کد خبر: ۲۵۹۸۳۷
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱
اسکای‌نیوز در یک گزارشی درباره شرایط حاکم بر اروپا در وضعیت تنش‌آلودی که بین روسیه و اوکراین- و البته کشورهای اروپای غربی- برقرار است؛ ولادیمیر پوتین را به نقل از وزیر دفاع انگلیس با آدولف هیتلر، رهبر جنگ‌طلب آلمان نازی مقایسه کرده و در ادامه نیز ادعا کرده که به رغم تمام تلاش‌هایی که برای اجتناب از وقوع یک جنگ بزرگ در اروپا در جریان است، پوتین و روسیه در نهایت به احتمال زیاد به اوکراین حمله خواهند کرد- و اروپا را در معرض یک جنگ بزرگ قرار خواهند داد.

روسیه به احتمال زیاد به اوکراین حمله خواهد کرد

به گزارش اعتدال، گزارش اسکای‌نیوز با اشاره به صحبت‌های بن والاس، وزیر دفاع انگلیس آغاز می‌شود- که روز گذشته درباره وضعیت تنش‌آلود فعلی سخن گفته و نسبت به احتمال تکرار وقایعی که هشتاد و چند سال پیش به جنگ جهانی دوم منجر شدند، هشدار داده بود. والاس در این مصاحبه‌ بحث‌انگیز مدعی شده بود که استقرار ۱۳۰ هزار نفر از نیروهای نظامی روسیه در امتداد مرزهای اوکراین نشان‌دهنده این واقعیت است که هر لحظه و در هر زمانی می‌توان امکان و احتمال آغاز حمله نظامی مسکو را انتظار کشید- و بلافاصله بعد از نقل این احتمال هم ادعا کرده بود که حمله روسیه به اوکراین به‌رغم تمام تلاش‌هایی که برای اجتناب از آغاز جنگ در جریان است، «به احتمال بسیار زیاد» به زودی اتفاق خواهد افتاد.

اسکای‌نیوز که در روزهای اخیر حملات زیادی به روسیه و به خصوص ولادیمیر پوتین داشته و او را بارها با آدولف هیتلر مقایسه کرده؛ برای تاکید بر این قیاس صحبت‌های کنایه‌آمیز وزیر دفاع انگلیس درباره ولادیمیر پوتین را برجسته کرده- که فرجام تنش‌های موجود را به تصمیم رئیس‌جمهور روسیه منوط کرده است.

وزیر دفاع انگلیس در این زمینه گفته: «با این که ممکن است پوتین در نهایت تانک‌هایش را خاموش کند و همه به خانه‌هایشان برگردند، ولی کتمان نمی‌توان کرد که در وضعیت خطرناکی قرار داریم- و به خصوص در برخی از کشورهای غربی به نظر می‌رسد که بوی توافق مونیخ به مشام می‌رسد». اشاره وزیر دفاع انگلیس و اسکای‌نیوز به توافق مونیخ تاکیدی دوباره بر شباهت‌های پوتین و هیتلر است. توافق مونیخ در سال ۱۹۳۸ بین آلمان نازی، ایتالیا، فرانسه و بریتانیا منعقد شد و طبق آن انگلیس و فرانسه برای اجتناب از وقوع جنگ جهانی به آلمان اجازه دادند بخش‌های آلمانی‌نشین چکسلواکی را ضمیمه خاک خودش کند. حالا اسکای‌نیوز عقیده دارد که در حال حاضر شرایط مشابهی بر اروپا حاکم است و بعید نیست کشورهای غربی با هدف راضی کردن روسیه و جلوگیری از آغاز یک جنگ بزرگ به انضمام اوکراین به خاک روسیه چراغ سبز نشان دهند.

اسکای‌نیوز البته می‌گوید که وزیر دفاع بریتانیا با چنین شرایطی مخالف است. این نشریه با نقل صحبت‌های وزیر دفاع انگلیس با رسانه‌های مختلف دنیای آزاد، در این زمینه نوشته که «بن والاس به عنوان سیاستمداری که خواهان برخورد قاطع‌تر و شدیدتر با روسیه است، تلاش‌های چند هفته اخیر کشورهای غربی به خصوص تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا برای جلوگیری از تهاجم روسیه به اوکراین را با مماشات کشورهای غربی با آلمان نازی- در سال‌های منتهی به جنگ دوم جهانی- مقایسه کرده است».

در این زمینه اسکای‌نیوز صحبت‌های بن والاس در گفتگو با ساندی‌تایمز لندن را نقل کرده- که گفته: «بوی مونیخ به مشام می‌رسد»- که در واقع اشاره به آخرین مذاکرات اروپا با آدولف هیتلر قبل از جنگ جهانی دوم دارد که برای راضی کردن او و جلوگیری از آغاز جنگ بزرگ بخش‌هایی از چکسلواکی را به آلمان بخشیدند. بن والاس این مشابهت و قیاس را پس از آن بیان کرد که خبر گفتگوی تلفنی روسای جمهور آمریکا و فرانسه با ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه منتشر شد.

اسکای‌نیوز هم‌چنین نوشته که شرایط حال حاضر اروپا بن والاس را به این باور رسانده که «امکان و احتمال حمله نظامی روسیه به اوکراین در هر زمانی و شرایطی وجود دارد و این اتفاق هر زمانی می‌تواند به وقوع پیوندد».
والاس هم‌چنین به رسانه‌ای دیگر هم گفته: به رغم تمام تلاش‌های بین‌المللی و گفتگوهای فشرده دیپلماتیک، ادامه استقرار نیروهای نظامی روسیه در امتداد مرز اوکراین نگران‌کننده بوده- و حکایت از این واقعیت قطعی می‌کند که کرملین دنبال بهانه‌ای برای حمله به اوکراین است و در هر شکل و شرایطی قصد دارد به این کشور پهناور که انبار غله اروپا نامیده می‌شود حمله کند.

نکته جالب در این میان اصرار و تاکید کشورهای غربی بر قطعیت هجوم روسیه به اوکراین است و این در حالی است که خود رئیس جمهور اوکراین بارها گفته که استقرار نیروهای روس در مرزهای کشورش اتفاق جدیدی نیست و تاکنون بارها- از جمله سال گذشته- اتفاق افتاده و تنها تفاوت این بار این است که رسانه‌ها و دولت‌های غربی برخلاف سال‌های گذشته سروصدا به پا کرده‌اند و مدعی شده‌اند که انتقال نیروهای نظامی روسیه به مرزهای اوکراین نشان‌دهنده قصد روسیه برای حمله به این کشور است.

اسکای‌نیوز با تاکید دوباره بر این موضوع که «به باور وزیر دفاع انگلیس وقوع حمله روسیه به اوکراین حتمی است»؛ به این ادعای خبرگزاری نووستی روسیه نیز اشاره کرده- که خبر داده پرچم انگلیس از فراز ساختمان سفارتش در شهر کی‌یف برداشته شده است. این اتفاق که نشان از این دارد که انگلیس وقوع جنگ را قطعی می‌داند، با خبر تخلیه بخش زیادی از کارکنان سفارت آمریکا در کی‌یف تقویت می‌شود.

به عبارت بهتر؛ اسکای‌نیوز عقیده دارد این که سفارت آمریکا در توییتی اعلام کرده که «وزارت خارجه به شماری از کارکنان سفارت ایالات متحده دستور داده به دلیل احتمال اقدام نظامی روسیه، سفارت را ترک کنند» نشان می‌دهد این کشور هم چنین اتفاقی را حتمی می‌داند.

اگر علاوه بر سفارتخانه‌های آمریکا و انگلیس، هشدارهای وزارت امور خارجه اسرائیل مبنی بر ممنوعیت سفر به اوکراین را نیز مد نظر قرار دهیم، بدیهی‌ترین چیزی که به ذهن می‌رسد این است که ظاهرا دنیای غرب انتظار یک حمله قریب‌الوقوع و یک جنگ بزرگ را می‌کشد. با این حال ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه چنین احتمالاتی را «داستان‌سرایی» می‌داند و می‌گوید که این کارزار رسانه‌ای درباره احتمال تهاجم روسیه به اوکراین را واشنگتن هماهنگ می‌کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری