کد خبر: ۲۵۹۶۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰
حیدر بهاروند آخرین تیر ترکش عزیزی خادم برای بقا در فدراسیون فوتبال است؛ زمانی که هیات رییسه عزل موقت او را تصویب کند و کار برای رد یا پذیرش این تصمیم به رای مجمع عمومی بکشد.

در حالی که اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال در روندی قانونی و منطبق با اساسنامه فعلی این تشکیلات، اقدام به درخواست جلسه برای عزل عزیزی خادم کرده‌اند، ناگهان دخالت عجیب کمیته اخلاق و صدور حکم محرومیت شش ماهه برای یکی از امضاکنندگان این درخواست، تحولات فدراسیون فوتبال را دارای ابعاد جدید و فراقانونی کرده است. 

به گزارش اعتدال، البته این کمیته قضایی که از انتخابات اسفند ماه سال گذشته با ورود هیات رئیسه جدید، هنوز پروسه مشروعیت خود را طی نکرده است، بعداز این اقدام عجیب و شتابزده، طی حکمی دیگر مشاور عالی رئیس فدراسیون یعنی غلامرضا رفیعی را نیز بیست روز با دستور موقت محروم اعلام کرد تا به خیال خودش موازنه و عدالت را برای دو طرف اجرا کرده باشد!

اما سوال اینجاست که کمیته اخلاق چه پشت پرده‌ای دارد و پشتوانه تصمیم عجیبش چه کسی است؟ ادامه این گزارش به شما جواب این پرسش را خواهد گفت.

 

پشت پرده ورود کمیته اخلاق به ماجرای عزل رئیس فدراسیون فوتبال؛ نقش بهاروند چیست؟

مهره همیشگی یک دهه اخیر فوتبال ایران!

نه قانون منع به کارگیری بازنشستگان، نه ماجرای جنجالی پرونده ویلموتس و نه بسیاری از اتفاقات مشکوک و سوال برانگیز همچنین پرونده‌های متعدد مرتبط با حوزه فوتبال و خصوصا سازمان لیگ، نتوانست سرپرست موقت و غیر قانونی فعلی این سازمان را از میز محبوبش دور کند.

حیدر بهاروند از دوره علی کفاشیان، تا مهدی تاج، تا سرپرستی غیر قانونی خودش که مورد اعتراض سازمان بازرسی قرار گرفت و تا همین امروز دست بردار قدرت در فدراسیون فوتبال نیست.

دل بسته به خدمت و نه دلداده قدرت در انتخابات قبلی اسفند ۱۳۹۹ رد صلاحیت شد، اما در شایعات گفته می‌شد، در صورتی که یار و همشهری نزدیکش عزیزی خادم تایید صلاحیت نشود، حاضر به برگزاری انتخابات نیست. بر اساس توافق او و اعضای مجمع هر یک از دو گزینه که تایید می‌شد، به سنت پوتین مدودوف قدرت را تقسیم می‌کرد و به همین دلیل، بعد از تایید ناپلئونی عزیزی خادم، کرسی‌های نایب اول و دوم خالی ماند چون نوابش از جمله بهاروند رد صلاحیت شده بودند.

بهاروند نه قانون منع به کارگیری بازنشستگان را پذیرفت که از سمت خودش کناره‌گیری کند، نه در ماجرای قرارداد ویلموتس و پس از استعفای تاج حاضر به پذیرش تقصیر شد، نه پس از رد صلاحیت خدمت در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ نگونبخت را رها کرد و نه حالا که گفته می‌شود از دادگاه حکم گرفته، حاضر است دست از مبارزه برای حفظ این کرسی بردارد.

سرپرست موقت سازمان لیگ که دوره سرپرستی اش هم بر اساس قانون گذری شده و با توجه به رد صلاحیت در انتخابات امکان ادامه فعالیت در این جایگاه را ندارد، عضو قانونی هیات رئیسه هم نیست و رای اعضای مجمع را هم کسب نکرده که بتواند از رفیق شفیقش در این ماجرا حمایت کند؛ اما آخرین راهکار از نگاه او، توسل به نفوذ در کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال است؛ همان ابزاری که پیش از این برای دور نگاه داشتن کفاشیان از بازگشت به فدراسیون مورد استفاده قرار گرفت و البته همان کمیته‌ای که سه سال پیش و در دوره ریاست تاج به منظور اعمال فشار بر بهاروند او را از فعالیت فوتبالی محروم کرده بود!

سرپرست سازمان لیگ حالا به شیوه قدیمی رفیق سابقش متوسل شده و برای مقابله به تصمیم قانونی هیات رئیسه به همان ابزار متوسل می‌شود؛ حکم کمیته اخلاق. این بار البته ماجرا جدی‌تر از توسل به این بازی‌های حقوقی است و بهاروند بدون رای اعضای مجمع و کرسی قانونی در هیات رئیسه توان ایستادن در برابر قانون را نخواهد داشت.

او همچنان به هر ابزاری متوسل می‌شود حتی اگر کاظم طالقانی را همچون سال‌های گذشته در کنار خودش نداشته باشد، یا مجیزگویان و مصاحبه کنندگان همیشگی که رنگی بر حنای‌شان نمانده، بالاخره به نقطه‌ای می‌رسد که راهی جز تسلیم برابر قانون ندارد.

حیدر بهاروند آخرین تیر ترکش عزیزی خادم برای بقا در فدراسیون فوتبال است؛ زمانی که هیات رییسه عزل موقت او را تصویب کند و کار برای رد یا پذیرش این تصمیم به رای مجمع عمومی بکشد. آنجاست که بار دیگر سبد آرای حیدر بهاروند به کار خواهد آمد. شاید رئیس فدراسیون روی آن رای‌گیری حساب باز کرده است.

نویسنده: امید صبوری

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری