کد خبر: ۲۶۰۶۵۹
تاریخ انتشار: ۰۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۳
منابع آگاه گزارش دادند، ایالات متحده به طور غیر رسمی با ترکیه احتمال ارسال سامانه‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ ساخت روسیه به اوکراین برای کمک به آن برای مقابله با نیروهای روسیه را مطرح کرده است.

به گزارش ایسنا، این منابع مطلع به خبرگزاری رویترز گفتند، مقام‌های آمریکایی ماه گذشته این پیشنهاد را به همتایان ترکیه‌ای خود داده‌اند اما هیچ درخواست رسمی یا مشخصی صورت نگرفته است. آنها همچنین گفتند که این مساله در جریان دیدار اوایل همین ماه وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا به ترکیه هم مطرح شد.

در شرایطی که جنگ اوکراین امروز (یکشنبه) وارد بیست و پنجمین روز خود شده است، دولت بایدن از متحدانی که از تجهیزات و سامانه‌های ساخت روسیه از جمله اس-۳۰۰ و اس-۴۰۰ استفاده می‌کنند، خواسته است تا انتقال آنها به اوکراین را بررسی کنند.

این ایده که به گفته تحلیلگران مطمئناً از سوی ترکیه رد خواهد شد، بخشی از بحث گسترده‌تر بین شرمن و مقامات ترکیه در مورد اینکه چگونه ایالات متحده و متحدانش می‌توانند برای حمایت از اوکراین کاری انجام دهند و چگونگی بهبود روابط دوجانبه بود.

مقامات ترکیه در مورد هیچ پیشنهاد یا توصیه‌ای از سوی ایالات متحده در رابطه با انتقال سامانه‌های اس-۴۰۰ آنکارا به اوکراین، که محل اختلاف طولانی مدت بین دو متحد ناتو بوده است، اظهارنظر نکرده‌اند. مقامات وزارت خارجه ترکیه به سوالات در این رابطه پاسخی نداده‌اند.

منابع ترکیه‌ای و تحلیلگران می‌گویند که چنین پیشنهاداتی برای ترکیه نشدنی است و به مسائلی از جمله مشکلات فنی مرتبط به نصب و فعال کردن اس‌-۴۰۰ها در اوکراین و نگرانی‌های سیاسی و تبعات آن برای آنکارا از سوی مسکو اشاره کرده‌اند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری