کد خبر: ۲۵۹۰۱۴
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۸

اعتدال - حجت الاسلام و المسلمین محمدتقى فاضل میبدی عنوان کرد: مهمترین مسئله امروز کشور بحث معیشت مردم و اقتصاد و فساد ایجاد شده است.

حجت الاسلام فاضل میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم با توجه به اظهارات روز گذشته ائمه جمعه گچساران، رفسنجان، مشهد و … درباره دوچرخه سواری و اسب دوانی زنان با پوشش آنان در پاسخ به این سوال که مسئله اصلی کشور را چه می دانید، به خبرنگار سایت نواندیش گفت: بنده روز گذشته که به بعضی از خطبه های ائمه جمعه گوش می کردم آنها این بحث را مطرح کردند که زنان سوار اسب، موتور و دوچرخه نشوند یا حجابشان چنین و چنان است.

او افزود: بنده نمی دانم درد این امامان جمعه و خطیبان کشور ما چیست؟ چرا می خواهند ذهن ها را منحرف کنند؟ امروز به نظر می رسد مهمترین مسئله کشور، مسئله معیشت مردم و اقتصاد است و این فساد در کشور است که سال هاست ایجاد شده و یأس و ناامیدی و معضل بیکاری است که در بین جوانان، احساس می شود.

 

این استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد: بنابراین مسئله امروز کشور این موارد است که باید به طور بنیادی برای آن چاره اندیشی کرد. متاسفانه کار بسیاری، حمله به این و آن است که چرا مسائل درست نشد. وقتی کسی می خواهد وارد بحث مسائل اجتماعی شود باید طرح بنیادی داشته باشد. به عنوان مثال اینکه بنده در جایگاه رییس جمهور یا امام جمعه امر و نهی کنم درست نیست.

وى ادامه داد: در کشور ما، امر و نهی بسیاری وجود دارد یا حلال و حرام زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه این حرام است و یا فلان چیز حلال است اما در واقع آن چیزی که در جامعه ما وجود ندارد یا آن را درک نمی کنیم یک تحلیل علمی و یا ارائه نسخه درست و یا یک نگاه جدیدی است که از طریق تخصص و عقل، مشکل جامعه را حل کند.

فاضل میبدی بیان کرد: این سوال باید مطرح شود که چرا پس از ۴۰ سال انقلاب، هنوز مسئله اقتصاد حل نشده و یا تورم دو رقمی کاهش پیدا نکرده است. البته در دوران اصلاحات، بحث دیگری است. چرا ما نتوانستیم ارتباطامان را با دنیا به درستی تعریف کنیم و بهبود ببخشیم. نمی توان همواره گفت دنیا مقصر است.

او اضافه کرد: زمانی که به عنوان خطیب جمعه بخواهیم به طور مداوم نصیحت کنیم یا امر و نهی کنم ( چه از موضع جناحی یا غیرجناحی فرقی نمی کند) باید به این نکته توجه کرد چرا تحلیل های علمی در خطبه های نماز جمعه نباید وجودداشته باشد؟ چرا آقایان نباید کمی مطالعه و فکر کنند؟

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری