کد خبر: ۲۶۰۰۴۹
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴
سخنگوی کمیسیون طرح صیانت

پایگاه خبری اعتدال- سخنگوی کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی با تأکید بر اینکه هنوز حتی یک کلمه هم از قانون صیانت به تصویب نرسیده است، گفت: تصویب کلیات یعنی اینکه این طرح در دستور کار قرار بگیرد و روی مواد آن بحث شود؛ اصلا چیزی تصویب نشده است. یعنی تصویب شده که در جلسات بعد روی جزء جزء اینکه می خواهند قانون وضع کنند، بحث شود. اگر ایرادات را به ما بگویند، دوباره کارشناسان را دعوت می کنیم و نظر آنها را می گیریم؛ چون تعصبی روی هیچ بخش آن نداریم.

مشروح گفت و گوی خبرنگار جماران با لطف الله سیاهکلی را در ادامه می خوانید:

نظر شما در خصوص انتقاداتی که به تصویب کلیات طرح صیانت می شود از جمله نحوه اطلاع رسانی این جلسه به نمایندگان مجلس و همچنین تصویب کلیات طرح به این مهمی در یک جلسه 45 دقیقه ای چیست؟

روزهای گذشته به همه نمایندگان کمیسیون مشترک طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی اس ام اس داده شد که اگر مایل هستید جلسه برگزار شود و نزدیک دو سوم نماینده ها جواب داده بودند؛ جلسه امروز هم 20 نفر از 23 نفر حاضر بودند.

با توجه به اینکه فضای کلی جامعه مخالف این طرح است، به نظر شما نمی شد با تأمل بیشتر و در وقت مناسب تری تصویب کلیات آن صورت بگیرد؟

45 جلسه در پنج ماه طول کشیده و با همه کارشناسان دولتی، غیر دولتی و بخش خصوصی کار شده است. 45 جلسه یا بیش از پنج ماه بررسی برای کلیات زمان کمی است؟!

یعنی به نظر شما مردم نسبت به کلیات این طرح قانع شده اند؟

کلیاتی که تصویب شده فقط عنوان طرح است. تصویب کلیات یعنی اینکه این طرح در دستور کار قرار بگیرد و روی مواد آن بحث شود؛ اصلا چیزی تصویب نشده است. یعنی تصویب شده در جلسات بعد روی جزء جزء اینکه می خواهند قانون وضع کنند، بحث شود. اگر ایرادات را به ما بگویند، دوباره کارشناسان را دعوت می کنیم و نظر آنها را می گیریم؛ چون تعصبی روی هیچ بخش آن نداریم.

حتی یک کلمه هم از قانون این طرح تصویب نشده است. در جلسات بعد کمیسیون ما دستور کار داریم و بند به بند می خوانیم و موافق و مخالف صحبت می کنند و رأی گیری می شود.

بعد از اینکه جزئیات به طور کامل تصویب شد، برای اجرا ابلاغ می شود؟

بعد از اینکه تمامی جزئیات آن تصویب شد به شورای نگهبان می رود و مجلس هم تأیید می کند و بعد تازه به صورت آزمایشی اجرا می شود. خوبی این کمیسیون این است که قانونی که تصویب می کند آزمایشی است. دو تا پنج سال می تواند آزمایشی باشد و در حین اجرا اگر ایرادی دارد، مزاحمتی برای کسب و کارها ایجاد کرد و یا مردم شکایتی داشتند، می تواند برگردد و اصلاح شود. اما اگر مجلس تصویب کند، دیگر قانون است و اصلاح آن به این سرعت امکان ندارد.

مشخص شده که برای چه مدت این قانون آزمایشی اجرا می شود؟

هنوز مشخص نشده است. هنوز هیچ چیزی از این قانون تصویب نشده است. چندین ماه زمان می برد تا ما این قانون را به تصویب کمیسیون برسانیم. این طرح الآن در اختیار مردم و رسانه ها هست؛ مردم و کارشناسان طرح را مطالعه و مطالبشان را به کمیسیون و مجلس ارائه کنند تا ما بتوانیم جایی که نقطه نظرات مردم کمک می کند این قانون جامع تر، کیفی تر و ایجابی تر شود را لحاظ کنیم و مردم از قانون بهره مند شوند نه اینکه قانون آنها را محروم کند.

یعنی قرار نیست این قانون فضایی را بر روی مردم ببندد؟

چنین چیزی نیست. اگر هم جایی باشد، هنوز مصوب نشده و نظرات کارشناسان اخذ می شود.

با توجه به اینکه نسخه های متعددی از این طرح در رسانه ها مطرح شده، برای ما بفرمایید، چیزی که امروز به تصویب رسیده کدام نسخه است؟

این طرح با طرحی که قبلا فرستاده شده خیلی متفاوت است. چون خیلی از نظرات مرکز پژوهش های مجلس، شورای عالی فضای مجازی، دولت، وزارت ارتباطات و بخش خصوصی اعمال شده و تغییرات اساسی دارد. اما ممکن است باز هم اشکالاتی باشد؛ چون ما هنوز بررسی نکرده ایم و فقط طرح در دستور کار قرار گرفته است.

معلوم هست که بررسی جزئیات این طرح چه میزان زمان می برد؟

مدت زیادی می برد و من فکر می کنم بیش از چهار، پنج و یا شاید شش ماه زمان ببرد؛ نمی شود پیش بینی کرد. چون بستگی به بحث ها و جدل ها در کمیسیون دارد که مثلا یک ماده قانونی چه قدر زمان ببرد. آنجا نظرات کارشناسی و نمایندگان می آید، بحث و جدل می شود، مخالف و موافق صحبت می کنند و بعد رأی گیری می شود. به نظر من زمان قابل توجهی را مصروف خود خواهد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری