کد خبر: ۲۵۹۳۳۲
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰
یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: در صورت سهل انگاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی احتمال بروز فاجعه انسانی کرونای اُمیکرون وجود دارد.

توصیه های یک متخصص بیماری‌های عفونی به مردم برای مقابله با اُمیکرون

به گزارش اعتدال،«دکتر سعید جاودان سیرت» در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: سویه اُمیکرون یکی از انواع کرونای جهش یافته است که به دلیل جهش ایجاد شده تفاوت‌هایی با دیگر سویه های قبلی از جمله سرعت بسیار زیاد انتشار و انتقال را دارند.

وی اظهار کرد: از مهمترین علامت‌های آن می‌توان به سردرد، بدن درد، آبریزش بینی، ضعف و بی‌حالی، گلودرد و تب اشاره کرد، گرچه سایر علایم مربوط به سویه های قبلی نیز وجود دارد اما از مهمترین علامت‌های آن می‌توان به موارد فوق اشاره کرد.

این متخصص بیماریهای عفونی در رابطه با شرایط اُمیکرون در استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد این استان در ابتدای پیک است و اگر روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی، زدن ماسک، حضور نیافتن در تجمعات و در قرنطینه ماندن افراد مبتلا به نحو شایسته ای صورت پذیرد، می‌توانیم به راحتی از این پیک بگذریم، در غیر اینصورت بستری‌های بیشتر و مرگ‌ و میرهای متعددتری در پیش رو خواهیم داشت.

جاودان سیرت تاکید کرد: توصیه به مردم عزیز و گرامی که همیشه در صحنه همکاری و مشارکت حضوری فعال داشته اند و از این بابت سپاسگزار آنها هستیم، رعایت پروتکل‌های بهداشتی بطور سخت گیرانه هستیم.

وی ادامه داد: از آنجایی‌که نقش دانش آموزان در انتشار و انتقال ویروس جهش یافته اُمیکرون بر کسی پوشیده نیست پیشنهاد ما این هست تا قبل از همه گیری این ویروس مدارس تعطیل و پروتکل‌های بهداشتی بصورت سخت گیرانه در تمامی خانواده ها و ادارات اجرایی شود.

این متخصص بیماریهای عفونی تصریح کرد: اُمیکرون همه گروه‌های سنی بخصوص جوانان و کودکان و همچنین کسانی‌ که بیماری‌های زمینه ای دارند را مبتلا می کند و علایم آن شبیه سرماخوردگی هست و همین تشخیص ندادن به موقع و قرنطینه نشدن افراد و همچنین رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی عامل اصلی انتشار وسیع در سطح جامعه و افزایش بستری‌ها و مرگ و میرها خواهد شد.

جاودان سیرت عنوان کرد: بنابراین استدعای ما از مردم عزیز این هست که در این موقعیت‌ها ضمن رعایت دستورات بهداشتی نسبت به قرنطینه شدن و در صورت شدت علائم مراجعه به کلینیک‌های تخصصی اقدامات لازم را برای جلوگیری از شدت و حدت بیماری اُمیکرون انجام دهند.

وی بیان کرد: در صورت سهل انگاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و یا مراجعه نکردن به موقع به متخصصین امر و یا انجام ندادن واکسیناسیون احتمال بروز مرگ و میرها و وقوع فاجعه انسانی در شرایط کرونای اُمیکرون دور از انتظار نیست.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری