کد خبر: ۲۵۹۸۵۰
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۴
با افزایش میزان بارندگی در فصل زمستان، پوشش گیاهی در جنگل‌ها افزایش می‌یابد و مستعد آتش‌سوزی می‌شوند.

چندنکته درباره افزایش احتمال وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها

اعتدال/ امیرحسین میرزایی،وقتی پوشش گیاهی افزایش می‌یابد، میزان آتش‌سوزی هم زیاد می‌شود چرا که یک ضلع آتش‌سوزی مواد سوختنی است که در عرصه منابع طبیعی، پوشش گیاهی مواد سوختنی محسوب می‌شود.

بر اساس صحبت‌های امیر مسعود جاجلالی ـ مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشورـ به ۸ نکته درباره پیش‌بینی احتمال افزایش آتش‌سوزی جنگل‌ها اشاره می کنیم:

*با افزایش میزان بارندگی در فصل زمستان، پوشش گیاهی در جنگل‌ها افزایش می‌یابد و مستعد آتش‌سوزی می‌شوند.

*در حوزه زاگرس به دلیل بارندگی‌های امسال که غالبا به صورت برف بوده است در تابستان فصل آینده مشکلات بیشتری را از نظر آتش‌سوزی عرصه‌های طبیعی خواهیم داشت.

*وقتی پوشش گیاهی افزایش می‌یابد، میزان آتش‌سوزی هم زیاد می‌شود چرا که یک ضلع آتش‌سوزی مواد سوختنی است که در عرصه منابع طبیعی، پوشش گیاهی مواد سوختنی محسوب می‌شود.

*وقتی میزان بارندگی‌ها زیاد باشد پوشش علوفه‌ای در فصل بهار افزایش زیادی خواهد یافت و وقتی که علوفه‌ها خشک می‌شوند تبدیل به یک ماده سوختنی بسیار خطرناک در طبیعت می‌شوند.

*برای پیشگیری از این آتش‌سوزی لازم است اقدامات فنی همچون چرای زودهنگام و مدیریت علوفه‌ها برای کاهش پوشش گیاهی و اقدامات بهداشتی در عرصه جنگلی انجام دهیم.

*جمع‌آوری درختان خشکیده افتاده‌ای که می‌توانند شعله‌ور شوند،آموزش نیروها و هشدار به مردم و آموزش درباره عرصه‌های بحرانی که شناسایی شده هستند و مدیریت اشخاصی که به هرعنوانی وجود دارند و می‌توانند حریق ایجاد کنند، ایجاد آتش بُرها و استقرار تجهیزات و هماهنگی ادارات مختلفی که نقش پیشگیری و کشف حریق دارند به منظور مدیریت و کشف به‌موقع برای اطفای حریق از جمله اقدامات مناسب برای جلوگیری از آتش‌سوزی جنگل‌ها است.

*ما آمادگی‌های لازم برای کنترل و پیشگیری از حریق را داریم و با ادارات هماهنگی‌های لازم را داریم تا دیده‌بان‌ها از اوایل سال آینده اعزام شوند و دوره‌های آموزشی برای همیاران طبیعت که ۱۰۵هزار نفر هستند، برگزار شده است. سامانه ۱۳۹ به روزرسانی شده و سامانه ۱۰۵۴ که یک سیستم استانی است بدون هیچ مشکلی برقرار است.

*در حوزه تامین تجهیزات امسال خرید بیسیم و شبکه رادیوی دیجیتال پیگیری و قرارداد آن منعقد شده است و خرید موتورسیکلت برای گشت ماموران و تجهیزات انفرادی و گروهی در حال پیگیری و در دست برگزاری مناقصه است که تا آخرسال جاری به نتیجه خواهد رسید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری