کد خبر: ۲۶۰۷۳۹
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۲
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: افغانستان نیازمند تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه گروه‌هاست، تشکیل دولت ضامن ثبات، امنیت و پیشرفت و رفاه افغانستان است.

امیرعبداللهیان: در ۷ ماه گذشته حدود یک میلیون افغان وارد ایران شدند

به گزارش اعتدال، حسین امیرعبداللهیان طی سخنانی در نشست همسایگان افغانستان + طالبان+ اندونزی + قطر که امروز در تونشی چین برگزار شد، اظهار داشت: امیدواریم افغانستانی آرام در همسایگی ما شکل بگیرد.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: همسایگان باید نقش مهمی در صلح و ثبات افغانستان ایفا کنند، چرا که صلح و ثبات افغانستان و ناامنی آن می‌تواند تاثیر مستقیم بر همسایگان بگذارد.

امیر عبداللهیان در ادامه تاکید کرد: در نشست قبلی، جمهوری اسلامی ایران دو پیشنهاد مشخص را مطرح کرد اول اینکه باید سازوکارهای لازم را برای کمک به امنیت افغانستان تقویت کنیم و اینکه یک سازوکار امنیتی مشخص در قالب سازمان‌های موجود، یا یک موجودیتی مستقل برای هماهنگی سیاست‌های مبارزه با تروریسم و تبادل تجربیات و اطلاعات در کمک به امنیت افغانستان و امنیت منطقه شکل بگیرد و پیشنهاد دیگر ما ایجاد مکانیسم منطقه ای و صندوق مالی برای کمک به مردم افغانستان است که بتواند به بازسازی و توسعه افغانستان کمک کند.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه افزود: همچنان نگرانی ما در منطقه گسترش تروریسم از داخل افغانستان است، توسعه داعش و جذب نیرو در داخل افغانستان و در برخی کشورهای منطقه و اقداماتی که داعش برای آموزش و توسعه خود به مناطق شمالی افغانستان انجام می دهد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نگران وضعیت گسترش آوارگان افغانستانی است. در هفت ماه گذشته حدود یک میلیون زن، کودک و مرد افغان وارد ایران شدند و اکنون رقم آوارگان افغانستانی که مهمان ما در ایران هستند به حدود پنج میلیون نفر افزایش یافته است و نگرانی جدی در این زمینه به ویژه وقتی که سازمان های بین‌المللی کمترین توجه را به آوارگان در کشورهای همسایه افغانستان دارند، وجود دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص ضرورت ایفای نقش زنان در افغانستان اظهار داشت: برای ما نقش زنان در افغانستان‌ بسیار مهم است. اسلام دین مترقی و رحمانی است و حضور زنان در عرصه‌های مختلف را حق مسلم آنها می‌داند. لازم است یک بار دیگر بر اهمیت نقش زنان در جامعه مسلمان افغانستان تاکید ویژه‌ای داشته باشیم.

موضوع آزادی دارایی‌های افغانستان و ادعای آمریکا در زمینه مشارکت در بازسازی افغانستان بخش دیگری از سخنرانی وزیر امور خارجه در این نشست بود که طی آن تاکید کرد: آزادی دارایی های مردم افغانستان در خارج برای خدمت به مردم افغانستان مهم است، اقدامی که آمریکا در ۲۰ سال گذشته در اشغال افغانستان و اکنون در مصادره اموال افغانستان کرده است، اقدام نادرستی است، در حالی که آمریکایی ها ٢٠ سال افغانستان را در اشغال داشتند، حتی یک اتاق کوچک به عنوان درمانگاه برای مردم افغانستان نساختند، اما امروز سخن از بازسازی افغانستان می کنند، اگر انگیزه‌ای در کمک داشتند نباید شاهد وضعیت اسفبار انسانی حاضر در افغانستان بودیم.

امیرعبداللهیان در بخش پایانی سخنرانی خود در نشست همسایگان افغانستان + طالبان+ اندونزی و قطر تاکید کرد: همه کارهایی که ما امروز متعهد می‌شویم به یک موضوع مهم مرتبط است، افغانستان نیازمند تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه گروه‌هاست، تشکیل دولت ضامن ثبات، امنیت و پیشرفت و رفاه افغانستان است. امروز اینجا جمع نشده‌ایم که به جای مردم افغانستان تصمیم بگیریم، بلکه اینجا هستیم که به همه مردم افغانستان کمک کنیم، آینده ای روشن و شکوفا و سرشار از رفاه داشته باشند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری