کد خبر: ۲۵۸۷۷۹
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
در حالی که فضای جدی و توام با ابتکار عمل از سوی هیات ایرانی در وین برای کاهش اختلافات دنبال می شود، مقامات و نمایندگان سه کشور اروپایی هم‌چنان بر ساز ناکوک خود می دمند.

مانع مهم در مذاکرات وین

با اعلام خبر رسمی سفر معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی، یکی از بزرگترین بدهکاران ارزی ایران تحت تاثیر تحریم های یک جانبه آمریکا به وین و دیدار با هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و ۱+۴ به نظر می آید موضوع لغو تحریم ها که از موضوعات در اولویت ایران بوده است با جدیت از سوی طرف‌ها دنبال می شود.

گفت‌وگوها در روز سه شنبه با دیداری جداگانه بین علی باقری رییس هیات مذاکره کننده ایران و انریکه مورا هماهنگ کننده کمیسیون مشترک برجام و نیز دیداری سه جانبه با نمایندگان روسیه و چین دنبال شد. هم چنین مذاکره کننده ارشد کشورمان در دیداری جداگانه با نمایندگان سه کشور اروپایی دیدار داشت.

به گفته منابع نزدیک به مذاکرات، گفت‌وگوها در دور هشتم در روزهای آتی نیز در چارچوب دیدارهای دو جانبه و چندجانبه میان هیات های مذاکره کننده ۱+۴ و ایران دنبال خواهد شد.

شایان ذکر است که هیات های ۱+۴ و نیز نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات دیدارهای دو جانبه و چندجانبه با یکدیگر در این روند دارند.

با این حال روز سه شنبه اعلام شد که معاون وزیر خارجه کره جنوبی در سفر به وین از ۴ تا ۹ ژانویه، علاوه بر کشورهای عضو گروه ۱+۴ با علی باقری رییس هیات مذاکره کننده کشورمان دیدار می کند.
خبرگزاری یونهاپ روز سه شنبه گزارش داد که چوی جونگ کان معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی روز چهارم ژانویه از فرودگاه بین‌المللی اینچِئون غرب سئول راهی وین شد تا با نمایندگان کشورهای عضو توافق هسته‌ای در وین دیدار و گفت‌وگو کند.

وزارت امور خارجه کره جنوبی تصریح کرده است که هدف از این دیدار یافتن راه هایی برای حل مسایل مربوط به دارایی های مسدود شده ایران در کره از طریق مشاوره با ایران و هماهنگی و تماس نزدیک با آمریکا، اتحادیه اروپا و تروئیکای اروپا است.

اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین با اشاره به سفر هیات کره جنوبی به وین در توییتر خود نوشت، اکنون در مذاکرات باید بر مساله برداشتن تحریم های ایران تمرکز شود زیرا اکنون بزرگ‌ترین مانع همین تحریم ها است.

رمزگشایی دیپلمات ارشد روس از مانع مهم در مذاکرات وین
نماینده روسیه در مذاکرات وین در گفت وگو با شبکه سعودی العربیه هم چنین "از شک و تردید غربی ها نسبت به جدیت هیات مذاکره کننده ایران" ابزار تعجب کرد و گفت: هیچ کسی نمی گوید که مذاکرات درباره ایران آسان خواهد بود. پیشرفت هایی در آن حاصل شده است.

شبکه سعودی العربیه به نقل از منابع خود نیز نوشت: قرار است انریکه مورا ، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین روز چهارشنبه با هیات کره جنوبی دیدار کند و اینکه هیات کره ای به دعوت رسمی اتحادیه اروپا به وین نرفته است بلکه با هماهنگی هیات ایرانی به مذاکرات پیوسته است.

نماینده روسیه نیز اعلام کرده است که با معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی در سفری که به وین خواهد داشت دیدار می کند.

در حالی که فضای جدی و توام با ابتکار عمل از سوی هیات ایرانی در وین برای کاهش اختلافات دنبال می شود، مقامات و نمایندگان سه کشور اروپایی هم‌چنان بر ساز ناکوک خود می دمند.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس بعد از گفتگوی تلفنی با نخست وزیر رژیم اسراییل همسو با مواضع مخرب این رژیم در موضوع برجام به فضاسازی و تهدید مذاکرات احیای برجام و مذاکره کنندگان ایرانی پرداخت و گفت: زمان برای نجات توافق هسته ای ۲۰۱۵ رو به اتمام است.

به نظر می آید کشورهای اروپایی و نیز تا حدودی آمریکا به عمد در تلاش هستند تا مسیر مذاکرات را از پرداختن به مسایل و موضوعات مورد اختلاف منحرف سازند. این کشورها در تلاش هستند تا اراده و تصمیم خود را با تهدید به ایران تحمیل سازند، این در حالی است که ایران هرگونه تعیین ضرب الاجل از سوی طرف های غربی برجام را رد کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری