کد خبر: ۲۵۹۴۴۲
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۵
این خانواده اجاره خود را به صورت منظم به صاحبخانه می پرداخت و در انزوای کامل زندگی می کرد.

کشته شدن رهبر داعش در حمله اخیر نیروهای ارتش امریکا به شمال سوریه، برای اولین بار جزئیاتی از زندگی وی را فاش کرد.

به گزارش اعتدال، در حمله پنجشنبه شب نیروهای ویژه ارتش این کشور به یک خانه در شمال سوریه، رهبر داعش کشته شد. به گفته مقامات امریکایی، در این حمله که یک خانه سه طبقه مورد هدف قرار گرفت ابوابراهیم القرشی رهبر داعش خود را منفجر کرد. این خانه مخفی گاه او بود و کسی از ساکنان این منطقه، از این موضوع خبر نداشت. در این حمله 13 نفر کشته شدند.

القرشی رهبر داعش متولد شهر موصل عراق و 45 سال داشت. مقامات امریکایی گفته اند انفجار انتحاری منجر به کشته شدن القرشی، دو همسرش و یک کودکش در یکی از طبقات خانه شد. همچنین یک کودک دیگر نیز به احتمال زیاد به همراه یکی از دستیاران القرشی و همسرش بعد از شلیک به سمت نیروهای امنیتی کشته شدند. نیروهای امداد و نجات اعلام کردند در این حادثه 13 نفر کشته شدند که 4 زن و6 کودک در میان آنها بودند.

خبرنگاران رویترز که به محل خانه رهبر داعش رفته اند جزئیاتی درباره زندگی مخفیانه رهبر داعش منتشر کرده اند. آنها گفته اند رهبر داعش و خانواده اش در میان پناهجویان و آوارگان در شمال سوریه زندگی می کردند و کسی متوجه آنها نشده بود.

رویترز می نویسد: یکی از مناطق توسعه نیافته در استان ادلب (شمال غرب سوریه) مملو از آوارگانی است که جنگ داخلی آنها را برای 11 سال آواره کرده است. رهبر داعش و خانواده اش دور از نگاه همه، در این منطقه، زندگی می کردند.

این خانواده اجاره خود را به صورت منظم به صاحبخانه می پرداخت و در انزوای کامل زندگی می کرد. در این منطقه همسایه ها از گذشته یکدیگر اطلاع نداشتند.

با این حال همه چیز در عصر پنجشنبه تغییر کرد زمانی که نیروهای ویژه آمریکایی به مخفی گاه رهبر داعش در شهرک "اطمه" در شمال غرب سوریه حمله کردند.

رهبر داعش یعنی "ابوابراهیم هاشمی القرشی" به هنگام این حمله، خود را منفجر کرد تا به دست نیروهای امریکایی اسیر نشود. امریکا می گوید این انفجار منجر به کشته شدن تعدادی از اعضای خانواده اش شد.

مرگ رهبر داعش ضربه شدیدی به گروه دولت اسلامی است. اعضای این گروه در هفته های اخیر دوباره در عراق و سوریه دست به عملیات هایی زده بودند.

رهبر داعش چگونه زندگی می کرد؟

تا قبل از حمله امریکایی ها، ساکنان این منطقه فکر می کردند القرشی یک تاجر سوری است که برای یافتن محلی امن، خود و خانواده اش از شهر حلب به شهرک اطمه در نزدیکی مرز ترکیه آمده است تا از خط درگیری ها در سوریه دور بمانند.

چیزی وجود نداشت که توجه ساکنان منطقه را به این خانه سه طبقه ای جلب کند. خانه ای در حاشیه شهر. القرشی یک سال قبل این خانه را اجاره کرده بود. او ابتدا طبقه اول را اجاره کرده بود و سپس طبقات بالا را هم اجاره کرد.

زنی که زمانی در طبقه همکف این ساختمان زندگی می کرد درباره همسایه اش یعنی خانواده رهبر داعش صحبت می کند اما قبلا نمی دانست این خانواده واقعا کیست. او این همسایه اش را "خانواده ابواحمد" خطاب می کند و درباره آنها می گوید رفتار کودکان آنها در کل خوب بود. آنها از ارتباط با دیگران خودداری می کردند. این کودکان برخی اوقات به همراه مادرشان به مغازه می رفتند. آنها زیاده بیرون دیده نمی شدند و با کسی ارتباط نداشتند.

این زن که خود را امینه معرفی می کند ادامه داد: پسران آنها با کودکان ما در خارج از خانه بازی می کردند اما دیدارهایی میان ما و این خانواده وجود نداشت.

امینه به دلیل ترس از انتقام، از بیان اسم واقعی اش خودداری کرد.

امینه گفته است یک بار از سوی یکی از همسران القرشی یعنی "ام احمد" برای نوشیدن چای دعوت شد. او به امینه گفته بود همسرش تاجری از شهر حلب است که به دلیل جنگ از این شهر فرار کرده اند.

رهبر داعش چگونه زندگی می کرد؟

امینه هم اکنون و بعد از اینکه از واقعیت خبردار شد با تعجب و شگفتی به این فکر می کند که القرشی بسیار کم دیده می شد.

لباس زنان در خانواده القرشی سیاه رنگ و بدن زنان را به طور کامل می پوشاند. این لباسی است که مسلمانان محافظه کار به آن شناخته می شوند.

با اینکه این خانواده از اهالی شهرک "اطمه" نبود اما چیزی هم وجود نداشت که جلب توجه کند زیرا دهها هزار نفر از سراسر سوریه به این منطقه فرار کرده بودند.

سوری ها می گویند برای غریبه ها بسیار آسان است که در این مناطق رفت و آمد داشته باشند بدون اینکه کسی متوجه آنها شود یا جلب توجه کنند. در کنار آوارگان، در این منطقه اسلامگرایان خارجی هم زندگی می کنند که به هنگام جنگ به عنوان داوطلب برای جنگ یا فعالیت های غیرنظامی به سوریه آمدند.

مخفی شدن در کنار دشمنان

القرشی بعد از کشته شدن رهبر سابق و موسس داعش یعنی ابوبکر البغدادی در سال 2019، رهبری این گروه را برعهده گرفت گرچه پایان هر دو شبیه به هم بود. البغدادی هم به هنگام حمله نیروهای ویژه امریکایی خود را منفجر کرد و کشته شد.

البغدادی هم در شمال غرب سوریه مخفی شده بود جایی در فاصله 25 کیلومتر شهرک اطمه در استان ادلب سوریه محل مخفیگاه دومین رهبر داعش.

رهبر داعش چگونه زندگی می کرد؟

مخفیگاه القرشی در نزدیکی ایستگاه بازرسی گروه مسلح "هیات تحریر الشام" (هیات آزادسازی شام) بود که بر منطقه ادلب کنترل دارد. این گروه در سابق به نام جبهه النصره شناخته می شد و به دشمنی با داعش شناخته می شود.

همچنین این مخفیگاه از مرکز نیروهای ارتش ترکیه در منطقه عفرین هم دور نبود.

با اینکه این مخفیگاه در نزدیکی دشمنان بود اما مکان خیلی خوبی برای مخفی شدن فردی مثل القرشی به شمار می رود. او تلاش می کرد داعش را احیا کند. داعش در سال 2014 یک سوم خاک عراق و سوریه را در کنترل خود داشت اما سپس شکست خورد و این مناطق را از دست داد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری