کد خبر: ۲۵۹۷۴۶
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۹
رییس سازمان فضایی ایران از برگزاری دومین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم تا قبل از پایان سال جاری خبر داد.

توضیحات رییس سازمان فضایی برای برگزاری دومین جلسه شورای عالی فضا

دکتر حسن سالاریه در گفت‌وگو با ایسنا به بیان اینکه جلسات شورای عالی فضایی زیر نظر رییس جمهوری برگزار می‌شود، اظهار کرد: شورای عالی فضایی، شورای بالا دستی حوزه فضایی است و برنامه ریزی‌های یکپارچه حوزه فضایی توسط این شورا مصوب و برای سازمان فضایی و سایر حوزه‌های فضایی کشور تکلیف می‌شود.

وی با بیان اینکه در این شورا بسیاری از بازیگران این فناوری عضو هستند، اظهار کرد: جلسات این شورا به این صورت نیست که در هر ماه و هر سال و در هر زمانی برگزار شود، بلکه بر اساس موضوعات مطرح، برگزار می‌شود و در حال حاضر اولین جلسه این شورا در دولت سیزدهم در آذرماه برگزار شد.

سالاریه با اشاره به برگزاری دومین جلسه این شورا در دولت سیزدهم، خاطر نشان کرد: این جلسه تا قبل از پایان سال برگزار خواهد شد.

به گفته وی، برگزاری جلسات شورای عالی فضایی بر حسب موضوع است.

به گزارش ایسنا، شورای عالی فضایی، نام عالی‌ترین مرجع رسیدگی به مسائل فضایی ایران است و زیر نظر رئیس‌جمهور، به مسائل مربوط به این حوزه رسیدگی می‌کند.

رئیس جمهور، رئیس این شورا است و وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، علوم، تحقیقات و فناوری، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، امور خارجه، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از اعضای این شورا هستند و رئیس سازمان فضایی ایران به عنوان دبیر شورا، در جلسات این شورا حضور دارند. در غیاب رئیس جمهور ریاست جلسه برعهده معاون اول رئیس‌جمهور خواهد بود.

طبق مصوبه هیأت وزیران، شورای عالی فضایی برای سیاستگذاری در زمینه استفاده از فناوری‌های فضایی و ایجاد هماهنگی‌های لازم میان تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط‌، باید حداقل ۲ بار در سال به ریاست رئیس جمهور تشکیل شود، اما در بیش از ۱۶ سال از زمان ایجاد شورای عالی فضایی، تشکیل جلسات آن در دولت‌های قبل آن طور که باید جدی و مهم پیگیری نشد و به همین دلیل این شورا در ۱۱ سال اخیر جلسه‌ای تشکیل نداد.

اولین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم بعد از ۱۱ سال وقفه در روز ۵ آذرماه سال جاری برگزار شد. برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای حوزه فضایی از برنامه‌های جنبی این جلسه بوده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری