کد خبر: ۲۵۸۹۷۰
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۰
دولت آرژانتین به حضور محسن رضایی در مراسم تحلیف رییس جمهوری نیاکاراگوئه واکنش نشان داده و از آن انتقاد کرده است.

سفر محسن رضایی صدای دولت آرژانتین را در آورد

وزارت خارجه آرژانتین روز سه شنبه (دیروز) با صدور بیانیه ای به حضور محسن رضایی معاون اقتصادی رییس جمهوری ایران در مراسم تحلیف "دانیل اورتگا" رییس جمهوری نیکاراگوئه انتقاد کرده و این حضور را " توهین به عدالت در آرژانتین و قربانیان حمله تروریستی وحشیانه" به مرکز یهودیان آرژانتین در بوینوس آیرس دانسته است.

بنابر گزارش آسوشیتدپرس، در واقعه انفجار مرکز یهودیان آرژانتین موسوم به ساختمان "آمیا" در سال ۱۹۹۴ ، ۸۵ نفر کشته و بیش از ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

دادستان های آرژانتینی مسئولانی از جمهوری اسلامی ایران را به حمایت و سازماندهی عاملان حمله به مرکز آمیا (حزب الله لبنان) متهم می کنند؛ اتهامی که همواره از سوی ایران رد شده است.
بر اساس همین ادعا، نام محسن رضایی از سال ۲۰۰۷ به عنوان فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست افراد تحت تعقیب پلیس بین الملل ( اینترپل) قرار دارد.

محسن رضایی روز دوشنبه در مراسم تحلیف "دانیل اورتگا" شرکت کرد و در جریان این سفر با رییس جمهوری و جمعی دیگر از مقامات نیکاراگوئه ای دیدار و گفتگو کرده است.

دولت آرژانتین در داخل به خاطر حضور سفیر این کشور در مراسم تحلیف اورتگا تحت انتقادات اپوزیسیون داخلی و محافل و لابی های حامی اسراییل قرار دارد.

لابی های حامل اسراییل در آرژانتین نفوذ بالایی دارند. آرژانتین یکی از مراکز اصلی زندگی یهودیان در آمریکای لاتین محسوب می شود.

احزاب اپوزیسیون حکومت آرژانتین به حضور " دانیل کاپیتانیچ" سفیر این کشور در نیکاراگوئه در مراسم تحلیف اورتگا انتقاد کرده و این حضور را نشانه ای از بی توجهی حکومت آرژانتین به وضعیت حقوق بشر در نیکاراگوئه و نیز حضور همزمان محسن رضایی در همین مراسم دانسته اند.

در همین راستا "فولویو پمپئو" دبیر روابط بین‌الملل حزب اپوزیسیون " پی آر او" آرژانتین دیروز در انتقاد از حضور سفیر این کشور در مراسم تحلیف اورتگا گفت؛ حکومت آرژانتین با حضور در این مراسم نشان داد نه تنها " با دیکتاتورها (کنایه به دانیل اورتگا رییس جمهوری چپگرا و ضد آمریکای نیکاراگوئه) و ناقضان حقوق بشر در منطقه ما شریک " است، بلکه به‌عنوان "همدست" یک سازمان‌دهنده حمله ۱۹۹۴ در شهر بوینوس آیرس (واقعه حمله به مرکز آمیا) عمل می کند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری