کد خبر: ۲۵۹۲۱۲
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱
تیرآهن از مقاطع پر فروش و پر استفاده در بخش مسکن و صنعت است. این پروفیل در سایزهای مختلف و عموما در طول 12 متر تولید می شود.

بیش از 10 شرکت داخلی تیرآهن را با استاندارد بیین المللی و ISIRI تولید می کنند. I و H دو مقطع پرکاربرد و بال و جان دو مولفه مهم برای تفکیک این نوع تیر ها از یکدیگر هستند.

استانداردهای تولید تیرآهن

استاندارد به معنای بهبود کیفیت است. یعنی وقتی سخن از استاندارد به میان می آید در واقع از بهبود کیفیت سخن می گوییم، هر جا از فقدان کیفیت شکایت می کنیم در واقع از نبود استاندارد گلگی می شود. در تولید تیرآهن نیز مجموعه ای از قوائد و استانداردها در وزن، ابعاد و روش تولید حاکم است.
در شکل شماتیک این محصول عناصر افقی فلنج (flange) نامیده می شود و اعضای عمودی وب (web) نام دارد.

تیرآهن از مقاطع پر فروش و پر استفاده در بخش مسکن و صنعت است

استاندارد شکل ظاهری و متریال تولید تیرآهن I در آمریکا

در ایالات متحده متداول ترین شکل تیرآهن I، نوع W یا فلنج پهن است. فلنج این نوع تیرآهن موازی و برابر است. این نوع تیرآهن با استاندارد ASTM A992 تولید می شود. در استاندارد آمریکایی نوع دیگری از تیرآهن وجود دارد که با مشخصه S نام گذاری می شود که سطح داخلی فلنج آن موازی نیست و در پایه های شمع استفاد می شود.

استاندارد تیرآهن I در اروپا

در کشورهای این حوزه شکل و ابعاد تیرآهن I و نوردکاری فلنج منطبق بر استاندارد EN 10024 می باشد. ساختار مقاطع تیرآهن I و H نیز بر اساس EN 10034 است. شرایط نوردکاری سرد، شرایط فنی تحویل، تولرانس های ابعادی و مقطعی نیز با استاندارد EN 10162 انجام می پذیرد.

ISIRI 13781 وISIRI 14484 نیز دو استاندارد ملی ایران هستند که در رابطه با جرم و ابعاد و مقادیر ایستایی در تولید تیرآهن I پرداخته است.

پر مصرف ترین سایز تیرآهن در ایران

تیرآهن ساختمانی IPE در سایزهای 8 ، 12 ، 14 ، 16 ، 18 ، 20 ، 22 ، 24 ، 27 و 30 تولید می شوند. در این میان تیرآهن 14 بیشترین مصرف را در ساختمان سازی کشور دارد. اغلب ساخت و سازهای انجام شده کشور در محدوده 3 تا 4 طبقه انجام می شود. به دلیل ارتفاع محدود سازه، وزن زیادی نیز روی سقف طبقه اول اعمال نمی شود. به همین علت سازندگان به تیرآهن 14 بسنده می کنند. در برخی مواقع به جای استفاده از تیر 14 از پروفیل 140 در 140 استفاده می شود که به آن ستونی 14 گفته می شود. قیمت قوطی ستونی نیز بر اساس وزن و سایز آن تعیین می شود.

عمده شرکت های تولید تیرآهن در ایران

تعدد معادن سنگ آهن در کشور سبب شده است تولید کنندگان زیادی مقاطع آهنی را شمش ریزی کنند. قم، اراک، کرمان، ملایر، خراسان قزوین و یزد شهر هایی هستند که کارخانجات معادن استخراج سنگ آهن در آن وجود دارد.
در این بین برخی تولید کنندگان مقاطع فولادی، تیرآهن را به عنوان محصول ویژه خود در خط تولید دارند که ذوب آهن اصفهان، نورد آریان فولاد، فولاد ناب تبریز، فولاد صنعت بناب، فولاد البرز ایرانیان (فایکو)، جهان فولاد غرب کرمانشاه و فولاد خوزستان در راس این تولید کنندگان قرار دارند.

نکات مهم در هنگام خرید تیرآهن

خرید تیرآهن نیازمند دانستن برخی نکات است که در صورت اطلاع از این موارد خریدی بهتر را رقم خواهید زد. مهم ترین این موارد به شرح زیر است:
رنگ: آهن در مجاورت با هوا و آب دچار تغییر رنگ و اکسید می شود. مقداری از این تغییرات طبیعی و در صورت تداوم و نفوذ اکسید به عمق فلز کیفیت محصول پایین خواهد آمد.
حمل و نقل: قبل از خرید از هزینه های بارگیری، ارسال به مقصد و تخلیه بار مطلع شوید. این هزینه باید بر اساس تعرفه اتحادیه باربران در نظر گرفته شود.
باسکول: وزن ابتدایی اعلامی به مشتری علی الحساب می باشد. بعد از بارگیری یک مرتبه باسکول صورت می گیرید و در فاکتور به مشتری اعلام می شود. قبل از تخلیه نیز می توانید بار را باسکول ثانویه کنید و نسبت به ثبات وزن اولیه اطمینان حاصل نمایید.
آنالیز: حاوی برگه ای است که داخل آن مشخصات ابعادی محصول، درصد عناصر تشکیل دهنده فولاد، روش تولید، تاریخ ذوب ریزی و برخی اطلاعات داخلی شرکت تولید کننده درج شده است. برای اطمینان بیشتر از خرید خود می توانید این برگ را از فروشنده بخواهید.
تیرآهن از مقاطع پر فروش و پر استفاده در بخش مسکن و صنعت است
شاخه شمار: مانند سایر محصولات فولادی تیرآهن نیز بر اساس وزن فروخته می شود. اما گاهی بر حسب تعداد شاخه میبایست خرید صورت گیرد. حتما نسبت وزن و شاخه را لحاظ کنید.

فروش تیرآهن از کارخانه

خرید تیرآهن از مبادی و کارخانه تولید کننده نیازمند مراجعه با عاملیت فروش آن ها است. چرا که بسیاری از تولید کنندگان آهن و فولاد، مستقیما محصول خود را به مشتری نمی فروشند. برخی از تولید کنندگان نیز تنها محصول خود را در بورس عرضه می کنند. به همین دلایل برای خرید تیرآهن کارخانه می بایست به فروشندگان اصلی مراجعه نمایید. شرکت نگین فولاد السا مفتخر است که نماینده فروش بسیاری از تولید کنندگان مطرح حوزه آهن و فولاد کشور است. شما می توانید جهت دریافت آخرین قیمت تیرآهن و یا میلگرد، ورق سیاه، نبشی و ناودانی و همچنین قیمت هاش با شماره 02144448200 تماس و یا به وبسایت www.neginfoolad.ir مراجعه فرمایید. مشاورین این شرکت نسبت به انتخاب بهترین محصول شما را یاری خواهند کرد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری