کد خبر: ۲۵۹۸۳۵
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۷

به گزارش اعتدال، یک فوق تخصص بیماری های عفونی اطفال می گوید: هر چه واکسیناسیون به سرعت برای همه انجام شود و مردم با ماندن در خانه زنجیره را بشکنند احتمال بهتر شدن اوضاع در یک ماه آینده وجود دارد در غیر این صورت ممکن است حتی تا عید هم همچنان درگیر باشیم چون اومیکرون می تواند درگیری بیشتری بدهد.

دکتر شهناز آرمین، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با خبرنگار شفقنا زندگی در پاسخ به این سوال که کرونا اومیکرون در کودکان چه علایمی دارد و با مشاهده چه علامت هایی باید کودک را فورا نزد پزشک برد؟ گفت: علایم مختلف هستند، یعنی ما با طیفی از علایم روبرو هستیم. از یک سرما خوردگی ساده و تبی گذرا یا عطسه و آبریزش از بینی تا تنگی نفس و تب شدید و اسهال و استفراغ که حال عمومی کودک را بد می کند. همه این موارد می تواند وجود داشته باشد و طیفی است که کودک را درگیر می کند و ما مجبور به بستری کردن کودک هستیم. خوشبختانه در نوع جدید ریه چندان گرفتار نمی شود و از این نظر با وارینت های قبلی کووید تفاوت دارد. سابقا ویروس به قسمت تحتانی سیستم تنفسی حمله می کرد ولی به هر حال این حال بد نیز کودکان را به بیمارستان می کشاند. تصور کنید کودکی را که ۳۹ درجه تب دارد و حال عمومی او خوب نیست نمی تواند چیزی بخورد و دچار اسهال و استفراغ شدیدی است. همه این ها باعث می شود بچه ها به بیمارستان بیایند که گاهی با تب و تشنج همراه است و مسائل خاص خود را به دنبال دارد.

در این شرایط حتما باید به پزشک و بیمارستان مراجعه کرد

وی افزود: در مورد زمان مراجعه به پزشک و بیمارستان باید گفت هر بار بیمار تب بالای ۳۹ درجه پیدا می کند یا اسهال شدید دارد و استفراغ و عدم تحمل خوراکی دارد و سرفه هایی که با خوردن در تقابل است و یا اینکه به دنبال سرفه دچار استفراغ می شود در این شرایط حتما باید به پزشک و بیمارستان مراجعه کرد و به احتمال زیاد بستری می شوند.

دکتر آرمین در مورد اینکه وضعیت بیماری در شیرخوارگان چگونه است؟ اظهار داشت: آنها هم مبتلا می شوند و علی رغم اینکه مادران آنها واکسن زده اند آنها هم می توانند درگیر شوند. یکی از مواردی که اومیکرون دارد گلو درد است که در بچه های کوچک نمی توان آن را بیان کرد و بیشتر در امتناع از خوردن شیر تظاهر پیدا می کند. ما مجبور به بستری کردن این کودکان و سرم درمانی برای آن ها هستیم تا علایم بهتر شود و تحمل خوراکی را پیدا کنند و بعد آنها را مرخص کنیم.

توصیه می کنیم حتما واکسیناسیون در افراد ۵ سال به بالا انجام شود

زنجیره انتقال ویروس همچنان در کشور ما پا برجا است

تخت های بیمارستان های ما پر شده اند

این متخصص کودکان در خصوص اینکه برای کسانی که کودکان پنج سال به بالا دارند چه توصیه ای دارید بسیاری هنوز برای تزریق واکسن نرفته اند، تصریح کرد: ما توصیه می کنیم که حتما و حتما واکسیناسیون در این افراد انجام شود. مطالعات نشان داده شده تزریق واکسن هایی که امروز در کشور ما وجود دارد در سایر کشور ها نیز روی بچه ها انجام شده است و حتما باید واکسیناسیون انجام شود. زنجیره انتقال ویروس همچنان در کشور ما پا برجا است. والدین فکر می کنند چون واکسن زده اند دیگر مبتلا نمی شوند که این درست نیست. فکر می کنند اگر مبتلا شوند در حد یک سرما خوردگی ساده خواهد بود که این اصلا درست نیست. فکر می کنند بچه ها بیماری شدید نمی گیرند که این هم باور اشتباهی است، تخت های بیمارستان های ما پر شده اند. درست است که شاید کمتر بیماری که زیر دستگاه تنفس مصنوعی است داشته باشیم ولی تعداد تخت های بیمارستانی پر شده و خالی نیست. ما مرتب بستری داریم و به دنبال هر ترخیصی هنوز چند مریض در نوبت بستری هستند.

قرنطینه تا ۱۴ روز توصیه می شود

وی در مورد اینکه طول درمان در کودکان چقدر طول می کشد؟ گفت: این بستگی به علایم مریض دارد؛ کودکی با علامت استفراغ می آید و دو روز بعد بیماری کنترل می شود و می رود و کودکی تب دار است و تب بالا دارد و باید سه چهار روز در بیمارستان بماند. سو تفاهمی برای مردم پیش آمده است چون گفته شده برای بزرگسالان پنج روزه قرنطینه کامل و در منزل ماندن برنامه ریزی شده است. فرد بزرگسال می تواند با ماسک خارج از منزل باشد و با رعایت فاصله اجتماعی به کار خود بپردازد این به معنای آن نیست که بعد از پنج روز همه می توانند به مهمانی و دور همی بروند. حتی با آمدن دیتا ها می بینیم که این روال هم درست نیست و این مدت باید کمی طولانی تر باشد و قرنطینه تا ۱۴ روز توصیه می شود. قطعا در طول این مدت فرد مبتلا می تواند بیماری را انتقال بدهد.

مواردی وجود دارد که به فاصله یک ماه دوبار گرفتار شده اند

اومیکرون می تواند درگیری بیشتری بدهد

دکتر آرمین در خصوص اینکه پیک و قله موج ششم چقدر برآورد شده است؟ گفت: نمی دانیم چون مواردی وجود دارد که به فاصله یک ماه دوبار گرفتار شده اند. بنابراین ما نمی دانیم که چه وضعیتی پیش می آید. هر چه واکسیناسیون به سرعت برای همه انجام شود و مردم با ماندن در خانه زنجیره را بشکنند احتمال بهتر شدن اوضاع در یک ماه آینده وجود دارد در غیر این صورت ممکن است حتی تا عید هم همچنان درگیر باشیم چون اومیکرون می تواند درگیری بیشتری بدهد.

احتمال ابتلای مجدد اومیکرون

وی در مورد اینکه آیا یک نفر می تواند در مدت کوتاهی دو بار به اومیکرون مبتلا شود؟ اظهار داشت: بله این امکان وجود دارد البته در سویه های قبلی هم این امکان وجود داشت ولی به دلیل سرعت انتشار بالا این وضعیت در اومیکرون بیشتر است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری