه غنا نیز آخرین تحولات روابط و همکاری‌های دو کشور مورد بررسی قرار گرفته و در خصوص برگزاری هفتمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور در تهران برنامه‌ریزی به عمل آمد. حضور در جمع اساتید دانشگاه اسلامی غنا و مصاحبه مطبوعاتی با کانال تلویزیونی پان آفرین غنا از دیگر برنامه‌های سفر خطیب‌زاده به اکرا بود.

خطیب زاده سپس در آخرین مرحله از سفر خود به منطقه غرب آفریقا، در شهر فری تاون سیرالئون با دیوید فرانسیس وزیر امورخارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار وزیر امورخارجه سیرالئون تبادل هیأت‌های دیپلماتیک میان دو کشور را مهم و تأثیرگذار توصیف کرده و با تشکر از دعوت همتای ایرانی خود، اظهار امیدواری کرد که سفر آتی وی به تهران، به توسعه و تعمیق بیشتر همکاری‌های فی‌مابین بینجامد. وی تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از شرکای مهم سیرالئون به شمار می‌آید.

معاون وزیر امور خارجه نیز با اشاره به ۶۰ سال روابط دیپلماتیک دو کشور بر تداوم توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و آموزشی و تبادل تجربه در این بخش‌ها تأکید کرد. خطیب‌زاده بر ضرورت تلاش در جهت افزایش مبادلات تجاری فی‌مابین تأکید و پیشنهاد تشکیل کمیسیون مشترک همکاری‌های دوجانبه را مطرح نمود که با استقبال مقام سیرالئونی مواجه شد.

علاوه بر این، در دیدار خطیب‌زاده و محمد رحمان سواره وزیر اطلاع رسانی و ارتباطات سیرالئون نیز همکاری‌ها در زمینه‌های فرهنگی و رسانه ای، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. مقام سیرالئونی با اشاره به نقش نهادهای ایرانی در برنامه‌های توسعه فرهنگی و آموزشی کشورش، خواستار تبادل تجربه و در اختیار گذاشتن محصولات رسانه‌ای و هنری ایران به کشورش شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه نیز با تأکید بر آمادگی برای توسعه و تعمیق همکاری‌های فرهنگی و رسانه‌ای پیشنهاد برگزاری هفته‌های فرهنگی دو کشور در تهران و فری تاون را مطرح کرد که مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفت. بازدید از مرکز درمانی هلال احمر و مؤسسه مطالعات بین‌المللی تهران کابل و مصاحبه تلویزیونی از دیگر برنامه‌های خطیب‌زاده در سفر به کشور سیرالئون بود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری