کد خبر: ۲۵۹۴۲۴
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰

اعتدال - جمهوریت نوشت : مسافر کشی عباس جعفری دولت آبادی ، دادستان سابق تهران این روزها از ابعاد مختلف مورد توجه قرار گرفته است. به گفته بسیاری از وکلا و فعالین این عرصه ، دولت آبادی این اقدام را به عنوان نوعی اعتراض به برکناری اش در قوه قضاییه در زمان ریاست سید ابراهیم رییسی انجام می دهد، چرا که به اذعان چهره های مختلف ، وضعیت مالی او  خوب و بی نیاز از مسافرکشی برای کسب درآمد است.

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی ، رئیس سابق قوه‌قضائیه در شهویر سال ۱۳۸۸ جعفری دولت آبادی را  به سمت دادستان تهران منصوب کرد. یک دهه بعد اما دولت آبادی با حکم ابراهیم رئیسی، رئیس قوه‌قضائیه وقت جای خود را به علی القاصی‌مهر داد. دو سال پیش نیز اخباری بر این مبنا که عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و سابق تهران بازداشت شده و با قرار وثیقه آزاد است منتشر شد. خبری که با واکنش دولت آبادی روبه رو شد و گفت از منتشرکنندگان این شایعه شکایت می کند.

سید محمود علیزاده طباطبایی، وکیل دادگستری در گفت و گو با جمهوریت درباره جعفری دولت آبادی و رفتارهای اخیر وی گفت: آقای جعفری دولت آبادی بدترین دادستان کل تاریخ جمهوری اسلامی بود و همواره در دفتر او به روی مردم، وکلا، متهمین و خانواده های متهمین یا زندانیان بسته بود و درخواست هیچ ملاقاتی را نمی پذیرفت.

وی ادامه داد: حتی سعید مرتضوی بیش از دولت‌آبادی به وکلا و خانواده زندانیان اهمیت می‌داد و در دفترش  به روی مردم باز بود، این یکی از بدترین خصوصیات آقای دولت آبادی بود که هرگز امکان ملاقات و دسترسی نه از طرف کسانی که سروکارشان به دستگاه قضا افتاده بود، نه از جانب رسانه ها و خبرنگاران نبود.

عضنو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ایران خاطر نشان کرد: جابجایی او از اقدامات تحسین شده آقای رییسی در زمان ریاست بر قوه قضاییه است که با استقبال وکلا نیز رو به رو شد.

علیزاده طباطبایی با بیان این که جعفری دولت آبادی درگیر حواشی زیادی بود، تاکید کرد: تعجب می کنم که ایشان این روزها در اعتراض مسافر کشی می کنند و اطلاعی از جزئیات این موضوع ندارم اما با قاطعیت می گویم آقای دولت آبادی بدترین عملکرد ممکن را در سال ۸۸ داشت و با این که در جریان مسائل مختلف بود اما هرگز جلوی اقدامات برخی ضابطین را نگرفت .

این وکیل دادگستری درباره وضعیت جعفری دولت آبادی بعد از تغییر وی در قوه قضاییه نیز گفت: شائبه های زیاد و جدی در پرونده اکبر طبری درباره ایشان نیز مطرح بود که من اطلاع ندارم به کجا رسبد اما از آنجایی که ایشان ، بعد از برکناری برای گرفتن پروانه به کانون وکلا مراجعه نکرده اند احتما در این پرونده درگیری هایی داشتند و مواردی ثبت شده است.

وی ادامه داد: بسیاری از قضات زمانی که از دستگاه قضایی بیرون می آیند پروانه وکالت را دریافت می کنند اما این که آقای دولت آبادی در اینباره مراجعه ای به کانون وکلا نکرده، احتمالا به خاطر این است که مشکلاتی داشته که نمی تواند پروانه وکالت دریافت کند ، اگرچه با توجه به عملکردشان بعید می دانم حتی در صورت مراجعه به کانون وکلا برای دریافت پروانه وکالت، کانون به ایشان پروانه می داد.

علیزاده طباطبایی همچنین خاطر نشان کرد: رفتاری که ایشان در طی یک دهه فعالیت خود در جایگاه دادستان با وکلا داشت در کل تاریخ جمهوری اسلامی بی سابقه بود و دوران تاریکی برای وکلا محسوب می شد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری