کد خبر: ۲۵۹۰۶۸
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۸

اعتدال - یک فعال صنفی معلمان اظهار داشت: متاسفانه در این ۲۴ سال، علی رغم اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان، خصوصی بوده، همواره توسط دولت اداره شده است یعنی وزیر آموزش و پرورش به عنوان رییس هیئت امنا بوده و اعضای هیئت امنا نیز توسط وی منصوب شدند در حالی که این صندوق یک نهاد خصوصی است.

فرج کمیجانی دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامى درباره حاشیه های رخ داده در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان و دلایل آن به خبرنگار سایت نواندیش گفت: صندوق ذخیره فرهنگیان در سال ۱۳۷۴ با مصوبه مجلس که برای آموزش و پرورش صادر شده بود، ایجاد شده است که با اخذ آورده ای از سوی فرهنگیان به صورت ماهانه که حداکثر سهم ۵ درصد از حقوق آنها بوده، تاسیس شود، فرهنگیان نیز عضو آن صندوق شوند. دولت معادل آن نیز بودجه ای اختصاص دهد و سرمایه گذاری کند تا کسانی که بازنشسته می شوند سود اصل پولی که شخص در این صندوق به سپرده گذاشته و هچنین سود اصل پولی که دولت بابت آن شخص به صندوق پرداخت کرده است دریافت کند؛ تا در زمان بازنشستگی، از لحاظ معیشتی، آن معلم مشکلی نداشته باشد.

او افزود: مشکلی که در حال حاضر وجود دارد این است که این صندوق از بدو تاسیس با پول و هزینه معلمان تاسیس شده اما دولت در این مدت ۲۵ سال، ۱۰ سال سهم خود را به صندوق پرداخت نکرده است. پولهایی هم که توسط معلمان جمع آوری شده به ساختمان، کارخانه و… تبدیل و ارزش افزوده از معلمان دریافت شده است.

 

کمیجانی ادامه داد: حرف معلمان این است که این ارزش مالکانه متعلق به آنها است در نتیجه باید به سهام تبدیل شود و سهمشان به آنها پرداخت شود. براساس پیگیری های انجام شده، اساسنامه در سال ۱۳۹۹ تغییر پیدا کرده که ۶ نفر از ۱۱ نفر از اعضای هیئت امنا، توسط معلمان انتخاب شوند مبنی بر اینکه معلمان به عنوان سرمایه گذاران واقعی صندوق، بر این صندوق نظارت داشته باشند؛ متاسفانه در این ۲۴ سال، علی رغم اینکه این صندوق، خصوصی بوده، همواره توسط دولت اداره شده است یعنی وزیر آموزش و پرورش به عنوان رییس هیئت امنا بوده و اعضای هیئت امنا نیز توسط وی منصوب شدند در حالی که این صندوق یک نهاد خصوصی است و باید توسط سرمایه گذاران اصلی خودش، سلسله مراتب آن نیز اعمال می شد که متاسفانه اعمال نشده است.

این چهره اصلاح طلب عنوان کرد: این اساسنامه جدید که تا حدودی نقش فرهنگیان در آن پررنگ می شود ( توسط هیئت امنا تصویب و در روزنامه رسمی چاپ شده و امسال هم اجرایی می شد) توسط تیم جدید کنار گذاشته شد و در عین حال آنها ادعا می کنند که صندوق یک نهاد عمومی و دولتی است و می خواهند برای مجلس لایحه ای ببرند تا صندوق را به یک نهاد دولتی تبدیل کنند.

کمیجانی تصریح کرد: وقتی این نهاد، دولتی شود دیگر معلمان در این صندوق به عنوان سرمایه گذار محسوب نمی شوند بلکه سپرده گذارانی هستند که سود اندکی نیز به آنها پرداخت می شود. در نتیجه اصل سود ارزش مالکانه برای دولت باقی می ماند که به تعبیری در روز روشن، دست بردن در جیب معلمان است. بنابراین این کار از هر نظر محکوم است و معلمان به طور جدی نسبت به این مسئله، معترض هستند و تلاش می کنند مانع از پایمال شدن حقوقشان توسط عده ای معدود شوند.

این فعال صنفى معلمان همچنین در پاسخ به این سوال که آخرین وضعیت رتبه بندی به کجا رسیده است؟ اشاره کرد: در مورد رتبه بندی، وضعیت آن گونه که انتظار می رفت، پیش نرفت و تصویب نشد بلکه رقم کمتری تصویب شد که آن هم پس از ارجاع به شورای نگهبان، به مجلس برگشت خورده است. ضمن اینکه اگر این رتبه بندی معلمان تایید شود باز هم معلمان نسبت به آن معترضند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری